Am iritatii pe fata? Ce imi recomandati? | Forumul Medical ROmedic

Am iritatii pe fata? Ce imi recomandati?

18-07-2008
cineva888
Nu este medic/terapeut
cineva888
pe parcursul a catorva luni mi s-a format in locul unde au fost cosuri niste bube de o culoare rosu aprins care daca le storc imi curge un lichid vascos din ele si ma ustura. de vreo citeva zile s-au extins si mai mult. ele se afla pe gat in partea dreapta respectiv stanga a barbiei fiind mai numeroase in partea dreapta. ce imi recomandati sa iau ? am luat mibazon in urma cu citeva luni dar nu prea a avut efect iar recent m-am dat cu aloe dar mi se inroseau si mai tare de la ea... ast raspuns. multumesc!
8 comentarii
0
21-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu stoarceti cosurile, aplicati Zineryt local seara la culcare (usuca putin pielea) si daca nu e suficient, pentru a nu se infecta fata mai tare, mergeti si la dermatolog. Eventual luati si Doxiciclina 100 mg, o capsula pe zi, 10 zile (atentie la stomac pt. ca poate determina efecte adverse digestive).
0
21-07-2008, ora 00:00
cineva888
Nu este medic/terapeut
cineva888
multumesc d-na doctor oricum o sa merg la un dermatolog sa vada exact
0
28-05-2009, ora 11:31
anitza 01
Nu este medic/terapeut
anitza 01
buna ziua...am 15 ani shi am vrut sa imi dau cu crema pentru puncte negre pe nas shi pe obraji..am frecat crema foarte mult shi mi-au iesit niste bubitze iar apoi sa-u transformat in bube mari:|
cu coarja pe ele shi dak iau coaja...mi se ia shi pielea:|si ramane cum ar fi o buba:|


va rog mult ce sa iau...am incercat ogramada de produse

MULTUMESC
0
01-08-2010, ora 16:12
ramona88elena
Nu este medic/terapeut
ramona88elena
Buna ziua! Am si eu o problema...Aseara a inceput sa ma manance pe gat si deodata m-am umplut de borbonele pe fata.a inceput sa ma manance si fata...am fost la farmacie si mi-au dat claritine si o mixtura mentolata. Cand m-am trezit dimineata m-am trezit cu fata rosie toata...si pe gat si pe maini...nu inteleg de la ce o fi. M-am gandit k o fi din cauza k am folosit o crema exfolianta de fata dupa care trebuia sa o indepartez cu un spirt de fata. Astept raspuns. Va multumesc!
0
07-08-2010, ora 06:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca roseata apare dupa aplicarea unei creme, e posibil sa fie o alergie, dermatita de contact. Daca nu dispare la administrare de Claritine si Fucicort unguent, e bine sa va vada un dermatolog.
0
15-11-2010, ora 19:10
Patrickk
Nu este medic/terapeut
Patrickk
Am 14 ani si de ceva timp mi-au aparut pe obrazul drept niste brobonele (mici cosuri) am crezut ca sunt cosuri dar nu stiu ce sunt...cu ce as putea sa le tratez cred ca sunt niste iritatii de la lama de ras. multumesc
0
22-12-2010, ora 08:03
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Incearca Zineryt solutie sau Skinoren crema, 1 aplicatie pe zi, seara.
0
28-03-2011, ora 11:49
-katy
Nu este medic/terapeut
-katy
Buna, am si eu o problema.Ma inrosesc pe obraji, nas si frunte, deci daca stau in casa nu am nimic, dar daca ies afara ma inrosesc imediat.Ce as putea folosi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • IritaÈ›iile pielii - topul celor mai frecvente cauze
  •