Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

ALERGIE ?

09-03-2010, ora 11:41
Autor: rumana35
Buna ziua de aproximativ 2 ani am o problema. Nu am reusit sa imi dau seama de la ce poate sa fie aceasta alergie. sunt mereu rosie (iarna si vara) la decolteu,in unele parti ale gatului si obraji(cateodata usor umflati). Am facut repetate analize si mi-au iesit perfecte,am fost de doua ori la un dermatolog dar tratamentul pe care mi la prescris mi-a facut mai mult rau,mai iritata(o crema cu cortizon) si am renuntat. stie cineva vreun tratament as prefera naturist pt asa ceva ? va multumesc
4 comentarii
10-03-2010, ora 11:58
Autor: luciana.l
Bună! Adoptați o dietă sănătoasă care să vă furnizeze toți nutrienții de care au nevoie pielea și sistemele digestive și imunitar pentru a lupta împotriva alergiei .
*Încercați să consumați în mod regulat creson pentru a reduce gravitatea eczemei .
*Beți zilnic un pahar de suc de sfeclă, morcovi,și apă in mod egal.
*Luați zilnic suplimente de vitamine A și B, complex de zinc,care calmează inflamația .
*Vitaminele C și E și flavonidele pot,deademenea ,combate dermatitaalergică.
*Gălbenelele și rocaină sunt antiinflamatoare și calmează iritația pieli.
*Eliminați alimentația nesănătoasă .
Multor dermatite nu li se cunosc cauza ,însă calitatea sistemului imunitar, poate determina sau, nu ,apriția lor .
10-03-2010, ora 15:35
Autor: rumana35
De o saptamana am inceput iau vitamina A+E.Nu pot sa zic ca vad vreo ameliorare(sunt tot rosie). O sa incerc ce mi-ai recomandat. Alimentatia pe care o folosesc cred ca este sanatoasa. Nu folosesc dulciuri,mancaruri grase,consum multe fructe si beau cel putin 2litri de apa la zi(un fel de dieta ).
Va multumesc mult pt raspuns.
11-03-2010, ora 13:31
Autor: geanix86
Eu m-am vopsit bruneta si am facut alergie am facut la bubite prin cap si pe langa ureche, la ceafa, pe frunte si ma scarpin intruna.Cred ca vopseaua era expirata sau era prea puternica.Am luat clorferamina si calciu+D3 asa mi-a dat farmacista.Nu am fost la medic deoarece nu am asigurare.Sfatuiti-ma si pe mine ce sa fac aveti vreun remediu?
19-03-2010, ora 11:41
Autor: luciana.l
Bună! Decoloratul ,permanentul și unele vopsele pot afecta părul și pielea capului.
Încercați să nu vă scărpinați ,deoarece iritația se agravează ,generând o infecție .
Evitați să faceți băi fierbinți pentru ca usucă pielia și poate inrăutăți iritația.
Folosiți un agent de curățare blând ,fără săpun,sau spălați-vă numai cu apă .
Gălbenelele, mușețelul,și rocaina ,sunt antiinflamatoare și sunt ideale pentru alinarea mâncărimii.
Faceți o compresă rece muiată în ceai de gălbenele sau rocaină și aplicați-o pe zonele afectate
Pentru a preveni agravarea pieli,cnsumați alimente bogate în proteine,caroten,acizi grași esențiali,fier,silice,zinc,vitamine B(mai ales biotină),C și E.
Adaugă un comentariu / răspuns

ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani