AM NEVOIE DE UN RASPUNS VA ROG!!!

19-06-2009
andrutamm
Nu este medic/terapeut
andrutamm
Am luat Logest 3 ani de zile dupa care am facut pauza de 1 luna, timp in care nu am avut decat un contact protejat. Am asteptat sa imi vina ciclul, insa au trecut aproape 2 luni si nu mi-a venit. Am facut si un test de sarcina si a iesit negativ. Care este cauza, ce pot face??? Va multumesc
2 comentarii
0
19-06-2009, ora 23:36
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
în principal cauza este faptul că nu aţi făcut nicio altă pauză în cei 3 ani de luat logest. în mod normal o dată pe an se face pauză. sunt mulţi doctori care nu mai recomandă pauza cu motivul că anticoncepţionalele au puţini hormoni. dar explicaţia ar fi simplă. 3 ani de zile organismul tău nu a putut să funcţioneze normal, a fost sub controlul hormonilor artificiali, ovarele tale şi tot sistemul endocrin a fost în pauză totală. şi s-a lenevit
şi dintr-o dată îi ceri să funcţioneze din nou normal. o să dureze ceva vreme. cu cât perioada în care ai luat pastile fără pauză a fost mai lungă cu atât va mai dura să şi revină. îşi va reveni în cele din urmă. dar dacă mai trece încă o lună consultă endocrinolog. nu ar fi indicat să iei hormoni din nou... din câte ştiu eu există şi tot felul de tratamente naturiste care te pot ajuta... de la extractul de mlădiţe de smeur, tinctura de mărar şi altele. poate ar fi bine să te gândeşti şi la astfel de soluţii mai ales dacă vrei să funcţionezi normal din nou şi într o zi să ai copii
0
20-06-2009, ora 22:29
taniusha
Nu este medic/terapeut
taniusha
salut! am si eu o problema. am luat contraceptive timp de 3 ani cu pauze de 2 luni la fiecare 10 luni (cum mi-a spus medicul) in ianuarie 2009 am facut pauza timp de 2 luni(si nu am avut deloc relatii). prima luna cilcul mi-a venit normal in a doua luna am avut intarziere si pana ca sa-mi vina cilcu am avut relatie o singura data neprotejata insa el nu a ejaculat in mine..m-am speriat si am baut postinor. apoi am fost la medic el mi-a spus sa mai astept, caci postinoru intarzie ciclu..apoi oricum nu mi-a venit si kand am fost la medic am facut ecografie si sarcina nu aveam dar nici semne se aparitei a ciclului.medicul mi-a prescris niste pastile (dyufaston) pt ca sa-mi provoace ciclul, trebuia sa le consum 10 zile(pana ka sami vina ciclu), insa mi-a venit in 2 zile dupa ce am baut primele 3 pastile. la fel doctorita mi-a spus sa iau contraceptive inca 2 luni ca sa reglez ciclu. au trecut 2 luni si deja m-am oprit din pastile. in luna mai ciclul mi-a intarziat 4 zile dar a venit pe 14 mai, iar acuma la a doua luna fara contraceptive nu vine..panacand am o intarziere de 6 zile. in aceasta luna am avut de 2 ori relatie, dar protejata (prezervativ) pe 25 si 29 mai. pe langa aceasta mi-a parut o candidoza (o am de 4 zile). sunt acum in germania si nu ma pot duce la ginecologul meu, insa m-am inscris aici la medic dar mai am o sapt de asteptat. pt candidoza (mi-a spus o prietena care a avut) pana sa vin la medic fac bai cu sare o data pe zi. imi fac griji de menstrutie...cat maxim poate sa intarzie?poate intarzia din cauza la candidoza?E posibils a fiu insarcinata, am facut doar cu prezervativ de 2 ori, si o data a fost un fel de peetting (pe 3 iunie)adika doar ne-am atins dar el nu a ejaculat. va rog mult mult de tot sa-mi raspundeti.nu prezint simptome de sarcina..ma dor putin sfarcurile da' ma gandesc ca e din cauza ciclului ce trebuie sa vina..in rest nu am somnolenta, oboseala, greturi, ameteli ce ar putea fi simptome de sarcina!astept raspunsul dvoastra! va multumesc anticipat!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul