AJUTOR - piatra in vezica de --31 mm - SFATURI

18-03-2010
Nicole19
Nu este medic/terapeut
Nicole19
Iertati-ma pentru mesajul lung si va rog sa aveti rabdare sa il cititi:
Tatal meu(47ani, 110kg) are de mult probleme cu pietrele la rinichi.S-a operat deja cu mutli ani in urma de piatra la rinichi.Mai nou dupa ecografii s-a descoperit ca are mai multe pietre in ambii rinichi de max 5 mm, insa una foarte mare in vezica--de 31 mm.

Imi pare rau sa zic ca nu i s-a zis nimic concret cum ar trebui sa procedeze.Spun asta in sensul ca doctorii cu care a vorbit au recomandat operatia clasica-pentru ca e cea mai simpla.Sfaturile in niciun caz nu par facute in cunostinta de cauza.El acum doreste sa faca o urografie.

Se poate va rog frumos sa imi spuneti in mare daca stiti ce pasi ar trebui urmati, ce operatie ar fi recomandata sau posibila.

Stiu ca trebuie consultatie...din acest motiv va rog sa imi raspundeti la intrebarile anterioare si poate sa imi si recomandati si o clinica de foarte mare incredere unde isi poate rezolva problemele(si cu pietrele din rinichi si cu cea din vezica).

P.S. Doresc sa mentionez ca si-a mai spart cu ultrasunete o piatra la rinichi insa a fost un caz nefericit deoarece aceasta procedura nu a fost efectuata corespunzator si a ramas cu piatra respectiva.Acum 4 luni, de Craciun a suferit de un blocaj, i s-a introdus o sonda sa ii impinga piatra inapoi, si cam atat-.a fost externat. A fost internat la Boldescu-Ploiesti.

A mai eliminat alte pietre inainte insa sincer o asa marime la piatra este ingrijoratoare.Din cauza firei mai dificile a tatalui si lipsei partiale de incredere ca poate fi ajutat sa scape de pietre in totalitate va rog sa imi raspundeti ca sa stiu cum procedez si ce sa il sfatuiesc.

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Nicoleta C.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.