Fac des puroi in gat, mai precis o data la 2-3 luni

24-10-2011
Cristina Timeea
Nu este medic/terapeut
Cristina Timeea
Fac des puroi in gat, mai precis o data la 2-3luni, lucrul acesta mi se intampla de cativa ani. Am incercat tot felul de antibiotice iar in final medicul orelist mi-a spus ca trebuie sa ma operez. Numa ca eu sunt fumatoare, ma poate afecta lucrul acesta in ceea ce priveste operatia? Va multumesc.
8 comentarii
0
24-10-2011, ora 12:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. dupa operatie clasica de scoaterea amigdalelor ramane mucoasa faringelui acre poate sa reactioneze la fumul de tigara prin iritatie si mucoasa atrofica.
ebine sa renuntati la fumat.. asat in cazul ca va pasa de sanatatea Dvs.
0
24-10-2011, ora 20:34
missdidi
Nu este medic/terapeut
missdidi
Parerea mea este sa stai asa deoarece din momentul in care iti vei scoate amigdalele riscul este mult mai mare de a racii la plamani, amigdalele au si ele un rol important.
Asa ca decizia iti apartine dar gandeste-te ce este mai important plamanii sau amigdalele?
Si sotul meu raceste in special iarna si din cauza amigdalelor face febra il doare capul si zace vreo 2 3 zile, dar face galgara cu sare si apa si se sparg.
Pentru a evita febra daca faci se ia paracitamol si algocalmin din 4 in 4 ore.Se evita otetul deoarece acesta produce febra mare.
Multa sanatate!
0
25-10-2011, ora 07:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU. nu e bine sa stea asa.
amigdalitele dese duc la complicatii si mai mari decat dupa scoaterea lor.
solutia corecta ar fi micsorarea amigdalelor in volum cu Laser sau Radiofrecventa
0
26-10-2011, ora 12:41
Cristina Timeea
Nu este medic/terapeut
Cristina Timeea
Domnul Doctor la care am fost si care mi-a sugerat sa mi le scot mi-a spus ca daca o sa mai stau asa cu ele pot aparea complicatii. Nu ma obliga nimeni sa ma operez, e alegerea mea, dar nu mai vreau sa stau asa si sper ca dupa operatie sa fie mai bine, desi sunt constienta ca va trebui sa ma grijesc mult mai mult. Eu am incaput sa am asa probleme da cand m-am operat de polipi. Nu stiu daca au vreo legatura sau nu dar de atunci am inceput sa fac puroi.
0
26-10-2011, ora 14:13
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
si eu m-am operat acum 7 zile si am o varsta mai inaintata. eu zic, in loc de antibiotice, chin, febra, complicatii reumatice, rinichi..etc mai bine le scoti si scapi de probleme. operatia este usoara. durerile dupa sunt un pic, dar cu calmante sunt de suportat. curaj!
cat despre tigara, las-o!!!!!!!!!! si eu am fost fumatoare inraita, dar cand am inceput durerile de gat, mentionez ca pana la varsta de 35 de ani nu am stiut ce-i aia durere de gat, am renuntat cu usurinta!
medicul meu sustine ca daca fumezi, dupa operatia de amigdalita, in primele 3 saptamani, exista riscul marit de a sangera.
urmeaza sfatul medicului si ai sa vezi ca o sa-ti fie bine!
sanatate!
0
27-10-2011, ora 19:00
Cristina Timeea
Nu este medic/terapeut
Cristina Timeea
multumesc frumos pentru incurajari si pentru sfaturi.
0
30-10-2011, ora 10:06
ramona86
Nu este medic/terapeut
ramona86
Buna ziua! Ma numesc ramona b si am o intrebare la dvs. De cate ori racesc am probleme mari cu gatul si nu scap fara antibiotic.Acum de exemplu am racit acum 2 saptamani, mi-a trecut de o saptamana, iar de 3 zile ma doare rau o amigdala(cea dreapta). M-am dus la farmacie si mi-au recomandat antiinflamatorii, doar ca mi s-a umflat mai rau si ma doare din ce in ce mai mult amigdala dreapta. Nu mai stiu ce sa iau si ce sa fac, credeti ca ar fi cazul sa le scot? Si oricum amigdalele nu ma lasa pana nu iau antibiotic, orice asi incerca sa iau, si credeti-ma ca am luat tot felul de medicamente. Cel mai rapid imi trece durerea cu penicilina injectabil. Va rog din suflet sa-mi dati un sfat. Va multumesc anticipat si va doresc o zi frumoasa!
0
30-10-2011, ora 12:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa dau un sfat concret ar trebui sa vad cum arata amigdalele.
poti sa faci cateva poze cu amigdalel si sa le atasezi pe adresa mea de hotmail.
solutii sunt 2
1 sa le scoti clasic
2 sa micsorezi amigdalele in volum cu radiofrecventa sau laser
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.