A.O =Astigmatism miopie

16-09-2015
hat3integria
Nu este medic/terapeut
hat3integria
Bună ziua.
Am 26 de ani şi de curand imi obosesc ochii destul de repede, in sensul ca simt o oarecare usturime după o perioada de timp (mai putin de o ora) in care imi concentrez privirea intr-un punct fix, in special atunci cand citesc.
Din aceste considerente m-am decis sa merg la un oftalmolog.In urma consultului a reiesit diagnosticul 'A.O. = ASTIGMATISM MIOPIE' si medicul mi-a prescris ochelari cu urmatorile valori:

Vedere de departe : O.D. - CYL -0.25, AX 177 grade
O.S. - CYL -0.25, AX 2 grade DP. 66mm
Observatii : Lentile sticla organica antireflex.
De asemenea, medicul mi-a recomandat verbal sa port acesti ochelari doar atunci cand citesc /folosesc computer etc.

Intrebarea mea este: purtarea acestor ochelari va elimina usturimile despre care vorbeam mai sus sau medicul respectiv mi-a prescris ochelari in scop comercial. (pentru a vinde o pereche de ochelari)? De asemenea, daca mi-a recomandat sa ii port atunci cand citesc, de ce valorile se regasesc la vedere de departe si nu la vedere de aproape?
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
16-09-2015, ora 18:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am avut acelasi diagnostic, dioptriile - 0, 50, ma durea rau capul si vedeam in ceata. Am purtat ochelarii tot timpul si la distanta si la citit. Dupa 3-4 ani m-am vindecat complet. Medicul a refuzat sa imi mai prescrie ochelari. A zis ca nu mai am nimic.
Daca vrei, fa-ti ochelarii si daca mai ai usturimi poate fi o usoara infectie. Te dai de cateva ori cu ceai de albastrele. E antiseptic ocular. Nu cu alte ceaiuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: