Adio, fobia!

26-04-2010
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
In sfarsit am reusit, dupa multe incercari sigur am reusit sa rezolv problema mea prin experimente proprii, stiu ca nu trebuia sa deschid acest topic pe subiectul acesta, dar dorinta mea a fost de a impartasi bucuria mea in vindecarea fobiei(de un an experimentez tot felul de analgezice, am ajuns la injectii, ce trebuie anasteziat?si ce facem?).

Foarte simplu, am scris doua variente in caz ca nu functioneaza una in vindecarea fobiei, sa incepem miezul.
O injectie de anestesie in zona cerebelului, adica in piele, o sa apara disparitia frici complet pe o perioada de cateva ore.Ce facem in acest timp?In acest timp de anestesie se combate fobia, adica expunerea in fata obiectului sau situatiilor fobice pentru imprietenia gandului de teama de respectivul sau respectiva.

Daca nu va functioneaza prima varianta puteti incerca a doua care e mult mai simpla.
Cautarea unei substante chimice care provoaca frica(eu am avut ocazia sa mananc peste rosu care contine aceea substanta), in timpul efectului se pune in fata ochilor, Stii ce?Un bec luminat la care se poate regla lumina, acest bec luminat se pune in fata ochilor si se misca si insotit de volumul de luminape o perioada peste 10 minute, (fobia mea a fost becul luminat si cu asta am reusit sa pun capat).


Va doresc sanatate.
27 comentarii
0
27-04-2010, ora 14:43
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
In sfarsit am reusit, dupa multe incercari sigur am reusit sa rezolv problema mea prin experimente proprii, stiu ca nu trebuia sa deschid acest topic pe subiectul acesta, dar dorinta mea a fost de a impartasi bucuria mea in vindecarea fobiei(de un an experimentez tot felul de analgezice, am ajuns la injectii, ce trebuie anasteziat?si ce facem?).

Foarte simplu, am scris doua variente in caz ca nu functioneaza una in vindecarea fobiei, sa incepem miezul.
O injectie de anestesie in zona cerebelului, adica in piele, o sa apara disparitia frici complet pe o perioada de cateva ore.Ce facem in acest timp?In acest timp de anestesie se combate fobia, adica expunerea in fata obiectului sau situatiilor fobice pentru imprietenia gandului de teama de respectivul sau respectiva.

Daca nu va functioneaza prima varianta puteti incerca a doua care e mult mai simpla.
Cautarea unei substante chimice care provoaca frica(eu am avut ocazia sa mananc peste rosu care contine aceea substanta), in timpul efectului se pune in fata ochilor, Stii ce?Un bec luminat la care se poate regla lumina, acest bec luminat se pune in fata ochilor si se misca si insotit de volumul de luminape o perioada peste 10 minute, (fobia mea a fost becul luminat si cu asta am reusit sa pun capat).
0
27-04-2010, ora 14:52
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
O intrebare foarte importanta... ai si fobie fata de tzatze, buci, zambete ispititoare, priviri cu subinteles, forme de amfora?

Fiindca daca as mai avea fizicul tau cate nu as face! Sincer iti zic, TE INVIDIEZ!

Mai concret incearca sa gasesti o muiere cat de cat atragatoare, dar in orice caz, libera, necuplata.
O abordezi, nu vobesti cacaturile care le scrii aci pe forum, zici si tu niste banalitati.

Dupa care-i torni poezia asta

"Ce sa fac daca-mi placi,
Spune tu daca-i vina mea,
Vreau sa te ocolesc, sa nu te mai iubesc
Dar ce sa fac daca-mi placi

Cum sa fac sa te uit,
Poate doar sa-mi schimb inima
Dar cand te vad,
Iar imi placi!! "

-
-
-



-*


(*modificat de administrator)
0
27-04-2010, ora 20:31
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Domnule sau Domnisorul Germont.

Ce expozitie de critica verbala provoci, asteptam comentarii cu tema la subiect, si nu deloc manifestari afemeiate psihopate.
Cele spuse de tine cantaresc o lume de foame de sex, o disperare la acel ceva, o retragere din viata normala cu intentii si instincte pozitive si informatii de pulsuri star.
Daca unii s-au speriat citind ce ai scris tu, lamurirea lor intr-un mod de desconsiderare si nu ca doctor ORL.E clar in ceea ce priveste femeia, un pas de cautare, de gasire a acel ceva, Germont ce zici?de fetele astea frumoase si atragatoare sa nu se planga de hartuire sexuala(citite din postarile tale).
0
27-04-2010, ora 20:43
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Din nefericire trebuie sa iti dau dreptate.

Dar ma gandeam ca daca eu nu am gasit implinirea sufleteasca, cel putin tu sa o gasesti!
-
nu stiu cum e cu "informatiile de pulsuri star"...
Mi-ar face placere sa ne intalnim la un suc de telina+ castraveti (altceva nu mai am voie acu).
0
28-04-2010, ora 01:19
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
germont, ai cumva subtitrarea la el ?
0
28-04-2010, ora 01:23
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
hmm, da am dvdul pe undeva acasa la parinti, doar cu aceste limbi.

English, French, Italian, Spanish
0
28-04-2010, ora 01:27
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Am engleza srt, tocmai am luat-o de pe un tracker.
0
28-04-2010, ora 15:22
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Cred ca unele comentarii sunt nu numai rautacioase, ci de-a dreptul penibile si triviale, iar administratorul site-ului ar trebui sa-si faca treaba si sa le stearga.Consider ca luarea in deradere a unui om bolnav nu este in beneficiul celor care scriu si posteaza aici.Posibil ca niste omuleti mici si verzi au introdus in mancarea domnului Germont, gluten.
0
28-04-2010, ora 16:41
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Unde-i trivialitatea omule? E mai normal ca cineva sa vorbeasca despre "informatii pulsuri star", in loc sa-si controleze anxietatea punand mana pe o femeie?
Asta e aberatia medicinei moderne, in loc sa favorizeze cel putin teoretic treaba asta, il indoapa cu chimicale.
La un moment dat se va spune:

"A murit ca un tampit in timp ce visa canguri...!"
0
28-04-2010, ora 17:58
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Nu mai spun ca avea simtul umorului este un atu!. Daca esti rigid si nu tii la gluma inseamna ca ai o problema ce trebuie rezolvata.
0
28-04-2010, ora 23:44
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Aha, am gasit si eu in engleza. Asta e, o sa incerc sa-l vad asa. Pare... adinc, filmu.
0
28-04-2010, ora 23:55
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ai citit mesajele private ? este si traducere in romana pe un site romanesc.
0
29-04-2010, ora 01:28
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Aha, acum am vazut. Nu cautasem cu numele corect.
Thanks ;)
0
30-04-2010, ora 20:52
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
In sfarsit am reusit, dupa multe incercari sigur am reusit sa rezolv problema mea prin experimente proprii, stiu ca nu trebuia sa deschid acest topic pe subiectul acesta, dar dorinta mea a fost de a impartasi bucuria mea in vindecarea fobiei(de un an experimentez tot felul de analgezice, am ajuns la injectii, ce trebuie anasteziat?si ce facem?).

Foarte simplu, am scris doua variente in caz ca nu functioneaza una in vindecarea fobiei, sa incepem miezul.
O injectie de anestesie in zona cerebelului, adica in piele, o sa apara disparitia frici complet pe o perioada de cateva ore.Ce facem in acest timp?In acest timp de anestesie se combate fobia, adica expunerea in fata obiectului sau situatiilor fobice pentru imprietenia gandului de teama de respectivul sau respectiva.

Daca nu va functioneaza prima varianta puteti incerca a doua care e mult mai simpla.
Cautarea unei substante chimice care provoaca frica(eu am avut ocazia sa mananc peste rosu care contine aceea substanta), in timpul efectului se pune in fata ochilor, Stii ce?Un bec luminat la care se poate regla lumina, acest bec luminat se pune in fata ochilor si se misca si insotit de volumul de luminape o perioada peste 10 minute, (fobia mea a fost becul luminat si cu asta am reusit sa pun capat).
0
30-04-2010, ora 20:55
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
revin pentru continuarie(suntem adanci in aceasta tema, publicarea va aparea in curand in ziare si aplicata in psihiatrie)
0
30-04-2010, ora 21:11
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ce parere ai de teoria ca fobiiile si anxietatea sunt prezente la cei cu o activitate perturbata a glandei pineale -ritm circadian, melatonina?

Imi mentin invitatia cu telina, poate mai abordam niste chestiuni abstracte sau disputa privind eficienta Sunatoare +Valeriana vs Solian +Tranxene.
0
02-05-2010, ora 23:15
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Acept invitatia cu telina, sa vorbim de ale noastre"vindecarea gandurilor chinuite"sunt in tema cu asta.
Cel mai mult sunt incantat de ambitia si dorinta ta si daca nu vestesti adevarul doar incerci.
Daniele observ gusturile tale de implicare in tema, doresti si tu ceva ilegal"fericirea din natura".

Germont iti observ instinctul tau salbatic de a descoperi ceva mai bun din acele remedii ale naturi(iti ofera ceea ce nu iti inchipui).Nu esti singur, si eu sunt un mare fan si un prieten al naturii, si implinirea ce mi-o ofera, si recunosc foarte sincer ca este o vindecare miraculoasa(cele incercate cu seva de mesteacan).

Te referi la mecanismul psihic asemanator unui ceas biologic?dar formele celulelor si structura lor au tedinte spre perfectiune, si nu au o forma perfecta pentru o functionare exacta ca si unui ceas mecanic.CEasul biologic joaca un rol in aproximatii si nu exacte, la ce te refer tu, acel ceas ce tine controlul pe perioada zilei si a nopti, poate avea in mare deviati sau deformari, (nu dormi noaptea dar dormi ziua sa...)
0
03-05-2010, ora 00:17
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Verifica mesajele private te rog, click pe MOdificati profilul...
-
Cand eram cu burta umflata, disperat am cautat tot felul de solutii ca sa pun digestia pe roate.
Am incercat Vajrasana (postura perfecta), pur si simplu sa stai in genunchi pe o patura indoita de 2 ori. Uite o poza

http://soraservices.com/images/asana/vaj.jpg


Parca fara sa imi dau seama, s-a stabilizat fluxul gandurilor, puteam sa ma focalizez mult mai bine pe o idee. Starea de disperare ca eram la un pas de moarte s-a diminuat foarte mult, reaizand brusc ca pot sa fac mai multe chestii ca sa revin la normal, fibre anumite alimente mai usor digerabile.

Ideea este ca astia care fac Yoga, folosesc meditatia in Vajrasana ca sa activeze cel putin partial al treilea ochi, Ajna Chakra.
Concret s-au facut studii asupra unor indivizi care practicau meditatia, iar cortizolul din sange era mult sub medie, glanda pineala mai activa decat la lumea obisnuita.

Exact contrariul se intampla in cazul tau, cand mergi intr-un spatiu aglomerat, nivelul de alerta creste mult prea mult, creste si nivelul hormonilor de stres.
evident ca sunt mai multe lucruri de spus, sunt tot felul de studii pe tema asta si eu incerc sa aprofundez.
Intr-adevar daca vrei sa elimini anxietatea, fobiile, sa dormi linistit, ajuta si reglarea ritmului circadian, obtinera unui bun nivel de melatonina.

Uite cum ar arata mintea facuta bucati, pictat de Gabricevschi (era schizofrenic).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/1/18/Schizo06.jpg
-
In principal banuiesc ca totul se bazeaza pe sfera de preocupari, meditatia si cititul, aflandu-se in opozitie cu imbuibarea, lenevitul sau excesele sexuale.

De fapt meditatia a dat rezultate exceptionale in mute alte cazuri, totul e sa ai deschidere si curiozitate.
Nu stiu cata curiozitate as fi avut daca nu eram bolnav, nevoia te invata :)
-
0
05-05-2010, ora 13:27
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
In sfarsit am reusit, dupa multe incercari sigur am reusit sa rezolv problema mea prin experimente proprii, stiu ca nu trebuia sa deschid acest topic pe subiectul acesta, dar dorinta mea a fost de a impartasi bucuria mea in vindecarea fobiei(de un an experimentez tot felul de analgezice, am ajuns la injectii, ce trebuie anasteziat?si ce facem?).

Foarte simplu, am scris doua variente in caz ca nu functioneaza una in vindecarea fobiei, sa incepem miezul.
O injectie de anestesie in zona cerebelului, adica in piele, o sa apara disparitia frici complet pe o perioada de cateva ore.Ce facem in acest timp?In acest timp de anestesie se combate fobia, adica expunerea in fata obiectului sau situatiilor fobice pentru imprietenia gandului de teama de respectivul sau respectiva.

Daca nu va functioneaza prima varianta puteti incerca a doua care e mult mai simpla.
Cautarea unei substante chimice care provoaca frica(eu am avut ocazia sa mananc peste rosu care contine aceea substanta), in timpul efectului se pune in fata ochilor, Stii ce?Un bec luminat la care se poate regla lumina, acest bec luminat se pune in fata ochilor si se misca si insotit de volumul de luminape o perioada peste 10 minute, (fobia mea a fost becul luminat si cu asta am reusit sa pun capat).
0
05-05-2010, ora 23:13
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Poate a-ti observa de repetitia mesajului, o fac pentru cititori si pentru ce-i in cauza.

Intotdeauna exista o formula magica prin care putem scapa de fobie, asta ar insemna si disparitia anxietatii, exista si am enumeratcele doua experimente de mai sus, le puteti experimenta si voi cu succes.

In cazul in care ai o iluzie ca asa ceva nu te-ar putea ajuta, cele doua experimente ar fi indicat sa va consultati cu mine, imi gasiti adresa (dublu clik pe poza), o sa te conving la cea mai buna metoda.

Adica cea mai buna metoda, este sa accepti aceasta aceeasta terapie de combatere a fobiei, dar sa avem in cunostinta cazul personal si gravitatea pentru a aplica un tratament legal sau ilegal.
0
07-05-2010, ora 17:50
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Eu nu scriu pentru mine, ci pentru voi cititorii cu intentii de a va vindeca de suferintele psihice, ma refer fobie si anxietate.

Imi asum riscul in ceea ce scriu ca gandesc despre aceasta tema.Poate tu cititorule nici nu te-ai gandi la o solutia de vindecare sau magie, poate tanjesti dupa asta?

Astept comentarii de la cele scrise de mai jos(terapia cu injectarea cerebelului saptaminal pentru mentinerea sanatati psihice)

Primul meu experiment facut pe x(cu acordul persoanei)anestesie cerebrala.Ce am observat in Faimosul nostru experiment, dereglarea totala a functionarii mecanismelor psihice, modificarea treceri timpului(un timp mai lent, gen Matrix)

La investigatiile care le-am observat, modificarea ceasului biologic, autoreglarea ceasului biologic(adio pastile de dormit).
ADMINISTRAREA ANESTESIEI CEREBALE SE FACE ODATA PE SAPTAMINA!

Cu acest experiment se obtine rezultate foarte bune in vindecarea fobiei, anxietatii si de moment nu stiim de restul bolilor psihice.CEEA CE TREBUIE SA FACEM NOI!Sa imploram psihiatru sa incerce acest experiment si sa-l aplice in situatiile groaznice, sa le promitem ca o sa fim cuminti!(lipsa de frica)
0
08-05-2010, ora 18:56
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Stai linistit-daca pot spune asta-problema ta nu este fobia, ci o afectiune din pacate mai grava, la fel si cu anxietatea.Trebuie sa te tratezi la modul cel mai serios cu putinta si nu ar strica si o internare.Nu vorbesc despre ceea ce srii pe forum pentru ca as fi chiar cinic.Sa ne auzim sanatosi!
0
10-05-2010, ora 00:19
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Pulberedestele

Zii si tu asa"Nu mai fi zgomotos"mi se pare ciudat sa spui cuiva sa stea linistit ca te deranjeaza zgomotul.Tu ce faci in situatiile zgomotoase, nu ai fobie de asta cumva?Ce zici de lumina puternica, circulatie masinilor, eu cred ca nu asculti nici muzica?

Totusi de ce se intimpla asta, avem reactii psihice nervoase, o slabire nervoasa, aceasta duce la sensibilitatea la anumiti factori puternici.Stii care e arma viitorului?zgomotul puternic(auditiv), lumina puternica(vizual), tortura(pipaitul), dar toate aceste se pot transforma inversa, stiii de ce?.

Devina o placere, energie, viata, fericire sa nu-ti dau amanunte.
Dorinta ta este foarte importanta ca sa joc corect cu tratamentul(sa nu ajung sa-i pun cutitul la gat la seful), dar nu stiim ce se ascunde in spatele a a cestui tratament.
0
10-05-2010, ora 00:29
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Germont.
Ce parere ai sa fim corecti cu tratamentul, vom reusi mai bine?dar daca tu obtii rezultate bune(asa am inteles), si eu la fel, dupa intentia mea de tratare ca se poate ceva mai bine decat sa fim ca o planta(ar trebui sa luptam pentru realitatea noastra, si sa ne controlam)

Cum doreste Pulberedestele ca toti sa fim bine, crezi ca cineva vrea sa simta rau? fiecare jucam diferit doar dupa rezultatele obtinute.Nimeni nu stie un tratament perfect care sa fie bun, dar incercam, cautam, sa fim in situatia de cautare si experiment,

N-am sa incep sa scriu psihologie sau romane, am observat ca unora la pasa de cei din jur, apreciez asta.
Am incercat sa atrag atentia asupra unor ideei secrete(ma refer la tema)dar din pacate sunt considerate delir.Va respect pe voi si tratamentele voastre si multa sanatate.
0
16-05-2010, ora 23:00
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Domnul Nick a-ti avut niste intrebari?dupa cate am inteles eu.

Cum se aplica injectarea cerebelului?e foarte complicate situatia cand trebuie sa ajungem la cerebel, se semneaza zona perfecta in ceafase introduce siringa ajungand in fosa posterioara a craniului, se introduce intre structura cerebelului, adica in mijloc, in muschi(are forma unui fluturas)

De preferat de natura medicala este preferat sa fie in spitalele de psihiatrie si nici decum alte locuri(in caz de o greseala).Eu va recomand sa apelati la personalul psihiatric si el va ajuta suficient.
Ma refer la cei ce apeleaza la mine, acest nu este un act legal, este un act ilegal conform legi, nu am dreptul acesta.

A doua sansa, dar daca nimeni nu va ajuta sau nu va aplica asta, va rog sa luati legatura cu mine si mai vorbim, apelam la lucruri negre-(modificat administrator)
0
22-05-2010, ora 18:53
petronela-sonia
Nu este medic/terapeut
petronela-sonia
Din propria-mi experienta: dupa decesul unei persoane dragi din familie ( bunicuta), foarte mult timp mi s-a parut ca o vad trecind prin fata geamului( stam la curte). Desi sunt o persoana matura, sincer imi era teama, simteam ca-mi bate inima puternic si mi se facea frica). Imi era rusine sa marturisesc cuiva acest lucru, de aceea i-am spus unui preot cumsecade, in virsta. Raspunsul a fost: "si ce daca, ce crezi ca-ti face daca ar fi asa." I-am replicat: dar nu-i asa, e o parere, am tinut mult la ea. "pai si atunci, asta e raspunsul. Atunci, de ce ti-e teama?" Si uite asa, nu mi-a mai fost teama si a disparut si "parerea".
Bine, a se confunda cu halucinatiile, unde chiar este nevoie de tratament.
Sfatul meu ar fi ca toate comentariile sa serveasca cuiva si nicidecum sa fie rautati. In definitiv, fiecare om, cit de sanatos ar fi, tot are, fie chiar si odata in viata lui, o problema de..suflet.
0
03-04-2013, ora 14:10
Dr Adrian Paler
Identitate neconfirmată
Dr Adrian Paler
Interesant topicul propus de filipmarius privind anestezia din regiunea occipitala. Eu cunosc o alta metoda destul de asemanatoare pe care am aplicat-o pe alt tip de patologie. Daca cineva a obtinut rezultate cu tehnica propusa de filipmarius m-as bucura sa imi trimita un mesaj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul fobiilor cu o metodă bazată pe inteligența artificială
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •