Am nevoie de ajutor.. tratament anticonceptionale

19-10-2009
florimoro
Nu este medic/terapeut
florimoro
Buna ziua!Problema mea este una destul de delicata si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta macar cu un sfat.De cateva luni, mai exact 4, eu si sotul meu incercam sa avem un copil.Doar ca acum 2 luni in loc sa apara un bebe sanatos am avut o sarcina extrauterina care s-a tratat cu metotrexat pentru ca era foarte micuta inca.Totodata s-a descoperit ca am si un chist ovarian de aproximativ 5, 5 cm.Am facut tratament si la o luna dupa administrarea metotrexatului am fost la control unde mi s-a spus ca totul e bine, dar trebuie sa mai iau cam 3 luni anticonceptionale yaz.Am inceput sa iau insa pe la jumatatea primei luni am uitat sa iau intr-o seara pastila si a doua zi mi-a venit ciclul.Mi-a fost frica sa le iau in continuare si le-am intrerupt.M-am gandit ca daca tot e bine totul si anticonceptionale nu mai iau poate iese un bebe.Insa nu stiu daca este totul in ordine, nu stiu care este perioada ovulatorie si apoi ingrijorarea vine si de la faptul ca de cateva zile am o durere destul de puternica in zona ovarului drept.Daca e sa calculam ovulatia dupa data ultimului ciclu(declansat de intreruperea pilulelor) care a fost pe 4 octombrie, perioada fertila este cam intre 16 si 22 octombrie.Intrebarea este daca se poate sa am un bebe, daca este vreo problema cu acele pilule din care nu am luat decat jumatate de folie si care este posibilitatea sa apara din nou o sarcina extrauterina???
1 comentarii
0
01-12-2009, ora 17:45
catalinachirita
Nu este medic/terapeut
catalinachirita
Oricand poate aparea o sarcina extrauterina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul