ADRENALINA

28-11-2011
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Sunt barbat, 20 ani si am prolaps de valva mitrala. Daca fac o injectie cu adrenalina (epinefrina) mi se poate intampla ceva rau?
2 comentarii
0
29-11-2011, ora 12:00
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Erty, nu e foarte recomandabila injectia cu adrenalina pentru cei cu probleme cardiace !
Daca e vorba de anesteziere dentara, se poate evita! Anunta stomatologul ca esti cardiac si nu ai voie sa iei medicamente tahicardizante, va sti el ce sa-ti administreze, Adrenalina asta poate provoca: tahicardii puternice, insotite de frisoane incit iti clantane dintii in gura !
Personal am patit-o de doua ori, cu puls spre 150, cind inca nu stiam ca am o mare problema cardiaca !
Fii precaut, numai bine !
0
29-11-2011, ora 12:41
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Nu inteleg de ce ati avea dumneavoastra nevoie de injectie cu adrenalina, este un medicament care se administreaza in situatii de urgenta in cazuri care ameninta viata, se mai foloseste in doze foarte mici intr-adevar la anestezicele locale pentru a le mari durata de actiune si a le scade din toxicitate. Intr-adevar este foarte posibil ca in urma unei administrari sa se declanseze niste tahicardii care in asociere cu un prolaps de valva mitrala sa creeze neplaceri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Dependenta de adrenalina adrenalina

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: