a aparut pe amigdala stanga puncte albe si amigdala marita

21-12-2010
BRADEA MARINELA
Nu este medic/terapeut
BRADEA MARINELA
Buna ziua. am un baiat de 11 ani si 11 luni. In urma cu 3 saptamani i-a aparut pe amigdala stanga puncte albe si amigdala marita. Nu a facut febra. Medicul ne-a prescris Claritromicina de 250 mg de 3x/zi si Nistatina tablete de 3x/zi. Dupa o saptamana de tratament punctele au inceput sa dispara. Dupa o saptamana de la tratament punctele albe au reaparut, amigdala este marita nu are febra si am reinceput tretamentul cu nistatina si sprai de tantum verde de 3x/zi. Va rog sa-mi spuneti daca tratamentul este bun. Am fost si am facut analiza SNF dar nu am primit inca rezultatul. Va multumesc
13 comentarii
0
21-12-2010, ora 11:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e insuficient
trebuie neaparat sa.l invatati sa faca gargara dupa fiecare masa
ceai de musetel cald+ varf de lingurita de bicarbonat de sodiu
Regim alimentar fara lapte, dulce, muratri, otet, fructe citrice si bauturi acidulate
0
21-12-2010, ora 13:32
BRADEA MARINELA
Nu este medic/terapeut
BRADEA MARINELA
Dl. doctor va multumesc. Intr-adevar baiatul meu consuma foarte multe dulciuri, a baut pana in urma cu 5 zile numai apa minerala carbogazoasa si aproape in fiecare dimineata lapte cu cereale. De cinci zile i-am dat 8 picaturi de propolis/zi, pot sa-i dau in continuare sau nu.Vreau sa va mai intreb cata perioada sa ii dau Nistatina. Va multumesc inca o data. Va doresc o zi buna.
0
21-12-2010, ora 20:17
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna ziua am o fetita de 5 ani mereu face rosu in gat si, ai dau tratament aproape din doua luni.sa-mi spune-ti ce sa-i dau pentru imunitate.va rog frumos sa-mi raspunde-ti
0
22-12-2010, ora 07:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initila trebuei sa va clarificati de la ce face rosu in gat
1. poate fi rosu in gat de la alimente acre, acidulate.. care provoaca un reflux gastroesofagian.
in acest caz.. nu ajuta preparatele pentru imunitate. NUmai regimul strict alimentar
2 poate fi de la secretii din nas care se scurg spre faringe
3 poate fi purtatoare de stafilococ sau streptococ
mergeti la ORL. si gastrologie.. sa aflati cauza !
0
27-12-2010, ora 12:04
BRADEA MARINELA
Nu este medic/terapeut
BRADEA MARINELA
Buna ziua. Dl.doctor, am vorbit cu dumneavoastra pe data de 21.12.2010. Vreau sa va spun ca in urma analizei SNF a fost diagnosticat cu stafilococul auriu. Vreau sa va rog sa-mi spuneti daca este greu de tratat. I sa facut antibiograma si a fost gasit rezistent la antibioticele pe care i le-am dat in ultimii ani, respectiv augumentin si claritromicina si sensibil la cefalexin, ceftriaxon, gentamicin si sulfametoxazol/trimeoprim. Medicul de familie mi-a prescris cefalexin de 500 mg de 3x1/zi timp de 5 zile si sa-i dau in continuare nistatina inca 5 zile. Este de ajuns sau ar trebui sa-i dau si altceva.
Va multumesc pentru sprijin si va doresc toate cele bune. O zi buna.
0
27-12-2010, ora 12:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este suficient.. cu conditi asa tineti regimul alimentar si sa faceti gargara
0
29-12-2010, ora 19:23
BRADEA MARINELA
Nu este medic/terapeut
BRADEA MARINELA
Va multumesc dl.doctor. Va doresc sa aveti sarbatori binecuvantate si un an nou fericit. La multi ani.
0
04-01-2011, ora 17:33
BRADEA MARINELA
Nu este medic/terapeut
BRADEA MARINELA
Buna ziua dl.doctor si La Multi Ani.Am mai vorbit cu dumneavoastra pe data de 27.12.2010. Dupa ce i-am terminat tratamentul cu cefalexina (in urma cu o saptamana) ganglionul de la gat s-a tras foarte mult dar a mai ramas inflamat cam cat un bob de porumb chiar mai mic. Sa-mi fac probleme sau se retrage de tot? Va multumesc, toate cele bune.
0
04-01-2011, ora 17:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. o sa se retraga.. sau poate si sa ramana mic NU conteaza
dar important este sa nu.l masati si sa nu.l atingeti mereu.. ca nu.i place !
0
04-01-2011, ora 17:53
BRADEA MARINELA
Nu este medic/terapeut
BRADEA MARINELA
Dl.doctor va multumesc. Eu am o mica sau poate mare problema. Mama mea a murit de cancer in urma cu 7 ani. De atunci orice problema as avea prima data imi sare gandul ea. Baiatul imi este singurul copil. Orice problema are eu intru in panica. Stiu ca nu e bine dar nu pot altfel. Poate si pe dumneavoastra v-am sacait cu intrebarile, dar va rog sa ma iertati. Va multumesc.
0
04-01-2011, ora 23:14
maribundea
Nu este medic/terapeut
maribundea
BUNA SEARA.AS DORI SI EU SA MA INDRUMATI AM O FETITA DE 6 ANI PE CARE AZI AU DIAGNOSTICATO CU AMIGDALITA CRONICA.VREA SA VA SPUN CA A FOST OPERATA DE POLIPI LA 3 ANI DUPA CARE AM AVUT PROBLEME DE SANGERARAI NAZALE DOC NEA SPUS CA ARE VASELE DE SANGE SLABE.AU URMAT NENUMARATE OPERATII PRIN CAUTERIZARE DUPA CARE TOT SANGERA SI NU STIAU DE UNDE.AM PLECAT IN UNGARIA UNDE AU OPERATO CU CAMERA VIDEO SI AU ZIS CA AVEA 5VASE DE SANGE CRAPATE UNDEVA IN SPATE PE CARE NU LE PUTEA VEDEA DOAR CU CAMERA VIDEO.DEATUNCI NU AM MAI AVUT PROBLEME CU SANGERAREA.AZI AM MERS LA MEDIC FIINDCA ARE AMIGDALELE INFLAMATE SI ESTE RAGUSITA SI ASA INFLAMATE IS CA NU SE MAI VEDE OMULETUL.DOC MIA ZIS CA TRE NEAPARAT OPERATA DE AMIGADALE DAR CU SANGERAREA ASTA E CAM RISCANT FIINDCA IAU CRESCUT SI POLIPI LA LOC.MIA PRESCRIS ANTIBIOTICE SI CEVA SIROPURI DE TUSE SI MIA RECOMANDAT SA MERG LA OPERATIE.AS DORII SA AMI SPUNETI PAREREA DUMNEAVOASTRA E RISCANT ?AVAND IN VEDERE SANGERAREA EI NAZALA DIN TRECUT?MULTUMESC
0
07-01-2011, ora 17:34
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna seara. am un nepotel de un an si sapte luni, i-a aparut niste ganglioane va rog sa-mi spune-ti cu ce-i trece va multumesc
0
07-01-2011, ora 19:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aparitia ganglionilor, se intalneste ca simptom in aproximativ 20 de boli ( locale si de la distanta, infectioase sau nu )
fara consult la pediatrie, ORL.. pneumoftizio.., hematolog.. o sa fie imposibil sa stiti ce are.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: