AIT vertebro bazilar

18-04-2007
lami_d
Nu este medic/terapeut
lami_d
Am 46 de ani si am fost diagn. cu AIT repetitiv in teritoriul vertebro-bazilar cu crize de drop-atak, insuficienta mitrala semnificativa, DSA mic tip sinus venos, HTA, obezitate, stari anxioase.Toate acestea din 2003, iau tratament neintrerupt cu : prestarium, simtrom, lokren, indapamid, dopegyt, sermion,
betaserc.Foarte.f. des (2, 3, zile) am niste simptome ciudate, pelanga ameteala permanenta pe care o am si parca ma zgaltaie cineva mereu, uneori simpt ca mi se inmoaie mainile si picioarele, apare o arsura, usturime dupa cap, incep sa respir agitat si parca am caderi in gol; de fiecare data cred ca sunt gata, dusa.
Unele crize sunt mai puternice altele mai usoare, am ajuns si la urgenta dar teniunea era buna, EKG bun, am stat 3 zile in spital, am luat tot tratamentul meu si gata.Cand observ ca mi se face rau iau 1/2 IMOVANE si ma simpt mult mai bine. Care ar fi cauza oare a acestor criza, de la inima, neurologic?N-a reusit sa ma lamureasca nimeni.Multumesc.
4 comentarii
0
18-04-2007, ora 00:00
einstenoa2005
Nu este medic/terapeut
einstenoa2005
eu zic ca ai nevoie de un control mai amanuntit si daca nu fost la cardilog e bine sa te duci.din ce oras esti ca sa-ti zic la cine sa te duci.
0
18-04-2007, ora 00:00
lami_d
Nu este medic/terapeut
lami_d
Categoric, merg la cardiolog, neurolog, fiind pensionata pe caz de boala merg la comisie anual.Eu sunt din Tr. Sev. fac EKG si ecocardiografie chia de 2 ori pe an. Diagn. cardio. mi-a fost pus la TM Institutul de cardio. unde mi s-a recomandat si oparatia dar.. nu am facut-o din f. multe motive : 1. obezitatea( si poate principal) 2. psihicul
3. partea financiara (in orice caz daca la primele 2 as sta OK cu sacrificii s-ar gasi si bani.)
0
18-04-2007, ora 00:00
einstenoa2005
Nu este medic/terapeut
einstenoa2005
La TM este cel mai bun centru de cardiologie la ora actuala, eu zic ca e bine sa faci operatia dar in orice exista riscuri dar depinde ce zice si neurochirurgu el stie cel mai bine si da e o problema obezitatea, daca ai putea sa slabesti ar fi f bine.In IASI cel mai bun neurochirug este POIATA.Daca vrei poti sa mai ceri o parere.Va doresc sanatate si daca va mai pot ajuta va ajut cu placere.
0
19-04-2007, ora 00:00
lami_d
Nu este medic/terapeut
lami_d
Multumesc mult ptr.sfaturile utile dar cred ca am deviat putin de la subiect si cred ca m-am exprimat si eu gresit. Aceste smptome le am de mult timp 1, 2 ani si se repreta des, o zi doua, trei apoi 1, 2 zile mai bine si de ce cedeaza destul de bine la IMOVANE ( Anxiolitice, cred ca am zis corect) sa fie si pe sistem nervos ? iar obezitatea e de gr.IV.
teoria o cam stiu dar practica ma omoara.Poate numai daca as fi singura sa ma aprovizionez numai cu ce trebuie; oricum mai sper ca voi rezolva si problema asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.