AJUTOR!!! pentru Tulburarea Psihosomatica si Spasmofilie

14-05-2008
lexxx
Nu este medic/terapeut
lexxx
Buna! Incep prin a va saluta fiind noua pe acest forum. Astazi se face o saptaman de cand am iesit din spital pentru niste analize in urma unui presupus diagnostic-colon iritabil. Toate problemele incep atunci cand trebuie sa plec undeva, cum aflu deja incepe durerea de burta, crampe, nevoia de dus la baie, atunci sau dupa 3-4 scaune apare si diareea. Totul ar fi cat de cat acceptabil daca s-ar intampla numai in casa toate astea, dar cea mai mare probleme e ca se manifesta mai rau atunci cand sunt chiar pe strada, in tramvai, intr-un magazin. Incep a crede ca de acum imi este frica sa ies undeva de teama sa nu se starneasca aceasta problema. Am necazuri la scoala din aceasta cauza nu ma pot duce mai ales dimineata este un chin cu dusul la baie:(.

Analizele de sange, urina, scaun, ecografia au iesit bine; numai ca la psihiatru mi s-a pus diagnosticul de Tulburarea Psihosomatica si Spasmofilie latenta urmat de un tratamnet cu Zoloft-solutie.

As vrea sa aud mai multe pareri, sfaturi, daca mai sunt persoane care se manifesta asa.
6 comentarii
0
14-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cele mai potrivite variante sunt fie abordarea psihoterapică, fie abordarea homeopatică.
0
14-05-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna,

Asa cum spune si M.D. tot ce descrii tu este de competenta unui psihoterapeut (bun) de la tine din oras.

Succes,
Andrei
0
14-05-2008, ora 00:00
lexxx
Nu este medic/terapeut
lexxx
Multumesc mult pt sfat! Sper sa ma pot linistit si sa treaca aceasta stare.
0
11-01-2010, ora 10:56
eu2008
Nu este medic/terapeut
eu2008
As vrea sa stiu si eu daca te-ai vindecat si ce ai avut, ma confrunt si eu cu ceva asemanator ca tine:

(De 1 an si jumatate am amorteli la maini si picioare, ies des la toaleta 4-5 scaune pe zi de 1 an si o greata permanenta.am facut, calciu pentru spsmofilie, colonoscopie, psihoterapie, tratament pentru depresie, la biserica impotriva farmecelor si nu au nici un efect.In prezent fac tratament pentru colon. Din cauza asta nu pot sa muncesc.)
0
12-02-2010, ora 16:06
lexxx
Nu este medic/terapeut
lexxx
Buna.
La mine a fosteste ceva pe plan emotional, psihic. Am perioade in care imi trece pentru ceva timp dupa care iar incepe, la o emotie mai mare deja se starneste iar. In cazul meu trebuie doar sa ma stapanesc, sa nu ma mai gandesc la ce o sa se intample daca ies afara si imi vine atunci sa ma duc la toaleta. Si eu am avut probleme cu scoala si cu viata in societate pentru ca ezit sa ies afara, pt ca acasa e locul unde nu am nimic si prefer sa stau.
Nici la mine nu si'au facut efectul medicamentele, trebuie doar sa faci sedinte la psiholog si sa ai control asupra ta. Sper sa iti fi fost de folos cele spuse.
0
12-02-2010, ora 17:29
eu2008
Nu este medic/terapeut
eu2008
Am facut psihoterapie si nu are nici un efect.Fac de 1 an tot felul de analize dar nu-mi trece. Si in final ce ai avut ?adica ce diagnostic ti-au pus?Si cat timp a tinut toata povestea asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: