ajutor!! disfunctie tubara - aerodroame transimpanice

15-05-2014
sweetdianabv
Nu este medic/terapeut
sweetdianabv
buna ziua! am fost la orl si in urma consultatie am fost diagniosticata cu disfunctie tubara bilaterala.la timpanograma/impendanta mi a iesit ca am presiune in urechi -27 dapa.am facut tratament cu rinoclenil, sinupret, aerius, humex, parasinus, insuflatii tubare si o luna am folosit otovent fara vreun rezultat..urechiile se infunta si pocnesc in unele zile cateva ore, nu mereu...nu am deviatie de sept sau alte obstacole in nas sau gat.mi s a spus ca singura solutie este plasarea unor aerodroame transimpanice. va rog sa mi spuneti daca mai exista alte tratamente inafara de aceasta interventie.va multumesc!!!!!!
6 comentarii
0
15-05-2014, ora 20:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum.. la Bolile ORL su la simptome nas gat urechi
gasesti sute de postari si sfaturi despre otitele seroase si catarul tubar
0
15-05-2014, ora 22:09
sweetdianabv
Nu este medic/terapeut
sweetdianabv
am tot citit postarile dvs...inhalatiile se fac cu ulei de euclipt? sau altceva? MULTUMESC!
0
16-05-2014, ora 14:50
sweetdianabv
Nu este medic/terapeut
sweetdianabv
am uitat sa va spun ca domnul doc.mi a zis ca nu am lichid in ureche, ci trompa lui eustachio nu se deschide cat ar trebui pentru a se egaliza presiuniile.eu v-am scris ce tratament am facut in speranta de a-mi spune daca exista alt tratament pe care sa-l incerc sau singura solutie este plasarea aerodroamelor transimpanice??
0
16-05-2014, ora 22:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca NU este Otita seroasa.. NU se impun acele Aeratoare transtimpanice
2 este vorba de CATAR TUBAR si trebuie sa faci investigatii la nas si pentru rinofaringe
posibil o endoscopie nazala...fiindca acolo este cauza
rezolvi problema din nas se rezolva si problema cu urechea
0
08-09-2014, ora 16:35
sweetdianabv
Nu este medic/terapeut
sweetdianabv
d-le doctor am fost la al 6 doctor pt investigatii la nas si rinofarige, am facut tratament acum pentru rinosinuzita cu aerosoli, mi s a zis ca nu e disfunctie tubara, insa urechile mele tot pacane, vajaie si imi aud uneori aerul in ureche..imi spuneti va rog din suflet pe ce adresa de e-mail sa va trimit audiograma si timpanograma sa mi spuneti si dvs.o parere. va multumesc!cu respect, diana!
0
10-09-2014, ora 10:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fvaleriu pe hotmail
sau dati clic pe fvaleriu si se deschid toate datele cabinetului inclusiv adresa personala
sau pe google
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ligatura tubara - stelilizarea feminina
  •