AJUTOR, HPV, lues, haemophilus inf. acum balanopostita

20-08-2009
yuoxi
Nu este medic/terapeut
yuoxi
La sfarsitul luni aprilie (in urma unor contacte sexuale neprotejate) am depistat un condilom de vre 2 mm la nivelul preputiului. Nu ma deranja dar in iunie am decis sa merg la dermatolog. Diagnostic: infectie cu HPV. Dermatologul a chiuretat condilomul cu azot lichid iar ca si tratament mi sa prescris: ALDARA (imiquimodium) de 3ori pe saptamana timp de 3 luni (urmeaza inca 3 saptamani de tratament), produs neatrizat inca in RO.
In 22 iulie, in urma unui alt contact sexual (felatio), la nivelul glandului mi-au aparut cateva (7-8) pete rosii cu un diametru de 2-3 mm, extrem de dureroase. Nu am putut dormi si in 23 iulie m-am prezentat la acelasi dermatolog. Dupa un examen vizual mi-a fost prescris ca si tratament: doxycyclinum 100 mg, 1 caps la 12h, fluconazolum 50 mg 1 cpr/zi, hidrocortisonum ung aplicat de 2/zi dupa dezinfectia cu solutio Castellani.
In aceiasi zi am facut si analize pentru HIV, treponema pallidum si hepatita A si B. Rezultatele le-am primit dupa 7 zile si toate sunt negative. Medicul fiind plecat deja in concediu nu am intrerupt tratamentul.
Dupa 21 de zile situatia nu sa schimbat in bine. Ma gandeam la o posibila infectie cu candida si am apelat la un medic de la infectioase pt ajutor. DIn exudatul uretral nu sa putut confirma candida dar a fost depistata prezenta haemophilus influenzae. Tratament prescris: ciprofloxacinum 500 mg, 2 cpr/zi timp 7 zile (mai am 3 zile de luat).

Petele initiale de pe gland (glandul nu mai e dureros la atingere) cred ca au disparut doar ca in momentul de fata am o postita sau o balanopostita extrem de dureroasa care nu imi permite decalotarea glandului iar mictiunile sunt deja insuportabil de usturatoare mai ales daca o singura picatura de urina ajunge la nivelul preputiului.
Incerc sa pastrez cat mai curata zona si cel putin de 2-3 ori pe zi ma spal cu apa si sapun (fara sa mai reusesc decalotarea completa datorita dureri).
Ma puteti lamuri si pe mine daca tratamentul pe care il urmez eeste ok?
Ce sa fac?
Astept sa revina dermatologul din concediu fara sa intervin (inca o saptamana)?
va multumesc anticipat
3 comentarii
0
20-08-2009, ora 17:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Citeste mai multe din posturile mele si o sa te lamuresti unde este problema de fapt:
medicamentele chimice nu pot sa vindece astfel de boli.
Schimba medicina clasica pe cea homeopata.
0
20-08-2009, ora 20:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Unguentul din marul lupului administrat de 3 ori pe zi dupa igienizarea zonei!!!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
20-08-2013, ora 11:51
Kogaion123
Nu este medic/terapeut
Kogaion123
Buna ziua,

Am avut o balanopostita dureroasa timp de 2/3 luni si acum in urma tratamentului cu marul lupului: bai cu marul lupului si uguent se observa foarte clar o retragere a micozei sau inflamatiei, pot sa zic ca inflamatia nu mai e aproape deloc sau chiar deloc, micoza insa a ramas. Intradevar, am luat medicamente chimice si chiar antibiotice foarte puternice si s-a ameliorat dar nu a trecut. Afectiunea am luat-o in urma unui contact oral neprotejat si regret profund acel moment acum. Bine ca imi trece ! Sper ! insa daca da semne clare de bataie in retragere, zic ca se vindeca. De asemenea : incercati sa luati pentru ajutarea de detoxifiere nuca neagra pastile si neem capusle dimineata si seara luate impreuna. Functioneaza de minune. Aveam aceeasi problema la inceput, nu puteam sa decoletez pana jos, acum nu mai am acea problema deloc. Sper sa imi treaca de tot fiindca a reprezentat un stres imens pentru mine aceste luni. Alt sfat, nu faceti sex sau nu va masturbati in timpul acestei afectiuni fiindca o va inrautati... este obligatoriu ! La inceput am luat prafuri anti micotice si anti biotic unguent local cu nitrat de argint, trece si cu ele cred, insa depinde si de organismul fiecaruia. Inca i-au in paralel acest tratament insa baza se afla in medicina naturista, s-au vazut efectele din prima zi. ! Doamne ajuta si vindecare grabnica la toti !
PS: daca da semne de retragere clare si s-a dus spre de tot inflamatia, sansele sa ma vindec si sa dispara afectiunea sunt mari? Pun si eu o intrebare de ignorant. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.