Tatal meu a fost diagnosticat cu gonartroza bilaterala

08-03-2011
Alex65
Nu este medic/terapeut
Alex65
Buna ziua, tatal meu a fost diagnosticat cu gonartroza bilaterala, are 48 de ani.Are dureri prea mari, medicul ne-a vorbit de proteze de genunchi dar a spus ca este prea devreme.Ce este de facut? tatal meu are dureri mari iar protezele pot fi o solutie pentru durerile lui.
8 comentarii
0
08-03-2011, ora 16:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce greutate si ce inaltime are pacientul?
Ce ocupatie profesionala are, in ce masura utilizeaza genunchiul, ce antecedente traumatice, metabolice, reumatologice sau de alta natura are??
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-03-2011, ora 21:56
Alex65
Nu este medic/terapeut
Alex65
Are in jur de 68-69 Kg si inaltime 1, 72..Tatal meu tocmai a iesit la pensie a lucrat in mina timp de 20 de ani.Nu se pune problema sa mai lucreze intr-un anumit domeniu, doar ne dorim sa scape de dureri.Are si probleme reumatice a avut VSH foarte mare si 113, acum i-a mai scazut la 60-70.Toate necuzurile au plecat de la o operatie de menisc suferita in 2009.
0
08-03-2011, ora 22:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Daca este sa ne referim la probleme reumatologice (poliartrita, afectare inflamatorie de tip auto-imun), aceasta se diagnosticheaza clinic si numai uneori se confirma si prin analize.
Vsh-ul creste in orice tip de inflamatie, si intr-o poliartrita, dar si intr-o amigdalita, o unghie incarnata, o foliculita, o apendicita sau orice altceva, prin urmare nu are specificitate.
Cat despre meniscectomie, ea poate fi la originea degradarii cartilaginoase: nu operatia este de vina, ci leziunea de menisc ce a determinat necesitatea artroscopiei.
Adevarata problema este constituita de suprasolicitarea articulatiilor prin munca grea.
Cred ca protezarea poate fi amanata vreo 10-15 ani, mai ales in prezenta unui sindrom inflamator.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-03-2011, ora 22:13
Alex65
Nu este medic/terapeut
Alex65
Buna seara, multumesc mult pentru sfat, dar vreau sa va intreb ce poate face sa nu aiba dureri? deoarece durerile sunt foarte mari nici nu poate dormi noaptea.
Multumesc inca odata.
0
08-03-2011, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va repet: tratamentul depinde strict de originea durerilor, adica daca in cauza este artrita sau artroza. Acum nu stim care este originea, pentru ca nu are un diagnostic de precizie.
Tratamentul antiinflamator are efecte strict paleative, temporare, motiv pentru care nu trebuie utilizat pe durate lungi.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-03-2011, ora 22:34
Alex65
Nu este medic/terapeut
Alex65
Am uitat sa va spun ca a facut si niste vasco elastice dar fara nici un efect.O intrebare din curiozitate: care este durata medie de viata a unei proteze.
0
09-03-2011, ora 00:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este absolut normala lipsa de eficacitate a viscoelasticelor...
Durata medie de viata a protezei depinde, in afara de calitatea intrinseca a materialului, de varsta, greutatea si stilul de viata al pacientului. Astfel, la un pacient de 60 de ani proteza poate dura 10-15 ani, iar la un pacient de 48 ani poate dura 5-6 ani...
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-03-2011, ora 10:21
mihayfgm
Nu este medic/terapeut
mihayfgm
buna ziua.de 4 luni am din ce am citit pe forumurile medicale diaree acuta.la inceput cu 3-4 scaune pe zi iar acum 1-2 pe zi.am facut analize dar toate au iesit bine.am zis diaree acuta deoacere trebuia sa ma incadrez undeva, dar in afara de 1-2 scaune (scaunele sant moi spre adipoase)pe zi nu prezint celelalte simptome ale diareei.va rog sa-mi spuneti ce este de facut si daca se poate sa-mi dati un sfat cum as putea sa rezolv aceasta problema.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •