ciupercuta vaginala in urma nenumaratelor administrari de antibiotic

22-10-2005
noade
Nu este medic/terapeut
noade
buna,
problema mea e un pic mai complexa;incepand de pe la varsta de cinci ani am tot avut probleme cu sistemul imunitar din cauza unor amigdale cronice pe care diversi medici, inclusiv medicul de familie, au refuzat sa le indeparteze..pana la varsta de 14 ani acest lucru e lesne de inteles; pentru tratarea amigdalitei mele cronice mi s-au administrat atat pe cale orala cat si injectabila toata gama de antibiotice..la un moment dat eram un mic cobai pentru toate noutatile netestate..in cele din urma o doamna doctor de la spitalul central mi-a propus extirparea amigdalelor..asta se intampla la 18 ani...problema mea este ca in urma nenumaratelor administrari de antibiotice am capatat o ciupercuta vaginala...pana acum, am 22 de ani, nu mi s-a pus niciodata acelasi diagnostic.
Medicul de familie care a fost primul in a-si da cu parerea, m-a diagnosticat cu trichomoniaza pentru care am luat vreo patru cutii de fasygin..dupa aproximativ un an problema a revenit..un medic ginecolog mi-a dat tratament pentru aceeasi afectiune insa fara examen bacteriologic..doar dupa "medical history", caz in care am luat novinette, ovule si spalaturi cu tantum rosa.
Dupa un alt interval de timp, tot fara examen bacteriologic dar avand in vedere povestea cu amigdalele, o d-na doctor a zis ca e chlamidia..meclon, clotrimazol si din nou ovule
Mai nou, se crede ca ar fi candidoza..cert e ca starea de disconfort e permanenta insa din punct de vedere simptomatic nu prezint toate manifestarile..si dupa parerea mea am si o dereglare endocrina care se stabilizeaza daca folosesc contraceptive, in cazul de fata jeanine, dereglare care are ca principal rezultat o acnee deja cronica, pentru care am incercat marea majoritate a remediilor, fie ele de natura medicala sau mai putin medicala...intrebarea mea e : au toate astea lebatura intre ele? si daca da, ce sectie e cea mai potrivita?ginecologia(un medic competent??), dermatologia(altceva decat retete fabricabile in laboratoarele farmaciilor??) sau endocrinologia (pe care recunosc ca nu am incercat-o inca)? Cu toata consideratia..
1 comentarii
0
06-11-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Este foarte posibil ca dupa atatea antibiotice sa fi capatat rezistenta la multe dintre ele. Microorganismele pe care le-ai pomenit ca ar fi suspectate in infectia genitala nu sunt ciuperci (cu exceptia Candidei). De vreme ce ai facut mai multe tratamente si infectia a tot recidivat, ar trebui sa faci o cultura din secretia vaginala (pe care ti-o recolteaza ginecologul) si o antibiograma sau antifungigrama, depinde de caz, pt. un tratament eficient (povesteste-i medicului de trecutul tau medical pt. a sti cat si cum sa-ti recolteze - adica trebuie mai multe probe recoltate steril).
Iar pt. dereglarile hormonale poti sa consulti un endocrinolog (nu stiu la ce anume te referi asa ca nu stiu daca au legatura cu infectiile genitale, probabil ca nu).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.