Ameteli persistente si puternice

11-09-2009
cle
Nu este medic/terapeut
cle
Buna seara!
De aproape 10 ani, mamei mele i s-a pus diagnosticul de BCI si HTA.
De atunci face continuu tratament.
In acest interval a avut 5 crize. Ametelile sunt atat de puternice -si pierde echilibrul si are stari de voma [ varsa ].
In perioadele de criza nu se poate ridica.
A facut ; tomografie, ecografie doppler la inima si cervico-cerebrala.
La cea din urma i s-a spus ca artera vertebrala stanga are un calibru de 2, 2 mm -usor hipoplazica.
In rest toate normale.
De 5 luni urmeaza cu; aspenter, tanakan, betaserc, noortopil, lipantil, enap, preductal si xanax.
Cu toate acestea ametelile continua si uneori crizele sunt foarte puternice.
Va rog sfatuiti-ma ce sa facem ?
La ultimul set de analize a avut colesterolul 230 si trigliceridele 220.
Va multumesc anticipat !
5 comentarii
0
11-09-2009, ora 23:51
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va rog nespus de mult sa o contactati pe dna doctor internist Tiganisteanu Constanta la numarul de telefon - 0751.030.553 - este un geniu de medic care va poate ajuta foarte mult.
Pe langa potentialul ajutor al dnei doctor (nu sunteti obligata sa apelati la dansa, eu doar v-am recomandat-o pt ca stiu cine este si ce poate - este o enciclopedie de medicina si poate multe; Dumnezeu o ajuta sa faca ceea ce face) va rog sa apelati neconditionat si la rugaciune, pt ca, de cele mai multe ori o boala "ne este data" pt. a ne apropia mai mult de Bunul Dumnezeu!

Insanatosire grabnica si multe binecuvantari;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
12-09-2009, ora 01:35
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Toate aceste simptome vin cu siguranta de la cocktailul de medicamente puternice pe care le ia si este normal sa aiba astfel de simptome - ma mira ca nu a murit deja de 5 luni - caci efectele secundare ale medicamentelor sunt scrise chiar pe hartia insotitoare.

Deci mama nu are nimic altceva decat "efecte adverse" de la medicamente si poate scapa cel mai simplu ce ele atunci daca nu mai ia aceste medicamente.
0
12-09-2009, ora 15:27
cle
Nu este medic/terapeut
cle
Ar fi atat de simplu si de minunat sa aveti dreptate !
Dar credeti ca ne putem risca -cu diacnosticul pus- sa nu mai urmeze niciun tratament ?
Cu tensiunea si colesterolul ce facem ?
Personal, mama ar fi incantata.
MULTUMIRI !



Am sa incerc sa iau legatura cu dr. Tiganisteanu.
MULTUMIRI !
0
12-09-2009, ora 19:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Doamna, dvs. in primul mesaj ati vrut sa spueti ca mama dvs. ia acele medicamente concomitent??? Daca da, sunt intru totul de acord cu Scarface...asocierea dintre Tanakan, Nootropil si Xanax este mai mult decat sinergica negativ. Nootropilul este recunoscut ca fiind foarte bun in unele cazuri de vertij, dar daca vertijul nu se amelioreaza medicatia se sisteaza gradat in functie de doza pt. ca poate chiar sa produca ameteala, deci, are efect contrar indicatiei initiale. In plus, cred ca medicul a crezut ca sufera de sindrom Meniere de vreme ce i-a prescris si Betaserc...de fapt, cred ca nu a stiut sigur ce are si i-a dat practic cate un medicament care sa amelioreze o posibila afectiune din sistemul nervos, auditiv, circulator, cardio-vascular etc. (pe premiza cum ca unul s-o potrivi; nu stiu, asa cred!)...
0
27-04-2011, ora 20:38
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
pentru Mr.Nick,.., multumesc frumos pentru recomandarea facuta,., am vorbit la telefon cu doamna doctor Tiganisteanu Constanta, un adevarat profesionist in medicina !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •