AFECTIUNE ANALA

04-02-2011
monaluca
Nu este medic/terapeut
monaluca
Buna ziua!
de aprox. 3 luni de zile ma confrunt cu o mancarime anala, care m-a dus cu gandul ca as avea o parazitoza, oxiuroza mai precis ptr. ca aceasta mancarime aparea mai mult noaptea; am facut analiza scaunului astfel: examen coproparazitologic: negativ. coprocultura -negativ, coproantigen Giardia Lamblia-negativ, am facut pana si o analiza pentru fungi-absent candida spp., deci toate negative. Sangerari nu am sau secretii din anus. De la atata scarpinat banuiesc ca am facut fisura anala (ptr. ca ma ustura in momentul defecatiei) pe care am tratat-o cu diverse unguente: cu extract de galbenele sau din muguri de plop, apoi cu Hemorzon dar nu am scapat de mancarime. Apoi am folosit Reparon, un unguent din Ungaria si supozitoare Reparon si parca problema s-a mai ameliorat. Am folosit crema Clotrimazol si am observat ca nu mai apare pruritul acela suparator. De vreo 2 sapt. simt o jena in anus sau in rect si mi-i frica sa nu am altceva mai grav, cateodata ma doare ceva acolo mai ales dupa ce stau mult timp pe scaun la birou sau seara daca stau mult timp in picioare, dimineata in schimb nu ma doare deloc, asta ma duce cu gandul ca nu cumva osul sacral sa apese pe vreun nerv din zona aceea. Am fost la medicul de familie si i-am spus ca am mancarime anala si ma doare ceva acolo iar acesta mi-a spus ca am hemoroizi si mi-a prescris supozitoare Proctolog, crema Proctolog si Detralex. Acum sunt mai bine, mai am de luat 2 comprimate de Detralex si vreo 4 zile cate un supozitor/zi. Ce poate sa fie hemoroizi sau altceva mai grav? Mentionez ca am 31 ani, 1, 65 cm, mananc normal, adica dieta cu legume, fructe, cereale incluse, am 1 scaun /zi, nu mananc gras, aport de lichide aprox. 1.5 lt/zi, o cafea dimineata, sunt fumatoare, nu am alte probleme de sanatate. va rog din suflet sa-mi dati un raspuns sau niste recomandari
Va multumesc!
2 comentarii
0
05-02-2011, ora 11:53
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Din descriere seamana cu o boala hemoroidala, mai ales ca aveti, deja, testul terapeutic.Dar pentru siguranta, adresati-va unui chirurg, pentru eventualitatea unei rectoscopii joase.Multa sanatate!
0
11-02-2011, ora 18:19
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
am 41 de ani si as vrea sa imi spuneti cum sa scap de oxiuri am de o vreme nustiu ce sa mai fac?plus ca am o hernie inghinala care nu e operata si ma deranjeaza in zona anala am senzatie de defecatie incompleta am avut mincarimi mia gasit chirurgul o fisura anala dar mia dat cv crema cu muguri de plop dar mai rau mia facut o mancarime in interior de numa si nam mai continuat cv vene parca hemoroizi un puls in zona anala stanga o mancarime demi venea sa urlu bolborisma in partea stanga jos la colon continuu mia gasit si colon inflamat sa fi fost strangulat de la hernie ca am simtit intro zi o intorsatura asa in zona inghinala.sami fi afectat colonul de la inflamat acum nu ma pot opera nu mi permit credeti ca as avea probleme?dar simt o durere in anus sa fie ceva sau in coloana mia gasit discopatie lombara dar ceva la noada in anus am o durere usturime arsura cv de genu asta ce sa fac va multumesc de un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: