5 ani - IgE de 3 ori mai mare

26-11-2008
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
fetita mea de 5 ani tuseste de aprox. 4 luni...credeam ca e o banala tuse luata la "pachet"cu o raceala de la gradinitza, dar...dupa 2 luni(septembrie)am dus-o la spital.avea tuse productiva mai ales seara..mi-au prescris siropuri de tuse, si de patlagina+niste picaturi de pus in nas facute chiar in spital care contineau si gentamicina..nu i-a trecut tusea, intre timp ea devenind seaca...am fost cu ea la sp..emilia irza la dr cernatescu...mi-a dat aerius si singulair(med de astm am impresia) cu recomandarea sa revin in decembrie la control sa vedem daca s-a ameliorat...i-am facut radiog.pulmonara, care este ok, dar la testelede imunograma, igea iesit 187 ui/ml.de 3 ori mai mare...copilul tuseste sec, cam la 2, 3 secunde...o tuse seaca, sparta...nu stiu ce analize sa-i mai fac...ce-mi puteti recomanda?//precizez ca inainte tusea la ora 1 noaptea + sau- 10 minute...acum tuseste asa si la efort sau cand vorbeste prea mult, sau afara cand mergem pe strada
deci...ce analize as putea sa-i mai fac si unde?//locuim in bucuresti
cu respect, Miha.
9 comentarii
0
26-11-2008, ora 16:18
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
incercati un tratament naturist. cu miere tinctura de propolis lamaie cu miere ceaiuri si dusa neaparat la munte..aerul de acolo ii va face foarte bine.. este posibil sa fie o bronsita. cand ii faceti analizele sa verificati daca are calciu in in organism in limite normale, ar putea sa fie o spasmofilie si tocmai de aici sa vina aceasta tuse. poate ea se ineaca nu tuseste. s-a speriat de ceva de curand?a trecut printr-o perioada stresanta pentru un copil?
0
26-11-2008, ora 21:30
tatinutza
Nu este medic/terapeut
tatinutza
buna. am citit mes. tau. sa sti ca sigulair si aerius nu sunt numai pentru astm. Tu ai auzit de dr. Stanciu de la Budumex???? daca vrei o parere a unui profesionist incearca sa il abordezi. il gasesti la spital sau la cabinetul particular. dar trebuie neaparat sa iti faci programare...nu discuta altfel. iti dau 2 nr. de tel. unul de spital 021.460.42.60 ( intre 7, 30 si 13) si unul de la cabinet 0724.579.372( dupa ora 13. fara miercuri)
si inca ceva sa ai rabdare cu el ca este f.f. bun profesionist dar este foarte cautat( si din provincie) asa ca este posibil sa ajungi greu la el dar pentru sanatatea copilului tau...merita.
iti doresc sa ai noroc si sa-ti faci fetita bine( si eu sunt mama si te inteleg..iar acest doctor este medicul fetitei mele de la 1 an...si acum are 5 ani). SANATATE.
0
26-11-2008, ora 23:06
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
VA MULTUMESC MULT..MS PENTRUL NR. DE TELEF AL DR DE LA BUDIMEX.. BEBETICA..IN IUNIE CAND I-AM FACUT ANALIZELE ANUALE I-A IESIT CALCIU IONIC MAI MIC DECAT NORMAL...NU STIU DACA ARE LEGATURA CU CEEA CE SE INTAMPLA ACUM...PROBLEMA MEA MARE ESTE CA IN CIUDA IgE MARE ALTE ANALIZE NU I S-A DAT SA FACA, IAR EA IN SEARA ASTA IAR MI-A TUSIT SPART SI SEC...MA GANDEAM SA IAU UN UMIDIFICATOR DE AER, AM DESCOPERIT SALIN, DAR NU STIU CAM CE ARE COPILUL SI NU-MI PERMIT SA ARUNC BANII IN VANT.(aerul in dormitorul ei pe timp de iarna e cam uscat)..si am uitat sa spun...fata mea E ALERGICA LA MUSCATURI DE INSECTE, LA LAPTE GRAS(CEL DE 1, 8 IL TOLEREAZA BINE)..CU MULTUMIRI, MIHA
0
04-12-2008, ora 07:01
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
De multe ori la copil dupa o raceala ramane o tuse seaca chinuitoare, care, corelata cu IgE crescut si cu alergii prezente inseamna o forma de astm tusiv (fara crizele grave ale adultului). Daca tratamentul cu Singulair nu e suficient, e posibil sa vi se recomande Flixotide spray inhalator o perioada de min. 3 luni. Alte investigatii nu prea aveau colegii cum sa va recomande incat spirometria nu se prea poate face sub 5 ani. Eventual puteti face o rad. toracica si puteti doza in sange IgE specifice care indica o eventuala alergie la un anumit aliment sau alergen respirator.
Din fericire, majoritatea copiilor depasesc aceasta afectiune dupa varsta scolara.
0
04-12-2008, ora 07:03
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
De asemenea, daca copilasul tuseste cand este culcat la orizontala sau varsa, este posibil saexiste in paralel si o forma dereflux acid din stomacel, care poate favoriza tusea, caz in care regim fara nimic acidulat, picant, cola si tratament cu Omeprazol 10 mg pe zi.
Exista aparate de aerosoli portabile care pot fi utile pentru nebulizari cu ser fiziologic si ACC in cazul unei rinite sau daca suntmucoasele uscate.
0
30-01-2010, ora 16:03
ioanadgn
Nu este medic/terapeut
ioanadgn
Si baiatul meu de 3 ani tuseste de mai bine de o luna. La inceput amcrezut ca este o raceala pe care am tratat-o cu diverse siropuri de tuse recoamndate de doctor, dar tusea a devenit din ce in ce mai urata si mai deanjanta. Ajunsese sa nu mai poata dormi din cauza tusei.
Spunandu-i doctoritei ca tusea tot nu trece m-a trimis la analize si ghjici ce? IgE aproape de 3 ori mai mare. Diagnostic: bronsita asmatiforma.
Tratamentul prescris: aerius, zyrtech, singulair, flixotide. Acum se simte mult mai bine doar dupa cava zile de tratament.
Tratamentul este pe termen lung, cateva luni si control 1 data pe luna pana terminam.
0
05-09-2010, ora 16:47
Florentza_M
Nu este medic/terapeut
Florentza_M
Buna ziua!

Baiatul meu in varsta de aproape 2 ani a facut pana la aceasta varsta 3 bronsiolite la diferente de 9- 10 luni.
La recomandarea medicului i-am facut IgE iar valoarea este de 70.7. Mi s-a spus ca in ciuda faptului ca valoarea este mai mare nu ar fi o problema majora. In acest caz ce masuri ar trebui sa luam? Sunt totusi nedumerita. Mentionez ca inainte cu urma cu 2 luni a avut limbrici (tratament 2 ture cu Helmiflores si apoi Zentel o doza) nu i-am mai facut analize de atunci.
Multumesc
0
01-10-2010, ora 05:46
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Se poate ca valoarea Ig E sa fi ramas crescuta ca urmare a infestarii mai vechi cu limbrici. Se impune tratament numai daca acest nivel crescut al Ig E se coreleaza cu tuse cronica uscata, wheezing sau leziuni de dermita atopica pe piele. Altfel, se urmaresc dupa 3-6 luni.
0
30-11-2012, ora 17:35
nicoleta teodora
Nu este medic/terapeut
nicoleta teodora
buna ziua! ma numesc nicoleta si am un baietel de 4 ani si 3 luni.De aproximativ 2 luni tuseste cand sec, cand expectoreaza insotita de rinoree.Initial am crezut ca este o banala raceala. am consultat un medic pediatru care i-a prescris tratament cu antibiotic ( zinat) si sirop de tuse ( eurespal, stodal). am terminat acest tratament dar tusea persista in continuare. i s-a schimbat tratamentul cu un alt antibiotic ( azitromicina, salbutamol, erdomed), leam administrat si pe acestea, dar baiatul tuseste in continuare. la indicatia mediculul i-am recoltat analizele de sange printre care si ige. toate valorile sunt normale, exceptie facand ige-ul care este de 414. actual copilul face aerosoli cu flixotaide. Va rog dati-mi un sfat ce as mai putea face cu el, nefiind alergic la niciun aliment.
va multumesc aniticipat si astept raspunsul dvs !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul