Alergie cronica frig in urma administrarii de Amoxiclav 1000 mg

28-06-2015
celena89
Nu este medic/terapeut
celena89
Buna ziua,

Pe scurt: Am luat AMOXICLAV 1000mg de 2 ori pe zi timp de 7 zile ptr o infectie dentara. Infectia nu a scazut in urma tratamentului nici macar un milimetru in dimensiuni (ulterior am scos maseaua cu pricina). A 8-a zi am inceput sa am reactii SEVERE, urticarie + mancarimi in zonele unde imi este frig, membrele care se racesc. La caldura dispare aceasta urticarie-cam in jumatate de ora. Am luat AERIUS 5mg, insa amelioreaza putin situatia. O sa merg la doctor cand ajung in tara, insa as fi curioasa stie cineva sa-mi zica care ar fi posibila CAUZA? Eu nu am mai auzit pe nimeni sa faca alergie la frig de la medicament...cu toate ca au trecut 4 luni de la acel tratament eu tot am alergia!Imi poate raspunde cineva? O fi ficatul afectat de la acel antibiotic? Alte simptome nu am...atat alergia asta ciudata la FRIG!Ma mananca groaznic pielea.
4 comentarii
0
29-06-2015, ora 12:08
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu imi este clar ce tip de urticarie aveti, pentru a stabili asta trebuie sa vedeti un dermatolog sau un alergolog. Exista atat urticarie la rece, care este destul de rara dar poate fi foarte periculoasa, daca intrati in apa rece de exemplu, sau exista reactii adverse la medicamente, care pot fi si de tip urticarian. Poate ati facut o astfel de reactie dupa amoxiclav si urticaria fizica pe care o aveti acum este o alta problema separata.
Este putin probabil sa va poata lamuri cineva pe internet. Mergeti neaparat la un medic.
Un lucru va pot spune sigur: ficatul NU este afectat nici de amoxiclavul de acum 4 luni, nici de urticarie.
0
29-06-2015, ora 16:21
celena89
Nu este medic/terapeut
celena89
Va multumesc. Ce mi se pare ciudat este ca imediat dupa terminarea antibioticului am inceput sa am reactiile acestea. Cred ca am imunitatea dereglata. Daca de exemplu mi se racesc mainile(de la apa rece, vant rece sau pur si simplu frig) mi se inrosesc incep sa ma manance rau si imi apar umflaturi multe gen intepaturi de tantar. Nu inteleg de ce acum! Am indurat eu geruri si nu am avut nimic, de ce la o zi dupa terminarea antibioticului am inceput sa am alergie. O sa merg la un doctor, sper sa scap de aceasta problema.
0
20-07-2015, ora 13:28
celena89
Nu este medic/terapeut
celena89
Tinand cont de alergia la frig mentionata mai sus imi poate interpreta cineva rezultatele la sange VA ROG:

Rezultatele analizelor:
WBC 10.72 crescut (normal intre 4.00-9.00 * 10^3ul)
MONO% 9.10 este in barem
MONO# 0.98 (normal intre 0.16-0.80 *10^3/ul)
EO# 0.45 (normal intre 0.00-0.40*10^3/ul)
Granulocite imature % 0.70 (normal intre 0.00-0.6%)
Granulocite imature# 0.07(normal intre 0.00-0.06*10^3/ul)
APTT 27.30 este in barem
Fibrinogen 187.30 scazut (normal intre 200-400*mg/dL)
PT 10.10 scazut (Normal intre 10.4-14.3*sec)
AP 112.20 este in barem
INR 0.95 este in barem
In rest toate mi-au iesit bine: ALT, AST, acid uric, Bilirubina totala, calciu, clor, colesterol total, fier, potasiu, glucoza, etc.
0
24-07-2021, ora 16:25
celena89
Nu este medic/terapeut
celena89
A trecut de la sine acea alergie...clar antibioticul mi-a dereglat sistemul imunitar. Acum am nascut si mi s-a dat alt antibiotic Cefort in spital, acum am alt tip de alergie: dermografism. Clar antibioticele imi deranjeaza sistemul.imunitar. Alergica la medicamentu in sine nu sunt.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sensibilitatea la frig (intoleranța la frig)
  •