ameteli - cum scap?

05-10-2009
floral
Nu este medic/terapeut
floral
La jumatatea lunii august am fost diagnosticata cu episod depresiv si pt asta mi s-a prescris Lexotanil 1/4-1/2/-1si Cymbalta 30 mg/ zi( o saptamana) apoi am continuat cu 60 mg/ zi.
In timpul acestui tratament am remarcat stari de apatie dimineata si ma trezeam greu, vise multe si foarte reale, iar starea de ameteala nu a disparut complet si am hotarat sa abandonez tratamentul pe 29 sept.
Dupa mai multe cautari de raspunsuri am ajuns pe acest forum si mi-am dat seama ca fata de problemele cu care se confrunta alte persoane care au fost diagnosticate cu o boala ce apartine domeniului psihiatric, m-am gandit ca este posibil ca eu sa fi fost diagnosticata gresit sau poate ca nu aveam neaparat nevoie de tratament sintetic.
Mentionez ca inainte sa fiu diagnosticata prezentam dureri la nivelul cervical superior, ameteala si sporadic insomnii.
Am fost la neurolog, am facut un set de analize de sange si encefalograma care au iesit normale.
Pe 2 oct. a.c mi s-a declansat o criza biliara, cu stari puternice de voma( chiar am vomat), dureri si amar in gura.
Problema cu colecistul poate cauza starile mai sus mentionate?


In speranta ca ma veti ajuta
Va multumesc anticipat
10 comentarii
0
05-10-2009, ora 13:41
alexionuzty
Nu este medic/terapeut
alexionuzty
Buna,
Poate un sfat iti este de ajutor. Pana ce nu descoperi si remediezi ceea ce a declansat episodul depresiv ( stres emotional puternic, frica de ceva etc) o sa fie destul de greu sa treci peste asta si sa scapi de ameteli. Ceva similar am patit si eu si am reusit sa trec peste asta cu toate ca mi se mai intampla sa mai revina. Daca nu ma insel te simti ametita parca ai fi baut ceva si nu poti sa te concentrezi prea bine asupra unei actiuni ( gen citit, concentrare pentru a rezolva ceva). Sursele pot fi multe printre care si hipertensiune arteriala si tulburari ale colecistului.Incearca cat mai mult sa te relaxezi, sa faci plimbari in aer liber, alergat, sa dicuti despre problema ta cu prietenii etc. In speranta ca ti-am fost de folos iti doresc sa te faci bine! Fruntea sus si zambeste!
0
05-10-2009, ora 23:57
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Nu contest diagnosticul pus de un medic, dar daca e vb numai si numai de ameteli si dureri in zona cervicala...Ametelile pot avea numeroase cauze, printre care, da si cele digestive.Insa poate ca ar fi bine sa-ti faci si o radiografie de coloana cervicala.Si aceasta da dureri mari de cap, ameteli, stari de voma.Multa sanatate.
0
06-10-2009, ora 00:00
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Adica m-am referit la o eventuala spondiloza cervicala.hernie de disc cervicala,..afectiuni ale coloanei cervicale.
0
06-10-2009, ora 10:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
floral:probemele ulterioare au fost cauzate de medicamentele prescrise. Bila cauzeaza astfel de simptome si boli psihice. Colecistul il poti vindeca cu ajutorul homeopatiei. Consulta un medic homeopat cu experienta, este usor de vindecat. Arunca medicamentele la gunoi, nu iti fac decat rau.
0
08-10-2009, ora 09:02
floral
Nu este medic/terapeut
floral
Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns se pare ca opiniile voastre au sens avand in vedere simtomele pe care le-am avut.
scarface:ai dreptate, medicamentele sintetice imi faceau rau de aceea am si ales sa renunt inainte sa devin dependenta de ele, cat priveste homeopatia ai mare dreptate am fost, de fapt la biorezonanta si acum urmez cu suplimente nutritive care deja au inceput sa-si faca efectul in ceea ce priveste somnul, adica m-a odihnesc foarte bine si mi-a reglat si scaunul.Am mare incredere in tratamentul naturist si sper sa ma simt din ce in ce mai bine.
Va dorest tuturor multa sanatate si sa alegeti naturalul in locul sinteticului.
0
29-10-2009, ora 11:54
MISSI
Nu este medic/terapeut
MISSI
Buna spune-mi te rog ce tratament naturist ai luat tu de te simti mai bine deorece si eu am aceiasi problema.
0
24-11-2009, ora 21:12
floral
Nu este medic/terapeut
floral
buna missi:scuze ca-ti raspund asa tarziu insa abea acum am descoperit intrebarea ta.
-*

o seara buna



(*modificat de administrator)
0
08-11-2010, ora 11:37
marynush01
Nu este medic/terapeut
marynush01
buna.
0
10-07-2013, ora 12:50
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
dischinezia biliara poate da despresie si atacuri de panica, eu am avut asa ceva, m-am operat laparoscopic, pitere si acum nu mai am, orice stare releva o problema organica, nu mergeti la psihiatru ca nu este cazul, luti medicamente va intocsicati ficatul si asa bolnav, analize, s-au putea sa nu fie numai dischinexie biliara.
0
10-07-2013, ora 12:53
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
cautati pe net corespondenta intre canalele din coloana vertebrala care corespund si ficatului si coloanei, si o sa vedeti ca durerile coloana superioara sunt tot de la colecist ficat, inclusiv ametelile, dureri de mana dreapta, amorteli ale mainilor, etc,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • De ce apare amețeala?
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  •