Ajutati-ma sa ma decid. Ma simt manipulata si stoarsa de bani de el

23-11-2010
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Imi este foarte greu sa vorbesc despre relatia mea cu iubitul meu care nu stiu ce sa mai cred despre el.Afost si este o relatie discreta, Desi nu am motive sa ma feresc de nimeni..Am sa incep prin faptul ca ca nu-l mai pot iubii ca la inceput.Ma simt manipulata si stoarsa de bani de el.Tot timpul vrea doar bani de tigari, bani pentru alte probleme personale.El are servici destul de bun, dar datorita faptului ca are datorii la bancii, facute in perioada cand nu era cu mine, incearca sa se achite de ele.M-am saturat pentruca pe el nu il intereseaza decat sexul, si banii.Nu sunt asa vre-o bogata, ba mai mult sant zile cand nu am nici eu nici macar un leu..Dar el nu intelege aspectul acesta..Si am avut diferite discutii pe tema asta si degeaba.Imi spune ca se va revansa.Cand ma intreb??Ca sunt patru ani decand se revanseaza.Nici macar un suc nu a fost in stare sa-mi ia vreodata.Noi nu locuim impreuna.El locueste cu mama lui desi are o varsta destul de mare 43 ani.Altfel se poarta frumos cu mine.Dar banuiesc ca motivul sunt banii.Probabil nu vrea sa piarda o sursa de venit si de sex...Nu stiu ce sa ma mai fac ???Am incercat sa rup relatia cu el, dar intodeauna ma intors din drum cu replicile lui, cum ca se va revansa...Noi locuim separat si asta tot din motivul ca el nu mi-a dat niciodata de inteles ca ar vrea sa fim impreuna intr-un viitor apropiat, sau indepartat...Sincer nu ma mai tine buzunarul sa intretin relatia cu el.Eu am vazut relatia noastra altfel.El stie cat sunt de generoasa, si in acelasi timp foarte sensibila..Ce sa fac va rog ajutatima cu un sfat..
38 comentarii 12 Înainte ›
0
24-11-2010, ora 10:42
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Mai fata tipul respectiv se foloseste de tine...ce nu-ti este clar?
Daca iti place sa te complaci in situatia in care esti stai cu el, daca esti fata desteapta cauta pe cineva care merita sa stea cu tine si nu-ti irosi viata langa un PARAZIT.(viata e scurta asa ca.)
Este revoltator si josnic ca un barbat de 43 ani sa ceara bani de tigari si alte probleme. Tu chiar nu realizezi ca profita la maxim de tine?
Penibil este si el dar si tu pentru ca accepti situatia.
0
24-11-2010, ora 10:52
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Imi dau seama de asta din ce in ce mai mult, dar am crezut ca poate se schimba si se va linistii din punctul asta de vedere.in fine m-am despartit de el.Si el acum insista ca gresesc eu, ca are planuri cu noi etc.Dar numai cred nimic.cred ca nu este tarziu ca m-am trezit la realitate...Acum ma terorizeaza cu discursuri de impacare..dar nu-l mai vreau, Numai simt nimic pentru el, sunt foarte sensibila din pacate si el a vazut lucrul asta.
0
24-11-2010, ora 14:54
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
E si normal sa te abureasca ca are planuri cu tine de viitor...doar esti sursa lui de bani si de relaxare!
Se joaca cu tine...incearca sa te faca sa te simti tu vinovata...deci te manipuleaza. Gandeste-te bine la ce faci si gandeste-te ca sunt barbat si stiu ce iti spun...pentru ca stiu cum gandeste.
Ai grija de tine si gasete un baiat care sa te merite!

Doar din curiozitate, cati ani ai?
0
24-11-2010, ora 15:06
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Ma sunat si astazi si i-am spus ca sunt dezamagita de el.Si ca vreau liniste psihica.Nu vreau sa-l jignesc pentruca nu sunt genul care sa sa ma cert, si sa fac scandal.Acum insista si mama lui sa ne impacam daca il iubesc, bla bla bla.Dar nu pot sa iert.Sau il iert dar nu vreau sa ne impacam.I-am spus ca ma manipuleaza si ca abuzeaza de mine,.dar tot el se supara si face fite...Am 31 de ani.Sufar pentruca sufar ce sa spun.L-am iubit sincer si la orice ora cand era bolnav eram cu medicamentele in dinti la el, sau mama lui la fel cand nu se simtea bine.Mi-a spus cand iubesti pe cineva nu-i scoti ochii!!!nu-i scot ochii dar eu ce sa fac sa traiesc tot timpul asa??nu Mi-am mai luat o bluza sau ceva pentru sufletul meu de patru ani.Pentru ek intodeauna m-am facut luntre si punte si tot i-am luat ceva.Si are servici bun, nu pot spune unde.la stat oricum.va multumesc pentru raspuns si suport psihic.
0
25-11-2010, ora 09:02
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Nu ceda!!!. Gandeste-te bine la ce viata vrei sa duci.
Eu niciodata nu zic unui om "vai saracul" ci ii zic ca isi merita soarta pentru ca el a ales. Avem puterea sa decidem cu cine stam si cu cine nu.
Faptul ca el se ascunde dupa mama lui denota ca este imatur, un pierde vara. Vreai sa ai pe cineva ca el langa tine? Sau vrei un barbat adevarat?
Si el si maica-sa trag de tine pentru ca esti o sursa de bani. De asta incearca sa te manipuleze amandoi cu vorbe de genul "cand iubesti pe cineva nu-i scoti ochii!!!".
Lumea a devenit din ce in cea mai rea si majoritatea nu mai au suflet si sentimente...sunt orbiti doar de bani, le place sa fie niste paraziti (valabil la ambele sexe).
Fi fata desteapta ca esti tanara si fa-ti un viitor frumos. Nu sta cu frica ca nu ai sa gasesti pe cineva...fiecare are jumatatea lui. Fi optimista si realista, nu visa ca respectivul o sa se schimbe...are 43 de ani...de schimbat nu se mai schimba.

Mult noroc si nu te lasa pacalita de libidinosi si paraziti.
0
25-11-2010, ora 09:34
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Multumesc pentru raspuns.Ma ajuta foarte mult acum..Nu cedez..Mi-a ajuns patru ani.Nu am petrecut macar odata un craciun impreuna, Odata sa nu te invite la un suc?????!!!!Numai vreau sa ma gandesc si imi este teama ca acum nu ma mai intereseaza nici-un barbat...Imi place linistea si singuratatea in care ma aflu acum.Aveam nevoie de o pauza mare..Eram mereu tracasata de cereri.Ma bucur ca parintii mei nu stiu de el.Ar fi suferit si ei pe langa mine..Acum ma gandesc sa mi cumpar si eu din salariul meu tot ce cred ca mi-a lipsit pana acum.Si sa-mi fac placerile ca de acea muncesc...Imi este bine asa cum sunt acum.EL sigur va insista dar am sa fiu ferma pe pozitie, sunt realista ca nu merita.va multumesc pentru sprijin moral, mai ales cand vine de la un barbat...
0
25-11-2010, ora 11:46
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Cu placere!
O pauza este binevenita dar nu trebuie sa generalizezi, nu toti barbatii sunt la fel. Inainte sa te implici intr-o relatie serios trebuie sa-l analizezi atent ceva timp pentru ca nimeni nu-si arata coltii din prima.
Acum rasfatate cu banii castigati cum crezi pt ca o meriti...doar de asta muncesti nu?
Iesi cu prietenele la un suc/plimbari ca sa-ti fie mai usor perioada asta.
In final ma bucur ca te-ai trezit la realitate!
0
25-11-2010, ora 13:37
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Astazi am fost in oras la o cofetarie am mancat o prajitura.O prajitura care nu m-am indurat pana-n prezent sa-mi-o cumpar.tine-am la bani pentru fumurile altora.M-am bucurat ca doar erau banii mei munciti, , Si m-am simtit fffff bine facand asta.Nu vreau sa generalizez dar in sufletul meu se produc schimbari Domnul Paul.Sunt dezamagita si de mine ca am crezut ca am intalnit un Om care voi fi cu el pentru todeauna.Cred in casatorie, si vroiam sa devin mama.Imi doream lucrul asta.El nu.Dar nici nu am insistat ce rost avea.Nu poti obliga pe cineva sa te iubeasca, !!!oricum ar fi incerc sa fiu optimista si sa sper ca intr-o zi .va multumesc
0
25-11-2010, ora 13:48
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Paul fara domnul ;)
Stiu ca la inceput iti este greu dar timpul inchide ranile. La cat de profitor si imatur este acel barbat, crezi ca putea fi un tata bun pentru copilul tau?
Ai sa vezi ca ai sa gasesti pe cineva ok si care merita sa aibe un copil cu tine!
Tot timpul sa gansesti ca esti deosebite si speciala si partenerul de viata trebuie sa tina cont de acest lucru, sa te protejeze si sa te iubeasca cu adevarat.
0
25-11-2010, ora 13:58
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Chiar acum cateva minute ma sunat si zice ":Hai nu vi la mine??El crede ca glumesc cand am spus ca sa terminat.Si tot el sa para ca mi-a dat el papucii imi spune: Ai luat pauza foarte bine sa sti ca e definitiv.Pai eu ti-am spus demult ca ne-am despartyt dar tu nu ai inteles.Ai fost surd??Mi-a inchis telefonul.Foarte bine.Ma cheama ca la politie.La comanda.fiindca acolo lucreaza.Si se comporta si cu mine tot asa. In definitiv sunt impacata si Paul o sa-mi revin.Pentruca nu am cerut nimic imposibil de la viata decat liniste si intelegere.Ti-am spus sunt genul de Femeie care tace si fug de discutii, certuri.Probabil si firea mea copilareasca e de vina.Sunt copilaroasa..
0
25-11-2010, ora 14:19
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Daca mai suna nu-i mai raspunde la telefon. Nu mai are rost sa discuti cu el. De acum concentreaza-te doar asupra ta, sa-ti fie tie bine. Orice are o latura copilaroasa in el ;)
Deci nu e de vina firea ta, nu esti de vina cu minic..ci doar ai luat deciza corecta pentru tine ceea ce presupune curaj...deci esti o femeie curajoasa si care stie ce vrea, nu una copilaroasa.
0
25-11-2010, ora 14:29
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Pai asta am si facut.Desi mi sa facut oarecu frica de el...Nu stiu tonul lui agresiv ma speriat.Imi schimb nr, ca oricum nu stie unde stau si asa ma linistesc...NUmai raspund la telefon pentruca tremur degeaba.Desi nu ma batut niciodata in tot acest timp.Dar am auzit ca in trecut le batea pe fostele lui iubite, sau sotie...Chiar mama lui mi-a spus asta.Si acum imi este teama si mie...cam asta ar fi..Am sa ma culc sa-mi revin din starea asta de teama nejustificata..iti multumesc pentru sprijin.nu am prietene cu care sa comunic sa socializez.Si mi-a facut bine discutia cu tine.Pot sa te intreb cati ani ai?Daca nu sunt indiscreta.
0
25-11-2010, ora 14:40
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Eu am 28.

Nu are de ce sa-ti fie frica. In primul rand trebuie sa iti impui sa gandesti pozitiv, nu negativ.
Gandesti pozitiv ti se intampla lucruri pozitive.
Am mai scris unuia pe forum care a dat o palma in prietena lui "cel mai josnic si las este barbatul care loveste o femeie".
Ai un motiv in plus sa-l lasi pentru ca cine a dat odata intr-o femeie va da si a doua oara.
0
25-11-2010, ora 21:08
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Nu ma asteptam sa ai doar 28 de ani!!!!! gandesti mult mai matur ca mine..Bravo.M-am linistit si acum sunt mai relaxata.
0
26-11-2010, ora 09:52
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Daca o sa ma simti nevoia sa vorbesti sa nu eziti sa postezi aici.
0
26-11-2010, ora 09:58
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
OK I-TI MULTUMESC MULT PENTRU SUSTINERE.SI AM SA-TI ASCULT SFATUL..O SA MAI VORBIM CA MI-A PLACUT DISCUTIA NOASTRA..FFFFF MULT.
0
26-11-2010, ora 10:01
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Ma bucur ca am putut sa-ti fiu de folos.
0
26-11-2010, ora 10:12
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Sigur ca imi esti de folos pentruca e greu sa nu ai cu cine comunica, despre problemele tale..Chiar am planuri mari cu mine luna asta.Sa traesc numai pentru mine, sa-mi fac cadouri in limita posibilitatilor binenteles, si sa am mai multa grija de mine in general.Nu stiu ""dansul"" ce face, dar sigura ca "sufera dupa banii mei.Acum nu vreau sa abuzez de bunavointa ta ta si sa te stresez cu problemele mele.OK MA DUC LA TREABA.
0
28-11-2010, ora 01:57
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
buna seara,
din cate am inteles eu din mesajul tau..sincer iti spun problema ta nu sunt banii, ci faptul ca dai si nu primesti nimic.
Nu buzunarul tau cedeaza, ci sufletelui tau.

hai sa privim altfel?ce-ti ofera el?
A doua ta problema ar fi faptul ca nu crezi ca este o relatie de viitoare.

Sunt multe lucruri neclare la tine.
Vorbeste clar cu el.
0
28-11-2010, ora 02:00
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
NU a dat niciodata in tine, dar ti-e frica pt ca ai auzit ca le batea pe foste.


Fiecare relatie este unica.uneori cautam sa repetam tipare din trecut, alteori o relatie ne poate schimba radical

zi-i sa va mutati impreuna sa vedem ce zice asa iti dai seama de multe
0
28-11-2010, ora 02:27
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Sa ne mutam impreuna?????Decate ori am deschis subiectul m-ia aratat usa.Mai mult decate ori am vrut sa ramn o noapte la el, mi-a spus ca ne deranjam unul pe altul.Credeti ca nu vroiam sa fim impreuna ???Nu ma deranjeaza faptul ca nu-mi da nimic cum spuneti dv.Ma deranjneaza modul cum imi cere el mie bani sau diverse servicii.Ce-mi ofera el? NIMIC..Si gur poate acum sunt si eu confuza si satula de situatie.Dar cand barbatul pe care il iubesti te suna doar pentru a face sex {ca dragoste nu stiu daca este] si i-ti si spune vezi sa vi si cu tigari, sigur ca nu ma simt in largul meu si ma simt folosita.El vrea bani sa iasa cu colrgii la o bere, bani de internet, bani pentru mama lui cand are probleme medicale.bani pentru reparatii, la bloc, bani pentru rate la bancii!!!!!!!!Ce femeie ar accepta toate astea????
0
28-11-2010, ora 02:34
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Si daca aduc in discutie viitorul nostru imi taie macaroana rapid.El a fost casatorit si numai vrea sa fie legat de nimeni. Nu vrea, foarte bine nu este obligat ..Si faptul ca nu a dat in mine, sunt convinsa ca nu a facut-o datorita faptului ca pierdea sursa de venit...Acum poate gresesc nu stiu.Dar altfel nu vad cum stau lucrurile.Cand deschid subiectul despre NOI, ma ameninta cu despartirea..Pai asta-i viata???
0
28-11-2010, ora 02:54
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
te ameninta cu despartirea, , , , , , , , , , , , , , acum am inteles ceea ce se intampla cu tine.ti-e frica sa pui stop

si totusi ce-ti ofera el?se pare ca nu raspunzi la intrebarea asta..

te-ai intrebat vreodata ca poate tu esti cea care nu poate avea o relatie si se poate angaja in ceva serios, faptul ca ti-ai ales un barbat care numai doresc casatorie, , nu e intamplator.

motivul banilor ti-l invoci tu...chiar asa nu te iubesti deloc?crezi ca doar atat ii oferi?
e f complicata existenta ta acum.imi transmiti multa ura, , , dar pe tine..nu pe el
0
28-11-2010, ora 02:56
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
insa titlul mesajului.se traduce intr-un fel spuneti-mi sa pun capat relatiei..pt ca eu nu pot avea o relatie..si uite ce accept dar de fapt sunt singura..suna dur dar asa imi suna mie

cuplurile care o lungesc ani de zile fara o finalitate clar acestia nu o vor
0
28-11-2010, ora 03:16
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Nu stiu sa raspund la intrebarea ce-mi ofera el.Este atat de discret cu relatia noastra.Si nu il inteleg de ce??!!!! Stiu ca pare complicata situatia dar incerc si eu sa vad realitatea cu alti ochii si sa vad ce se intampla cu mine.Ma ameninta cu despartirea,.Punem capat si dupa doua zile tot el insista ma suna, ma cheama sa lamurim problema.Cand ajung la el.Tacere.Ma tranteste pe pat si crede ca totul sa rezolvat.Sau imi spune ca viata nu-i ca-n filmele alea care le urmaresc la televizor..Are replica la orice..Sincer am crezut ca in viitor poate revine la sentimente mai bune, si ca poate faptul ca a fost casatorit,.Si nu vroiam sa-l tachinez in acesti patru ani.Dar in ultimul an a exagerat de acea ma pus pe ganduri.Am fost cu el intr-o zi sa-si cumpere un costum pentruca vroia sa duca la un botez.Si cand am ajuns la magazin, si proba costumul, vanzatoare nestiind, Ia spus intrebati sotia cum va vine.Si el imediat a reactionat.Nu este sotia mea.M-am simtit rau.Deacea nu stiu ce imi ofera.Pur si simplu m-am complacut in situatie.Nu stiu ce a fost..El acum insista sa ne impacam ca va avea grija de mine in vivitor..Numai cred pentruca simt ca nu ma iubeste.Si nici nu ma iubit vreodata.M-ia spus ca tine la mine.
0
28-11-2010, ora 19:23
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
off yoseang acest barbat e traumatizat, a spus ca nu esti sotia lui pt ca numai vrea o sotie nu are legatura cu tine, sunt traumele divortului...spuen ca tine la tine pt ca nu poate sa spuna ca te iubeste ca ii e frica ca iarasi si-o ia, , , e complicat sa fii cu un astfel de barbat.

problema ta este ca nu poti sa pui punct...pt ca nu stii ce -ti da aceasta relatie..nu stii ce pierzi
0
28-11-2010, ora 20:11
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Ba am pus punct...Si a fost foarte degajat si de acord cu asta.Nu vreau sa-mi mai dea nimic..El va ramane asa si nu se va schimba.Nu stiu cat de traumatizat este el de fostele lui iubite, dar stiu ca toate in trecut i-au facut pe plac.Ba inca a mai batut-o si pe mama lui.intr-o zi cand nu ia dat bani de tigari.Cel putin asa a spus ea...El zice ca din greseala ca exagereaza etc.Nu mai vreau nici-un iubit.. m-am saturat de capitolul asta pana peste cap.sunt dezamagita total.Recunosc ca sufar in sufletul meu si ca inca mai tin la el.Dar inseamna sa ma las calcata in picioare..Bine la inceput a spus ca-i pare rau ca sa ajuns aici, ca nu l-am inteles.etc..Ce sa inteleg ca nu este in stre sa se intretina, ca nu este capabil sa ofera nici macar afectiune!!!!! Parca am fost oarba in tot acest timp..Ma gandeam ca o sa gaseasca o solutie ceva.sa discutam, , Dar nu el este categoric si ori faci ca el ori i-ti arata usa...Vi se pare corect???
0
28-11-2010, ora 20:18
cinevaintreaba
Nu este medic/terapeut
cinevaintreaba
Si nu l-am obligat niciodata, sau sa il fortez sa ma ia de nevasta.Doar am vrut sa fie si el mai afectos, sa -mi arate totusi ca nu-l intereseaza doar o tranteala in pat, si banii.Nu cred ca am cerut ceva imposibil.Dragoste cu sila nu se poate.Probabil cand va termina salariul va suna disperat dupa bani sau alte servicii.Si ma deranjeaza ultimaturile lui.Sincer..!!!!!Oricum ar fi acum sunt demoralizata mai ales seara.si tanjesc dupa singuratate...Imi este bine asa deocamdata..va multumesc pentru toate raspunsurile care mi le-ati dat.
0
29-11-2010, ora 00:13
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
nu ai pentru ce am incercat sa-ti fiu aproape
0
29-11-2010, ora 08:30
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
De ce este traumatizat acel barbat ma intreb? Pentru ca isi batea sotiile si ele au foste destepte si cu capul pe umeri si l-au parasit?
Pentru trauma lui trebuie sa sufere si partenera actuala, in cazul de fata YOSEANG?...nu cred


Cum ti-a fost zilele astea YONSEANG? Mai bine?
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul