Ablatia... cat costa?

08-06-2007
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Sufar de tahicardie supraventriculara. Am auzit ca operatia de radiofrecventa prin ablatie (pe cateter?) ar fi cea mai buna solutie de a scapa de aceasta boala (nu vreau sa mai iau pastile... nu au un rezultat atat de bun si mai au si un efect psihologic care-mi dauneaza parca si mai mult). Am 21 de ani... vreau sa scap definitiv de boala asta (pe care o am de mic... da parca acum, anul acesta, s-a agravat. Nu mai trece plus mi-au aparut si extrasisitolele si intepaturi pe care nu le aveam inainte).
Am fost la un control am facut tot ce a trebuit (holter, EKG si alte nebunii). Rezultatul : tahicardie supraventriculara (inima cica nu are nimic... nu e stricata fizic... da psihic cred ca e dusa RAU).
Rog ajutor din partea doctorilor, a bolnavilor (SANATATE !!!). Deci CAT COSTA FRATILOR ABLATIA AIA !!!. De facut stiu unde se face (la Funteni, la Militar, la clinica Diagnosis) dar cat ar costa la un spital de stat (sau oriunde pana la urma) avand carnet de asigurat etc.
MULTUMESC anticipat si mai ales SANATATE la toata lumea.
203 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
08-06-2007, ora 00:00
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
daca esti asigurat nu costa nimic la un spital de stat (oficial nimic )
trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat.
Oricum programeazate si aflii acolo, nu este de speriat.
0
08-06-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
MULTZUMESC din "corason"... si bineinteles SANATATE!
0
08-06-2007, ora 00:00
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
De obicei se face mai intai un studiu electrofiziologic, depinde de caz.
Daca vrei mai multe detalii scrie pe ads. -Poate te pot indruma unde este mai bine sa faci studiul/ablatia.
Conteaza mult, mai ales ca esti tanar.
0
30-09-2007, ora 00:00
dumitrescu
Nu este medic/terapeut
dumitrescu
Sint un pacient care a avut Tahi...si am o ablatie reusita si ma simt bine.Oficial daca esti asigurat e ok. restul te descurci la fata locului.La TM sint fffoarte buni...Da am 53 de ani...asa ca tu nu mai sta pe ginduri ca te chinui degeaba(eu am stat 3.5 ani)
0
04-12-2007, ora 00:00
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
Am tahicardie paroxistica supraventriculara si urmeaza sa fac ablatia prin radiofrecventa la spitalul Floreasca, a mai facut cineva asta acolo? Stie cineva ceva ? Imi este destul de teama dar e si mai greu sa stau asa cu boala asta...am 27 de ani si boala o am de 8 ani.
0
06-02-2008, ora 00:00
Crroco
Nu este medic/terapeut
Crroco
Am 53 de ani. Mi s-a facut ablatie de nod atrio- ventricular prin radiofrecventa in mai 2002. Ma simt foarte bine acum. Vreau sa spun dupa interventie. Inainte, nu eram in stare sa fac mai nimic, oboseam teribil. Aveam tahi si bradicardie ...si culmea am facut tratament medicamentos 10 ani. DAR cam degeaba.
Cris8 - curaj, sigur te vei simti mult, mult mai bine dupa interventie !Mie mi s-a facut interventia la Tg. Mures.
0
06-02-2008, ora 00:00
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
Am facut ablatia pe 7 decembrie, deci au trecut deja 2 luni. Ma simt excelent, nu mai am absolut nimic, doctorii mi-au spus ca a reusit foarte bine interventia. Deci, daca mai e cineva cu problema asta pe aici, acum il incurajez si eu...e mai mare teama de fapt, pt ca interventia nu e chiar asa grea.
0
06-02-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Vara trecuta am vrut sa fac si eu... dar o parte din mine vroia sa se duca iar alta parca era moarta de lene (mai ales din cauza birocratiei din spitale) - la Fundeni vroiam sa ma duc la doctorul Radu Ciudin dar as avea posibilitatea sa ma duc si la Timisoara (am un var apropiat acolo). Oricum anul asta nu mai trece fara sa fac ablatia - sunt hotarat -. Am tahicardie la efort de mic iar acum de 2 ani am si extrasistole foarte des.
0
14-03-2008, ora 00:00
stoicov
Nu este medic/terapeut
stoicov
Tatal meu se are aceleasi boli de care discutati pe forum si vrea sa faca ablatie pe a putea scapa de chinul acesta zilnic. Nu pot spune ca sunt un fan al interventiei si as vrea sa stiu in primul rand dc este riscanta. In al doilea rand as vrea sa stiu dc imi recomandati, mai ales in urma experientelor sa faca aceasta operatie in Romania sau in strainatate.
Va multumesc mult si apreciez orice opineie pe care mi-o puteti da in aceasta problema.
0
19-03-2008, ora 00:00
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
Sunt aproape 4 luni de cand am facut ablatia si ma simt excelent, nu am mai avut absolut nimic. Deci iti dai seama ca o recomand din toata inima...interventia nu e lipsita de riscuri, insa medicul mi-a spus ca sunt mai mult teoretice, de fapt spune tu care interventie nu are nici un risc? Pana si banala operatie de apendicita poate fi fatala...Ablatia nu este ceva de speriat, se face de 20 de ani, nu e ceva experimental si nu as recomanda sa mergi in strainatate pt asta, avem medici foarte buni aici. Medicii care m-au vindecat pe mine erau foarte tineri, daca ii vedeai poate nu ai fi avut incredere, dar au fost extraordinari, s-au purtat foarte frumos, NU au asteptat "daruri", si ce e mai important mi-au daruit o viata normala, scapandu-ma de tahicardie definitiv. Multumesc inca o data din suflet dr Radu Vatasescu si dr Iorgulescu Corneliu de la spitalul Floreasca pt tot.
0
19-03-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Acum imi vine sa sar de aici si sa fac ablatia :).
Eu stau la Piata Iancului... parca Spitalul Floreasca e pe langa statia de metrou Stefan cel Mare ??
Anul asta nu mai trece fara sa fac... cum a fost cu ablatia a trebuit sa te programezi, ce acte au trebuit.

PS : mie mai frica imi este sa nu mi se poata face ablatia... adica ablatia sa nu poata rezolva aritmia pe care o am :(
0
19-03-2008, ora 00:00
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
Cosmin, tu tot amani.du-te luna asta, nu anul asta.daca Doamne fereste nu iti reuseste oricum nu ai nimic de pierdut, nu se intampla nimic rau, dar daca reuseste...esti foarte tanar, nu poti sta asa...scrie-mi - si iti dau mai multe detalii.
0
19-03-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Stiu ca are sanse mari de reusita (95 % ) si riscuri aproape neinsemnate... sper sa ma hotarasc odata (sunt cam nehotarat :) ) ca asa oricum nu mai pot sta. Imi place sa fac sport in liceu eram primul la alergarea de viteza (la cea de rezistenta cadeam ca mort ;( ).
Cred ca dupa ce o sa fac ablatia o sa-mi dau palme ca nu m-am dus mai devreme...
0
27-10-2008, ora 14:53
pingu
Nu este medic/terapeut
pingu
Buna, am si eu TPSV...sunt din timisoara.ma tot gandesc si ma razgandesc daca sa merg sa fac ablatia...medicul ma tot cheama, dar sincer, mi-e cam frica.nu am avut in viata mea nici o interventie.Dar gandul ca pot ajunge iar la urgente cu criza de tahicardie nu ma prea incanta. mai ales ca prima criza am avut-o cand eram insarcinata...va dati seama ce m-am speriat.
Poate ma ajuta si pe mine cineva cu niste informatii...eventual cineva care si-a facut interventia in timisoara.costa ceva ? sau e de ajuns adeverinta de asigurat?
Trebuie "cotizat" ceva la medic, anestezist, etc?
Eu nu prea sunt adepta "mitei" si "atentiilor" date medicilor.dar nu as vrea sa ma fac de cacao.sa ma trezesc ca imi cere medicu bani si sa nu fiu pregatita.
pe de alta parte, nu as vrea sa ii dau ceva si sa fie prea putin sau prea mult...:-)
-
va multumesc anticipat pt ajutor!!!
0
11-11-2008, ora 22:03
aanda
Nu este medic/terapeut
aanda
cine mai doreste sa afle informatii despre ablatia la Timisoara, ma puteti contacta -
0
12-11-2008, ora 11:43
LUM
Nu este medic/terapeut
LUM
BUNA!Sunt fosta sportiva de performanta.De la varsta de 14 ani pana pe la 22(cand m-am lasat de sport) faceam o criza pe an de tahicardie paroxistica supraventriculara.La ora respectiva am facut tot felul de investigatii si mi-au spus ca n-am nimic la inima.De trei ani am aritmie extrasistolica.Mi s-a recomandat mexitil dar mai rau ma panica!Medicul de familie imi recomanda permanent sa ma tratez.Am inteles ca la TG.MURES se fac investigatii, la dr Dobreanu.Stie cineva cum poate fi gasit?Are cabinet particular?
0
04-12-2008, ora 15:02
Cataliny
Nu este medic/terapeut
Cataliny
Cosmin, parerea mea e ca tu suferi de atacuri de panica si tulburari de panica. O problema asemenetoare am avut si eu si am rezolvat-o fara medicamente sau alte interventii medicale, doar cu ajutorul unui psiholog care mi-a explicat pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a-mi disciplina mintea si pentru a elimina aceste simptome. Incearca si cauta si documenteaza-te despre atacuri de panica si ai sa gasesti acolo simptomele pe care le simti tu. Aceste tulburari de panica sunt atat de complexe incat simptomele generate par extrem de reale si frica nu face altceva decat sa alimenteze aceste simptome false, creandu-se astfel un vartej din care nu mai iesi. Eu zic sa te calmezi si sa nu-ti mai faci atatea griji pentru ca iti faci numai rau. Trebuie sa te gandesti ca esti sanatos si sa nu te mai intrebi: daca am aia, daca am ailalta. Ti-am citi posturile si cuvantul care iti caracterizeaza aceste posturi este teama. Si eu sunt tanar si am trecut prin aceleasi probleme care pareau extrem de grave si m-am vindecat fara nici un medicament sau interventie, iar sentimentul de usurare este uimitor si calitatea vietii a crescut fabulos. Nu-ti mai zic mai multe pentru ca e foarte mult de spus, iti recomand doar sa citetsti despre atacuri de panica si tulburari de panica. Atunci cand ti-e frica, corpul intra in stare de alerta, inclusiv inima bate mai repede si ai un disconfort fizic. Daca te sperii de aceste simptome nu faci alteva decat sa alimentezi frica si starea de alerta nu mai dispare, ramai asa in stare de panica si iar te sperii de aceasta stare si asa mai departe. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic, in felul acesta apar fel de fel de tahicardii sau alte simptome. Incearca si sfatul meu si ai sa vezi ca ai sa te simti bine, eu cred ca la varsta ta e bine de evita o interventie la inima si de asemenea e de evitat administrarea de medicamente la un organism asa tanar. Efectele o sa le resimti peste 20-30 de ani. Bafta!
0
05-12-2008, ora 05:33
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Multumesc pentru sfaturi si incurajari Cataliny. Am fost la doctorul de familie si tot asa mi-a spus ca ar fi, alt doctor care mi-a facut si ECG a scris pe diagnostic spasmofilie cu nu stiu ce (nu am inteles scrisul nici pana astazi... am intrebat si pe la vreo 3 farmaciste si degeaba :) )... deci scria spasmofilie cu nu stiu ce cardiaca (probabil cu manifestare cadrdiaca ? ).

Am urmat tratamentul dat la inceput timp de 2 luni apoi o dadusem pe calciu, spirulina chiar si pe aspirine (ca cica subtiaza sangele). De un an nu mai iau nicio pastila, ma mai duc si pe la fotbal, mananc ceva mai sanatos dar cel mai important am observat ca este somnul + optimismul.

Numai bine si sanatate la toti !

PS : ideea cu ablatia tot nu mi-a iesit din cap... asa sunt eu "capos" :) probabil ca atunci cand o sa-mi iasa o sa ma vindec :))
0
05-04-2009, ora 10:56
tudora_p
Nu este medic/terapeut
tudora_p
Special pentru tine, cosmin_B. Am facut ablatie acum 2 ani pe data de 8 februarie 2007. Ma simt foarte bine, mai am cateva extrasistole pasagere care sunt normale, avand in vedere ca faceam crize cu puls de 200-250 batai pe minut. Am 53 de ani si simt ca m-am nascut pentru a doua oara. Pana acum viata mea a fost un adevarat chin. Facusem psihoza. Starile de panica, frica, neliniste si anxietate erau mereu prezente. Nu puteam sa ma deplasez nicaieri. Imi era frica sa nu mi se faca rau. Ajungeam foarte des cu salvarea la spital (sunt din Tulcea). Nu mergeam nici sa duc gunoiul fara medicamente in buzunar. M-am chinuit foarte multi ani. Te sfatuiesc sa iti faci ablatie. Iti recomand pe dr. BOLOHAN ROMI caruia ii sunt foarte recunoscatoare pentru ca datorita lui am devenit ceea ce nu am crezut ca voi mai fi vreodata si anume un om normal. (Acum pot sa ma deplasez fara probleme la copii care sunt la Bucuresti).Este un medic foarte bun, atat profesional cat si uman. Iti va reda increderea in tine. Mergi la Spitalul Mulitar Central Bucuresti, sectia aritmologie si cauta-l. Este foarte cautat. Nu mai amana. Si sa nu iti fie frica de aceasta interventie (ablatie), riscuri sunt la tot pasul chiar si la o banala extractie de masea. Esti tanar si este pacat sa nu te bucuri de viata. Cu credinta si cu Ajutorul lui Dumnezeu totul va fi bine. Iti doresc multa sanatate si te rog sa faci ceea ce ti-am spus si ai sa ma pomenesti. Astept sa imi spui ca te-ai hotarat.
1
05-04-2009, ora 11:06
tudora_p
Nu este medic/terapeut
tudora_p
cosmin, am uitat sa iti spun ca m-am chinuit cu aceasta boala de la varsta de 10 ani. Dar fiind copil nu constientizam ceea ce mi se intampla. Pe masura ce timpul a trecut boala s-a agravat foarte mult. Iti dai seama ca m-am chinut 40 de ani. Din aceasta cauza iti spun ca m-am nascut a doua oara si ca abia acum traiesc cu adevarat. Insist cu aceste lucruri ca sa te hotarasti si sa mergi unde ti-am spus si sa iti faci interventia. Apropo diagnosticul meu a fost TPSV. M-ai impresionat, am si eu doi copii, o fata de 23 ani si un baiat de 28 de ani si ii iubesc foarte mult, avem o relatie speciala si au fost alaturi mine si m-au sustinut. Am toata increderea ca te-am convins., , FII BARBAT, ,
0
05-04-2009, ora 11:08
tudora_p
Nu este medic/terapeut
tudora_p
Referitor la costuri. Oficial nimic. Dar nu te va costa peste puterile tale. Vei vedea.
0
05-04-2009, ora 20:16
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Multumesc foarte mult tudora. Vara asta dupa ce termin cu licenta trebuie sa ma duc sa fac ablatie... ca nu mai pot sta asa. Si eu am retineri cand e sa ies undeva :(
0
06-04-2009, ora 16:15
tudora_p
Nu este medic/terapeut
tudora_p
Ma bucur foarte mult Cosmin că te-am convins.
0
12-04-2009, ora 17:49
edytza
Nu este medic/terapeut
edytza
Buna am 35 de ani si am si eu tspv de 5-6 ani, am cam o criza la 4 luni si pot sa spun ca sunt speriat de moarte de fiecare data.La ultima criza am ajuns la urgenta si doctorii s-au panicat ptr ca pulsul era de 265 de batai pe minut.Pe 20 mai sunt programat la Timisoara ptr ablatie si pot sa spun ca mooor de frica -
0
12-04-2009, ora 19:33
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Sa nu-ti fie... interventia nu e atat de complicata si are sanse mari de reusita (95 %) plus ca la Timisoara, am auzit, ca sunt cei mai buni doctori in ablatii. Eu nu am facut ablatie mai mult din lipsa de timp (sau chiar lene :) )
0
14-04-2009, ora 07:37
miko
Nu este medic/terapeut
miko
Bine v-am "regasit". Uitasem ca aveam cont aici si incercam sa-mi fac altul. Am aflat despre ablatie cautand pe google si am ajuns aici. Am si eu probleme cu inima si vreau sa spun ca am ajuns in stadiul in care trebuie sa merg la psihiatru. La mine simt mici intepaturi tot la a patra, a cincea bataia cand inima mea face o pauza ca sa zic asa. Am fost la Bucuresti la doctorul Romi Bolohan insa acesta m-a tratat cam cu indiferenta ascultandu-ma atent ce spun insa nefacandu-mi nici un control. Simptomele mele nu apar decat daca stau in picioare or EKG se fac in pozitia culcat. De aceea sunt cam sceptic in ce il priveste pe acest domn doctor. Putea macar sa puna un pic stetoscopul si "vedea" exact ce si cum. Mi-a trantit tratament medicamentos care consta in sotalol, aspacardin, aspenter si preductal. Mi-a dat si adresa de mail ca sa il tin la curent cu evolutia. Am trimis cateva mail-uri fara raspuns si m-am linistit. M-a mai pus sa fac TSH si Free4( cred ca asa le zice la analize) care au iesit bune. Acum ma zbat ca un peste pe uscat nestiind ce sa fac. Ma lasa incet incet si moralul. Va rog sa-mi dati un sfat. Am doi copii pe care trebuie sa ii cresc si fara mine nu stiu ce s-ar face. Va multumesc!
0
14-04-2009, ora 08:41
aanda
Nu este medic/terapeut
aanda
Parerea mea e sa incerci si la alti medici, mai ales ca ai zis ca nu ti'a placut cum te'a tratat medicul respectiv.Sa mai auzi si o alta parere si poate o alta rezolvare.Incearca sa iti ti moralul ridicat, pt ca conteaza f mult.Multa sanatate!
0
14-04-2009, ora 12:44
tudora_p
Nu este medic/terapeut
tudora_p
Eu am fost foarte multumita de dr. Bolohan. Părerile pot fi împărţite. Poate ceea ce ai nu necesită ablaţie. Încearcă şi alt medic. Dacă tratamentul actual pe care ţi l-a prescri nu dă rezultate trebuie să îi aduci la cunoştinţă şi probabil ţi-l schimbă. Îţi doresc multă sănătate.
0
14-04-2009, ora 18:54
miko
Nu este medic/terapeut
miko
Multumesc mult pentru urari! Se prea poate ca dr. Bolohan sa fie asa cum il descrieti. Eu insa raman la imaginea formata. Cum sa sa-i unui pacient tratament asa... dupa ureche? Am fost prin multe spitale, incepand cu Comanesti, Bacau, Tg. Mures si terminand cu Bucuresti. La Tg. Mures cand am ajuns nu mai imi facea probleme asa ca am iesit curat la examinari. Si ma chinuise o luna si ceva inainte. Peste tot am fost examinat mai mult sau mai putin minutios. Abia acum dupa ce in noaptea de Revelion am ajuns la urgenta, am cazut pe mana unei doctorite tinere care si-a cam dat seama care-i treaba. Se numeste dr.Darie si cred ca ii datorez viata. Am intrat in fibrilatie si dansa m-a facut cumva la loc. Si tot ea mi-a dat trimitere la dr. Bolohan. Acum urmez tot tratamentul dansului insa nu simt nici un efect. Parca as lua degeaba. Va rog daca puteti mai indrumati-ma undeva tot in Bucuresti sau chiat Tg.Mures. Mi-ar fi mai usor la Bucuresti ca am cu ce ajunge mai usor. Poate aveti chiar cunostinte ceva. V-as ramane profund indatorat. Va urez Sarbatori Fericite cu multa santate!
1
14-04-2009, ora 20:27
aanda
Nu este medic/terapeut
aanda
Eu am fost internata la Institutul Inimii la Timisoara si nu am decat cuvinte de lauda pt toti oamenii de acolo.De aritmii se ocupa dr. Ivănică, un medic cu multa experienta si inainte de toate un om extraordinar.Asa ca Miko, eu iti pot recomanda Timisoara cu increderea dobandita din experienta de a petrece ceva timp pe acolo, nu stiu daca problema ta intra in atributiile doctorului Ivanica, dar sunt f multi medicii buni acolo oricum.
Adaugă un comentariu / răspuns
203 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ablatia cu camp pulsatoriu (PFA) - o procedură sigură și eficientă pentru fibrilația atrială paroxistică
  • Pacienții cu tahicardie ar putea avea un nou tratament, sub forma unui spray nazal
  • Puls mare/mărit temporar/continuu - cauze, explicații, tratament
  •