Ajutor...foarte urgent: TSH 8.10

05-02-2008
CIBI CIBI
Nu este medic/terapeut
CIBI CIBI
acum doi ani am aflat ca am gusa difuza polinodulara si sant sub tratament cu eutirox de 100.inainte de a merge la medic odata la 3 luni pt control imi fac analizele si tsh mia esit 4.63 limite normale si am contiunuat tratamentu tot cu 100.peste trei saptamani miam facut iar tsh si mia iesit 8.10.intrebarea mea este sa scad tratamentul sau sal maresc.mentionez ca fac pauza 2 zile pe saptamana.nu inteleg este normal ca numai dupe trei saptamani sami creasca asa mult chiar daca sant sub tratament???asa ceva nu mi sa mai intamplat sa creasca asa repede.sa fie din cauza ca tratamentu nu este bun????sa schimb medicu???pt ca nu pot merge din luna in luna la control.multumesc anticipat
3 comentarii
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
TSH crescut semnifica hipofunctie tiroidiana si acest lucru ar implica marirea dozei de substituient hormonal.
Problema este ca nu puteti face acest lucru fara avizul medicului endocrinolog - el este cel ce va poate instrui cum sa mariti doza deoarece o marire brusca poate da fenomene de hipertiroidism. Din pacate nu aveti ce face decat sa mergeti din nou la consult.
Multa sanatate!
0
03-06-2010, ora 22:39
cameni
Nu este medic/terapeut
cameni
buna am gusa nodulara am primit tratament cu iodid, nu e prea putin pt gusa?
0
03-06-2010, ora 22:40
cameni
Nu este medic/terapeut
cameni
gusa difuza scuze nu nodulara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •