AJUTOR, mi-au iesit analizele foarte urate

04-10-2008
lenutica
Nu este medic/terapeut
lenutica
Buna ziua,
Va rog foarte mult ajutati-ma, nu stiu ce sa mai fac, sunt foarte speriata.
Am 42 de ani, mi-au iesit analizele foarte urate: concentratie medie a Hb/eritrocit = 31.5, Eozinofil=7.9, VSH=26, TGP=33.7, TGO=29, Colesterol total=280, trigliceride=204, colesterol VLDL=41, ASLO=<200, Urina - biochimie a iesit densitate 1010, si hematii=25, Gama-glutamiltransferaza=66.5, Colesterol LDL=165, Colesterol HDL=73.8, Electroforeza proteinelor serice raportul A/G=1.19, proteina C reactiva=48.
Mentionez ca am avut un polip pe colul uterin si mi l-a scos dar inca nu a venit rezultatul si sunt foarte speriata.
Precizez ca de aproape 4 ani iau anticonceptionale, si anume TRIREGOL. Se poate sa aiba o influenta la analize si anticonceptionalele. Ar trebui sa renunt la ele chiar daca nu fumez?
La varsta de 18 ani am avut reumatism articular acut, in urma unui streptococ in gat. Mie mereu imi iesea ASLO si VSH cu valori mari dar acum ma sperie si celelalte.
Precizez ca nu am nici un fel de simptome, nu ma doare nimic.
Multumesc frumos pentru ajutor!
1 comentarii
0
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Avand in vedere valorile mari ale colesterolului si trigliceridelor ar fi indicat sa faceti tratament cu o statina gen Simvastatin sau Sortis, Crestor, etc. Probele inflamatorii sunt crescute, dar e posibil sa fie corelate si cu o afectiune dentara sau cu o inflamatie articulara. De asemenea, hematiile in urina pot indica o microlitiaza urinara (care poate explica valoarea mai mare a VSH) si e utila o ecografie abdominala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.