ADKP scor Gleasson 8 - interpretare

25-03-2009
Alexandra_Perju
Nu este medic/terapeut
Alexandra_Perju
Bunicul meu in varsta de 79 ani a fost diagnosticat cu adenocarcinom al prostatei grad 4, scor Gleasson 8 (atat scrie pe buletinul primit in urma punctiei), in urma unui PSA de 59ng/ml.
Nu i-a fost pusa problema operatiei, i s-a spus sa mearga la policlinica sa fie luat in evidenta de catre un oncolog si ca va urma un tratament hormonal gratuit. Atat.

As vrea sa stiu daca mai putem discuta despre o interventie chirurgicala, sau macar la ce sa ne asteptam in continuare. Desi are 79 ani, el este intr-o forma fizica de invidiat, nu sufera de alte boli (uneori il mai supara inima, cam atat) si este inca foarte activ, chiar efectueaza numeroase activitati solicitante, probabil si motivul pentru care initial medicii de la spital au crezut ca are in jur de 60 ani.

Am mers cu el la spital si pentru o radiografie totala.Nu are "dureri de oase", nu are probleme de respiratie, a slabit 5 kg in ultimele 2 saptamani (de la diagnostic), dar el este slab din fire, iar greutatea i-a oscilat dintotdeauna ( 58kg cat are acum avea si acum 2-3 luni). Mananca si doarme bine, dar glicemia i-a iesit foarte mare acum 2 sapt, deci a eliminat dulciurile din meniu ( consuma des prajituri, ciocolata, gem, bauturi carbo-gazoase, etc. - poate fi si un motiv pentru pierderea in greutate, presupun)
Asvrea sa stiu dinainte la ce sa ma astept si cum l-as putea ajuta, sunt foarte ingrijorata intrucat bunicii ma au numai pe mine ( ei m-au crescut si m-au sprijinit financiar), iar bunica este paralizata si necesita insotitor permanent.

Nu am pe cine sa intreb, va multumesc din suflet.

Alexandra
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.