dupa o biopsie, dintr-o tumoare mediastin cu doua diagnostice: suspect limfom si carcinom pulmonar

05-07-2013
GINOASA
Nu este medic/terapeut
GINOASA
Tatal meu in varsta de 65 ani are un rezultate la test imunohistocimic din maduva osoasa :, , Teste IHC: CD 3 este pozitiv in rare limfocite mici T, dispersate si in mici grupuri interstitiale; CD 20 este pozitiv in limfocite mici B reactive. Testele IHC indica natura reactiva a infiltratelor limfoide medulare'.
Tatal meu a fost diagnosticat dupa o biopsie dintr-o tumoare mediastin cu doua diagnostice DIN ACEEASI PROBA primul : suspect limfom si al II-lea carcinom pulmonar cu celule mici. Nu mai stiu ce sa cred nu stim exact ce diagnostic are nici doctorii nu stiu. CE PARERE AVETI? Ma poate ajuta cineva cu o explicatie mai pe intelesul meu ca nu sunt doctor cu rezultatul prezentat mai sus din maduva osoasa?
Va rog este foarte oribil sa ma intrebe tatal meu ce are, chiar nu se poate face nimic si de ce nu-i este bine si eu sa-i zic ca o sa fie bine. Va multumesc anticipat celor care imi vor raspunde poate si mie, sunt noua pe acest forum.
6 comentarii
0
05-07-2013, ora 19:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
a fost vazut de un oncolog ? ce mai trebuie sa aiba si ar trebui sa ne scrii aici, daca poti, ar fi rezultatul unui examen CT + rezultatele biopsiilor din tumora respectiva, si cu examenele HISTOPATOLOGICE si cu examenele IMUNOHISTOCHIMICE.
0
05-07-2013, ora 22:46
GINOASA
Nu este medic/terapeut
GINOASA
Din singura biopsie din tumoarea din mediastin a iesit doua rezultate :1.suspect limfom la spitalul Marius Nasta Bucuresti si 2. carcinom pulmonar cu celule mici la Clinica Domina Sana Bucuresti, ce am scris mai sus cu, , rezultate la test imunohistocimic din maduva osoasa :, , Teste IHC: CD 3 este pozitiv in rare limfocite mici T, dispersate si in mici grupuri interstitiale; CD 20 este pozitiv in limfocite mici B reactive. Testele IHC indica natura reactiva a infiltratelor limfoide medulare' ESTE REZULTATUL din biopsia din sold -osoasa. Da a fost vazut si internat 2 luni in spital la hematologie in Pitesti, a facut o sedinta de chimioterapie de urgenta mai mult si inainte de rezultatul de carcinom pulmonar care i-a mers foarte bine, dr. ne-a zis ca ea credea ca este limfom dar a i-a bagat niste citostatice mai mult nevoita ca se simtea tare rau. Acum la 1 luna de la externare si de la cura aia de citostatice avem rezultatul de mai sus, dar el a inceput sa se simta mai rau si se sufoca zice ca parca are ceva in gat si i s-a umflat fata, la ochi mai mult si mana dreapta. O parere poate sa-mi dea si mice cineva? Dumnezeu sa ne ajute!
0
06-07-2013, ora 10:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
parerea mea este ca fara indoiala trebuia si trebuie IMUNOHISTOCHIMIE din proba de biopsie de la plamani, caci acolo a aparut prima oara boala, iar in maduva nu are omul nimic. deci pana in momentul de fata datele indica spre un cel mai probabil CANCER PULMONAR CU CELULE MICI, care din ce simptome zici tu, este foarte avansat. un CT de torace si abdomen are ? ce fel de citostatice a facut si cand ? din faptul ca zici ca respira greu si i se umfla fata, de asemenea, rezulta ca boala se manifesta printr-un fenomen numit SINDROM DE COMPRESIE MEDIASTINALA (sau/si de VENA CAVA SUPERIOARA), ceea ce este o urgenta si trebuie tratat imediat, cel mai probabil prin iradiere de urgenta. daca simptomatologia persista sau se agraveaza si voi mai asteptati mult, viata ii este amenintata chiar in de ordinul zilelor. mergeti la medic !
0
06-07-2013, ora 14:59
GINOASA
Nu este medic/terapeut
GINOASA
a facut citostaticele ENDOXAN si SINDOVIL, la spitalul judetean, ce inseamna iradiere, unde sa ma duc si la cine? acum e luat in evidenta la dr. Tase Anca de la oncologie vine din concediu luni, Unde sa merg? la Bucuresti a facut biopsia din tumoarea mediastin si la testul imunohistochimic a iesit carcinom pulm.cu celule mici, la CT are diagnosticul din 5 aprilie de la dat cand a mers prima oara la spital si scrie POSIBIL BOALA HODGKIN. apoi a stat internat la ematioloie 1 luna in Pitesti, apoi 2 sapt. la Bucuresti la Zerlenfdi si apoi la Spit Judetean inapoi 1 luna iar acum este de 1 luna acasa dupa prima cura de citostatice Sindovil si Endoxan, sa simtit mai bine dupa ele ca sa desumflat apoi acasa era aiurit nu stia pe ce lume e, bine ne cunostea, cam aiurea mai ales noaptea, apoi si-a mai revenit si de 4 zile a inceput sa zica ca se sufoca nu poate inghti si i s-a umflat fata si mana dreapta pt ca ii apasa pe vena cava superioara dreapta zic eu... Unde ma sfatuiti sa ma duc poate pot face ceva pentru el e tatal meu si nu vreau sa il pierd va rog un doctor ceva dau oricat macr sa se vada ceva... VA ROG!
0
06-07-2013, ora 18:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa te calmezi! este evident ca starea lui se deterioreaza si trebuie sa il prezinti prin urgenta undeva, la un spital cu ONCOLOGIE si cu RADIOTERAPIE; nu este suficient un oncolog de policlinica, pentru ca dupa toate probabilitatile trebuie sa i se faca si niste tratamente de urgenta, dar si niste examene mai avansate, cum ar fi poate un examen CT. deci cred ca optiunile tale sunt in zona unor spitale de tipul Fundeni sau Elias sau Coltea, sau poate chiar Spitalul Militar, daca vine vorba de bucuresti. este util sa ai toate documentele medicale cu tine, defapt copii xerox ale lor, ca oricand orice medic sa le poata citi. la Zerlendi de ce a stat internat ? are tuberculoza ?sau a avut ?
0
08-07-2013, ora 11:00
GINOASA
Nu este medic/terapeut
GINOASA
Nu a avut si nu are tuberculoza sau altceva, acolo i-a luat punctia. Multumesc foarte mult pt. sfaturi!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: