Amigdalita...

02-04-2011
Balu Ilona
Nu este medic/terapeut
Balu Ilona
Buna ziua,
In aprilie-mai 2009 copilului meu ia aparut o umflatura in partea stanga sub ureche mai mult la gat..., cei de la gradinita mi-au zis sa-l iau acasa ca are oreion.., am fost la orl-ist a zis ca nu are decat o amigdalita si sa-i dau: tonsilotren 3 pastile/zi, sinupert 15 picaturi /3 ori pe zi si septilin 5 ml de 2 ori pe zi...
nici nu mi-am dat seama cand dar i-a trecut.
in aprilie 2010 intr-o seara s-a trezit plangand ca-l doare in gat si nu poate sa inghita.si avea si temperatura..38 grade..i-am dat 10 ml de nurofen, a adormit si nimic nu a mai avut... la cateva zile mi-am zis sa ma uit in gatul lui pt ca mi se parea ciudat ca nu a mai facut temperatura..avea amigdalele marite si cel mai mult cea dreapta..
cand vorbea inghitea cam greu se vedea...
i-am facut analize in iunie VSH 1h- 8, VSH 2h- 22; ASLO 94.71; proteina C reactiva 6.34
Prin octombrie i s-au facut alte analize care i-au iesit toto bune.a facut si ecograf abdominal pt ca la gat avea niste ganglioni.in fine.i-am facut injectie cu penicilina dupa care am continuat cu moldamin.
Amigdala dreapta a mai cedat in volum.
si acum doua saptamani a iesit un pic afara (stau la casa) si seara intrand in casa mi-a zis ca nu poate sa inghita.. m-am uitat amigdalele ffff marite...
a facut si ceva febra...am fost la spital la ORL mi s-a prescris EFICEF 200mg una la 12 ore
am cumparat dar cand am citit prospectul am vazut ca nu era pt varsta lui.. copilul meu are 6 ani si 7 luni.i-am dat suspensie zinnat 125 mg 5 ml de 3 ori pe zi..., i-am dat doar un flacon...impreuna cu strepsils cu miere si lamaie...
acum i-ar le are marite deci dup 2 saptamani.
unia spun ca trebuie operat altii nu...eu sincer nu as vrea sa-l operez.se spune ca pe urma racesc mai repede..si-s alte complicatii.ce antibiotice sa-i dau si ce sa-i fac ca sa-i treaca.
de ce-s marite daca analizele is bune.
as dori si sfatul dvs...
va multumesc...
1 comentarii
0
02-04-2011, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Varsta copilului?
Daca amigdalele sunt foarte hipertrofiate.. si copilul are mai mult de 5 ani DA trebuie sa le opereti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.