AJUTATI-MA!!

06-07-2011
lore28
Nu este medic/terapeut
lore28
Sotul meu a avut un hematom la membrul inferior drept pe tibie.Dupa tratament s a resorbit in proportie de 90%. acum o saptamana a avut un debut violent cu febra 40, durere mare, varsaturi motiv pt, care ne am internat iar dupa 4 zile de antibiotic a fost operat, plaga este mare aproximariv 10, 15 cm. problema e ca s a ales si cu stafilococ auriu.
medici vor sa i scoata antibioticul si mi e teama sa nu se infecteze plaga din cauza stafilococului. Va rugam sa ne dati un sfat. Va multumim!
1 comentarii
0
06-07-2011, ora 11:46
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
din cauza unui stafilococ auriu cintactat in timpul operatiei, tatal meu si-a pierdut piciorul.
Si el a fost operat pe tibie cu reconstructie ososa dar din cauza stafilococului s-a respins grefa si a ajuns la amputare. Tratamentele antibiotice n-au dat rezultate si dupa ce l-au tinut trei ani cu infectia pe os, a fost necesara amputarea deasuipra genunchiului. Toate spitalele sunt pline de stafilococ dar nimeni nu recunoaste asta. E aproape imposibil sa mai faci o operatie fara sa iei stafilococul amintire.
Incearca la Spit de urgenta in constanta, la sectia de oxigenare hiperbara. Costa ceva dar cel mai sigur.
In spitatalele noastre se nenorocesc oameni pe banda rulanta si nimeni nu raspunde, Dupe ce-si ia plicul nu te mai cunoaste. cand asteapta atatia la rand sa fie macelariti, cine sa se mai ocupe de-un sfalilococ ???

Pe vremea lu' Ceausescu stiu ca afost un spital infectat cu un bacil sau stafilococ ceva. Era secretizat totul
dar acel spital a fost inchis si raschetat pata la temelie, schimbata faianta, pereti, tot. Abia apoi a fost redat in folosinta, dupa ce ultima urma de bacil a fost distrusa.
Cine mai face azi asa ceva ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.