AJUTOR M-m hotarat sa ma las de fumat si am o stare de neliniste

25-10-2010
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
M-m hotarat sa ma las de fumat si am o stare de neliniste.Dar nu vreau in ruptul capului sa mai fumez, indiferent de starea de sevraj pe care o am.Ma tulbura insomniile.Nu pot dormii decat spre ziua.Si am apellat la cate un xanax. Mai exista o alta metoda sa trec de criza asta?? Indiferent cat de mult imi doresc o tigara sunt ferma pe pozitie, Nu vreau sa mai fumez.Si ma incurajez singura.Am intrat pe siteu HELP EU.N u prea ma pricep cu laptopul.Abia l-am cumparat.Daca ma inregistrez pe acest site platesc ceva??? Sau programul e gratis?? Va rog invatatima ce sa fac sa atenuez starea de sevraj
1 comentarii
0
04-11-2010, ora 22:08
Psiholog Patulea
Identitate neconfirmată
Psiholog Patulea
In primul rand nu iti recomand pastile fara prescriptia medicului. Cel mai bine este sa iti masori dependenta fizica si psihica de tutun, modul in care asimileaza organismul tau nicotina si monoxidul de carbon, precum si nivelul de nicotina si monoxid de carbon din sange. Daca nu ai posibilitatea sa faci aceste teste poti incerca plasturi cu nicotina "Nicorette". Si inca o metoda care a dat rezultate la destul de multe persoane: micsorezi numarul de tigari pe zile., daca obisnuiesti sa fumezi 20 de tigari pe zi, maine vei fuma 19. cu cat micsorezi mai mult numarul de tigari cu atat se inmultesc zilele:19 tigari-o zi, 18 tigari-2 zile, 17 -3 zile, 16-4 zile si tot asa. in felul asta renunti treptat si nu iti frustrezi prea tare organismul si psihicul.aceste doua metode pot fii chiar combinate. Mai ales pentru dependenta psihica, care e cea mai puternica, poti incerca, daca iti permiti terapia prin hipnoza. prin hipnoza, frustarea psihica este eliminata, iar sansele sa te apuci din nou de fumat sunt minime. Orice metoda iti vei alege, trebuie sa tii cont de faptul ca daca exista si o dependenta fizica, somatica de tutun atunci inseamna ca in organismul tau exista o deficienta de silicon si tirozina. siliconul il gasesti in nuci si semninte, iar tirozina in suplimentele de vitamina C, portocale, verdeturi, fructe rosii si legume. Poti s-o faci!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul