5- Htp cat de eficient este pt tratarea depresiei?

08-10-2009
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Sal tuturor! As dori sa vbesc cu cei care au utilizat 5 Htp de la Natura Harmony, efecte adverse, si alte detalii legate de cum sa iau produsul! Multumesc!
506 comentarii 12 ..... 16 17 Înainte ›
0
08-10-2009, ora 13:51
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Sal NICK! Am o mare rugaminte la tne! Sper sa ma poti ajuta cu un raspuns cat mai rapid! Sufar de stari de anxietate, cu depresie! Mi s-a prescris Cipralex, am luat cateva zile, dar organismul meu nu l-a agreat, in sensul ca aveam o stare si mai depresiva, insomni...Am incercat un tratament cu Gaba 60 tb, o capsula pe zi, la pranzsi m-am simtit mai bne, dar a reaparut starea de depresie! tratamentul cu gaba 60 tb il fac de vreo 50 de zile, mai luam pt somn seara valeriana uneori, o capsula! Am achizitionat de la Natures Harmony 5 HTP 90 de capsule! vreau sa incep trat cu ele impot depresiei, dar mi-e un pic teama de efecte adverse! Ce ma sfatuiesti? nu vreau sa dea o stare de somnolenta pt ca eu am un serviciu f activ, lucrez cam 12 ore pe zi, lucrez si noaptea ( in ture)! cum sa-l iau ? seara 50 de mg ( o tableta) e de ajuns nu?
intrerup si gaba 60 tb, din care mai am vreo 9 capsule? pot lua spirulina dimineata si la pranz ca sa ma ajute sa nu am stari de somnolenta? Multumesc anticipat si sper sa ma poti aj k un raspuns! /O zi buna! Silv
0
13-10-2009, ora 21:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
V-am rsp deja...vă rog să-mi spuneţi cum vă simţiţi şi dacă doza administrată acum vă creează neplăceri?!
Toate cele bune...


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
14-10-2009, ora 15:39
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Sal Nick! As dori sa te mai intreb cva in leg cu 5htp! am luat 2 cps una la pranz si una seara! mi-a fo frica sa iau 4 cps pe zi! depresia mi s-a accentuat, in special in timpul zilei, iar somnul e la fel, doar 3-4 ore pe noapte q intreruperi! nu am luat decat 5htp + spirulina( dim si la pranz), are ceva daca iau 4 cps pe zi ? nu e mult pt ca prospectul de la natures harmony spune sa nu iau mai mult de 2 cps in primele 2 sapt( eu iau decat de 7 zile)? Dr Valentin Matei m-a sfatuit sa iau Cipralex, pt ca el cons ca 5 htpul nu e un med standard impot depresiei+insomnie+ anxietate! tu ce spui? daca ma apuc de Cipralex ar treb sa fac pauza cateva zile si sa nu mai iau nimik nu? astept raspuns, multumesc f mult
0
14-10-2009, ora 15:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

Da, într-adevăr, 5-htp-ul NU este privit de psihiatrii ca fiind un tratament standard, pentru că NU le aduce beneficii materiale. Producătorii de 5-htp nu fac contracte cu psihiatrii şi nici nu dau comisioane pentru a fi prescris...la astfel de tertipuri murdare apelează doar marile concerne, care vor falimenta în maxim 10 ani (sper)!
Fă pauză 3 zile şi ia ce ţi-a recomandat domnul Matei... Doamne ajută!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
14-10-2009, ora 17:57
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Atunci, de ce ma sfatuiesti sa iau Cipralex? AS putea sa mai incerc cu htp-ul, nu? sa maresc doza la 3 pe zi sa vad cum ma simt? Am mai luat Cipralex aqm 2 luni pt vreo 3 zile ( cate jumate pe zi dim) si m=am simtit cam depresiv, noaptea am av cosmaruri.si leam intrerupt! chiar sunt dezorientat! tu ce zici? sa continui cu 5 htp?
0
15-10-2009, ora 13:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Te-am sfătuit să iei Cipralex pentru că aşa ţi-a fost recomandat de către domnul Matei...nu am considerat necesar şi corect ca eu să subminez calitatea dânsului de medic psihiatru. Poţi continua cu 5-htp - 3 capsule pe zi, dar ţine cont că efectele apar în timp, timp de ordinul zecilor de zile, nu de ordinul orelor sau a câteva zile...

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
15-10-2009, ora 15:41
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Inteleg ce spui tNick, dar eu ma simt f depresiv, si ma gandeam ca este de la pastile...Anxietate nu cred ca mai am, sau poate e mascata de starea asta depresiva, cand totul se scurge lent asa.Nu prea vrea sa iau Cipralex pt ca are o gramada de efecte secundare si e vba de viata mea totusi! poate sa dea dependenta, nu vreau sa stau toata viata sa iau antidepresive, dar cert este ca cva treb sa iau impotriva depresiei si a insomniei...Si daca incep un tratament cu Cipralex, tot in cateva saptamani se vor vedea efectele..cred..sau Depresia mea se poate accentua de la Cipralex...in fine, doctorii au pareri impartite, nush ce sa zic, ar fi ideal sa reusim fara pastlile sa depasim starile astea.dar e greu! uiteincerc mai nou cu " The Linden Method" sa inteleg cva! ce zici, ai auzit de ea ? E cva de capul ei? Altcineva mi-a recomandat Metoda Silva, sa urmez cursurille.Tu ce spui? Sper ca nu te stresez cu intrebarile Nick, dar esti apropiat de varsta mea (eu am 27 de ani) si esti si o persoana credincioasa, si am incredere in sfaturile tale! astept un raspuns, knd poti tu.raman dator! Oricum D-zeu are grija de noi, mai ales knd facem bne! Multam fain
0
15-10-2009, ora 23:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Offfffffff, da, ai dreptate! Din păcate, depresia este o afecţiune din punctul meu de vedere pseudo-psihică, o afecţiune destul de greu de tratat, cu atât mai mult cu cât mediul înconjurător şi cel ambiant sunt nişte "alimente" pentru ea. O alimentează zilnic cu: probleme, animozităţi (neînţelegeri), modificări, agresiune fizico-mentalo-psihico-sprirituală, stres (factorii stresori sunt inimaginabil de puternici şi au un potenţial de dezechilibrare psihică inestimabil de mare), violenţă, chiar şi vizuală, incertitudini, poluare(de la cea fonică, până la cea atmosferică şi acvatică etc. etc. etc. Toţi aceşti factori enumeraţi, plus cei pe care i-am omis, determină depresie endogenă (cea datorată dezechilibrului aminelor biogene (serotonină, dopamină, norepinefrină, acid gaba amino-butiric, histamină, acetilcolină etc.), sau depresie exogenă, aşa numita depresie atipică, un tip de depresie în care tristeţea patologică apare pe un fond lipsit de dezechilibru bio-chimic intern, dar determinată de ceea ce simte (cu cele 5 simţuri: auz, văz, pipăit, miros, gust) persoana în cauză sau de ceea ce face. Plus că, de la aceste 2 tipuri principale de depresie, se divid o sumedenie de alte subtipuri foarte complexe, nu le mai menţionez că te sperii!

În aceste condiţii, NU există un tratament făcut de OM care să fie perfect, nici măcar 5-htp-ul care în mod normal există în organismul fiecărui om, şi care datorită unei enzime (aromatic-L-amino-acid decarboxylază) se decarboxilează în serotonină, neurohormonul fericirii...NUMAI DUMNEZEU poate să vindece o depresie sau orice afecţiune medicală, fără reacţii adverse şi rapid (instantaneu)...

Psihiatria "zice" că le cunoaşte pe toate, dar se înşeală amarnic (cine spune că le ştie pe toate, de fapt nu ştie nimic)...aşa am crezut şi eu când am început să citesc "ceva" tratate din analele de medicină, dar din "greşeală" am descoperit că nu...

Pentru a trata o depresie, indiferent de cauza şi efectele acesteia, persoana afectată trebuie să se înarmeze cu foarte multă răbdare, persuasivitate (tenacitate, perseverenţă, stăruinţă, sârguinţă etc.) şi fermitate (hotărâre) + să aştepte rezultate pozitive cumulate în timp, nu peste noapte, nu se poate peste noapte...iar dacă este credincioasă, şi mai bine - merge la Sfintele Masluri, se spovedeşte, eventual i se dă voie şi la Sfânta Taină a Euharistiei (Împărtăşania; depinde de gravitatea păcatelor), face şi moliftele Sfântului Vasile Cel Mare, dă acatiste săptămânal şi Dumnezeu îl/o va ajuta negreşit (plus post luni, miercuri şi vineri), dar este foarte greu să faci ce am enumerat mai sus, pentru că există doi inamici foarte feroce: timpul şi un inamic nevăzut, care conlucrează împreună şi fac din om o marionetă, bineînţeles, dacă omul le permite, dacă nu...felicitările mele pentru persoana respectivă.


În concluzie, te rog să continui cu 5-htp (3 capsule pe zi) măcar încă 7 zile + spirulina aşa cum ţi-am specificat prin intermediul sms-urilor de acum câteva zile şi roagă-te (ţi-am spus roagă-te pentru că ştiu că eşti credincios, sau cel puţin aşa te-am "mirosit" indirect) şi rezultatele nu vor întârzia să apară.

Gata, s-a terminat lecţia de psihiatrie, psihoterapie, religie şi terapeutică...toate cele bune, însănătoşire grabnică şi multe binecuvântări!



Post Scriptum - Scuză-mi eventualele greşeli ortografice şi chiar morfo-sintactice, m-am grăbit!!! Salut ;)))

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-10-2009, ora 11:56
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Multumesc pt tot sprijiniul pe care mi-l oferi, desi nu ne cunoastem decat prin mesaje! Asta spune f mult despre tine, despre ce fel de om esti! Am continuat trat cu 5htp si ma rog la Dumnezeu sa ma ajute! Am fost si intr-o pauza de vreo 12 zile ( am avut concediu de odihna) si, probabil lipsa de activitate mi-a accentuat depresia, nesociabilitatea( agorafobia de care se tot pomeneste)! Cert este un lucru: aqm cateva luni nu eram asa! N u aveam frica de nimik, ma puteam urca si pe varful unui munte sa culeg floare-de colt( vb vine) daca ma trimiteai! Schimbarea aceasta in rau am pus-o initial pe seama rautatii oamenilor din jurul meu ( am av certuri cu prietena, cu ai mei, m-am despartit de ea), dar iesirea din toata treaba asta sta in puterea mea si cu ajutorul lui Dumnezeu sper ca voi reusi! Ma gandesc doar sa-mi pot relua activitatea profesionala cu bne, sa fiu concentrat pe meseria pe care o am( de luni incep munka) pt ca imi place ceea ce fac si m-am chinuit f mult sa ajung la meseria de aqm! E o meserie f stresanta intr-adevar, cred ca si ea a contribuit la starea mea actuala( lucrez 12 ore pe zi, luc si de noapte, cam de 7 ani), dar trebuie sa muncim pt a trai! Esti o persoana care ai ajutat pe multi( si eu te-am "mirosit") si care e si f credincioasa pe deasupra! E un lucru mare in ziua de azi pt ca sunt multi oameni rai, sarlatani, si alte categ care te fac sa -i asculti, sa le cumperi produsele, iar un final nu au nici macar acel efect "placebo" pe care unele medicamente si lucruri le au!
In concluzie, astept sa mai vbim, dar numai knd ai timp, pt ca si asa te-am deranjat destul, iar tu cu o larga bunavointa mi-ai raspuns intrebarilor mele! esti o pers f documentata, preocupata si care are un nivel crescut de inteligenta si buna-crestere, esti "bunul samariteam" din pildele Biblice!
PS Cu scrisul stai super ok, scuza-mi greselile mele, si asta o spun nu ca sa te flatez, ci ca o persoana careia gramatica limbii romane i-a placut si chiar a studiat-o! Dumnezeu sa ne ajute si toate cele bune!
0
16-10-2009, ora 18:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Te-am ajutat cu deosebit de multă plăcere şi te voi mai ajuta dacă vei mai avea nevoie, dăcă-mi va sta în putinţă, evident!
Din păcate sunt de acord cu tine, sunt foarte mulţi oameni răi şi dacă eşti foarte credincios în ziua de astăzi eşti perceput ca fiind nebun. Pe mine pe forum m-au făcut în tot felul: nebun, pocăit, sectant, bolnav mintal, retardat, homosexual :)))))))))))))))))))) (apropo, ai grijă că dacă ai mult bun simţ rişti să fii făcut gay, dar tu continuă să-l ai...). Nicio afirmaţie nu este fondată, pentru că nimic nu este adevărat, dar...bolnav sunt, însă nu mentalo-psihic...Dumnezeu să-i ierte şi să-i îndrepte către bunătate până nu este prea târziu pentru sufletul lor. Asta este, trăim într-o lume...mult nu mai avem până la sfârşitul lumii, noi fiind principalii vinovaţi...

Nu ştiu dacă sunt samaritean, dar sigur sunt un mare păcătos; numai pe Romedic câte păcate am făcut certându-mă cu unii...dar dacă tu spui, mulţumesc pentru compliment!

Dumnezeu să ne ajute şi să ne lumineze mintea întunecată. Cu credinţă te vei face bine, vei vedea, dar trebuie să ai şi puţintică răbdare!

Te salut cu respect,
Mister NICK ;)))
0
17-10-2009, ora 14:33
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Vroiam sa te mai intreb cva! Trebuie sa fac un vaccin " Vaxigrip"! Ni l-au dat de la serviciu! Are vreo leg cu 5 htpul ?i nfluenteaza cu cva? Pot sa-l fac, sau e vreo problema? Sa reduc doza de la 3 la 2 sau nu are treaba vaccinul anti-gripal cu tratamentul? Si, inka cva, cand imi va trece sau se va ameliora starea asta depresiva? in special dimineata o am.Ms mult si vroiam sa te mai rog sa-mi spui si mie de rugaciunea aceea care se spune timp de 40 de zile ( de 30 de ori pe zi)! poti sa imi spui despre ce rugaciune e vba? daca nu poti o sa-ti trim un mesaj!
Multumesc. Doamna ajuta!
0
17-10-2009, ora 18:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!

Poţi să faci vaccinul, nu interacţionează! Starea depresivă ţi se va ameliora, chiar trata, dar trebuie să ai răbdare. 5-htp-ul acţionează la fiecare identic (procesul bio-chimic este la fel), dar organismul reacţionează diferit...am tratat pe cineva de depresie cu elemente psihotice tot cu 5htp, şi în 7 zile persoana respectivă şi-a echilibrat în totalitate starea mentalo-psihică (a luat pe lângă 5-htp şi omega 3), iar altă persoană care suferea doar de depresie nu a observat nicio imbunătăţire a stării mentalo-psihice, cu toate că a luat aceleaşi preparate, aceleaşi cantităţi etc. Organismul uman funcţionează după alte legi, nu cele cunoscute de ştiinţă...

Dacă în maxim 3 săptămâni nu observi nicio ameliorare, am să îţi recomand un medic homeopat în care am încredere şi care te poate ajuta, dar mai întâi trebuie să ştii ca homeopatia are "ceva" contraindicaţii de care trebuie să ţii cont; dacă nu le respecţi, mai bine nu începi tratamentul...citeşte-le mai jos:

Granulele NU se ating cu mâna, se pun din flacon în capac şi cu capacul se pun sub limba.
Se iau pe stomacul gol sau la o ora de la masa, 30 de minute înainte şi după ele nu se pune nimic în gură.
Pe toată perioada tratamentului şi încă o perioadă de timp după ce acesta a încetat (până la vindecare) este interzis consumul de: cacao, ciocolată, cafea, mentă, museţel, tei, oţet, ceai negru şi verde, coca cola, pepsi. Aceste produse consumate, vor anula efectul remediului homeopat, de aceea sunt interzise până la vindecare.
Este recomandabil ca înaintea administrării medicamentelor homeopatice gura să fie clatită cu apă.
În timpul tratamentului homeopatic este recomandabil să se utilizeze o pastă de dinţi specială homeopatică. Aceasta pe lângă efectul terapeutic asupra gingiilor are şi un efect de potenţare a absorbţiei medicamentelor.

Rugăciunea pe care mi-ai cerut-o este următoarea:

"Doamne, întoarce-i la bunătate şi la rugăciune pe toţi vrăjmaşii mei". Trebuie spusă de 30 de ori pe zi, vreme de 40 de zile, şi îndeplineşte orice dorinţă a celui ce o rosteşte.

Rugăciunea este extrasă din articolul pe care îl poţi găsi accesând următorul link:----------*

Po să-ţi spun că am cunoscut o persoană care cu ajutorul acestei rugăciuni şi-a îndeplinit o dorinţă imposibil de realizat de către medicină...ai încredere în Dumnezeu!

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)

(*modificat de administrator)
0
17-10-2009, ora 18:37
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Si mai am o intrebare, o rugaminte de fapt: seara eu iau 2 cps de 5 htp inainte cu o jumatate de ora sa adorm, dar somnul meu e discontinuu si neodihnitor, in sensul ca dorm vreo 3-4 ore, apoi ma trezesc si ma chinui sa mai dorm, daca mai reusesc 1-2 ore pana dimineata e bne( am tot felul de ganduri negative, temeri anxioase, ma gandesc la ce am de facut in ziua urmatoare)! Pot sa iau pt insomnie si altceva naturist? gen valeriana, mac californian, relaxiren, sau bio-melatonina? Sau e suficient 5 htp-ul si tre sa mai am rabdare cateva zile?
Multumesc pt tot si scuze ca te tot stresez q problemele mele! o sa-ti trim un mesaj qnd zici tu...poate imi trim si mie numele rugaciunii, sau rugaciunea prin sms! Doamne-ajuta, multumesc mult!
1
17-10-2009, ora 18:39
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Aqm am vaz ca mi-ai raspuns si ms pt rugaciune! Dumnezeu sa ne ajute!
0
17-10-2009, ora 19:01
197720
Nu este medic/terapeut
197720
mr.nick te=am bagat in lista mea am si eu nevoie de cateva sfaturi -* astept sa imi dai accept iara tie slick iti doresc multa sanatate si eu sunt in situatia ta dar nu chiar atat de grav



(*modificat de administrator)
0
17-10-2009, ora 20:02
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Ms mult Iuliana ! Asculta-l pe Nick, e un tip f documentat si te va ajuta cu siguranta! Toate cele bune
0
17-10-2009, ora 20:25
197720
Nu este medic/terapeut
197720
poate intri si tu pe id meu si mai vb
0
17-10-2009, ora 21:41
gugla
Nu este medic/terapeut
gugla
Buna seara tuturor! Va trimit un articol f interesant in engleza referitor la cei patru aminoacizi imp in tratarea anxietatii, depresiei, toc smd. Aveti incredere in cei ca va sfatuiesc ca inainte de toate sa incercati produse naturale fara a apela la antidepresive si anxiolitice.Nu sunt impotriva antidepresivelor dar nu stiu cati din noi stiu care sunt efectele secundare a antidepresivelor sintetice!Multa sanatate tuturor!
Learn which Four Amino Acid Supplements can Improve Energy and Mood
Friday, October 02, 2009 by: Elizabeth Walling,


(NaturalNews) Everywhere we look there are advertisements for anti-depressants, stimulants and other substances that are supposed to help us feel better and more energized, but time and again these drugs prove to be ineffective and even harmful in the long term. Amino acid supplements, on the other hand, are an excellent alternative therapy for treating lack of energy and low moods. There are four amino acids that particularly work to improve energy and mood:

Glutamine: L-glutamine supplements are among the most popular amino acid supplements for many reasons. They are useful for treating fatigue and depression. Glutamic acid, which is derived from glutamine, is essential for ideal brain function. During times of stress, your body uses up mass amounts of glutamine that can easily be replaced with a supplement of L-glutamine to keep you functioning at your best. Glutamine is also highly effective at fighting sugar and starch cravings. Take between 500-1, 500 mg up to three times daily. Start with the smaller dose and increase as necessary.

Phenylalanine: This is an essential amino acid which cannot be manufactured by the body. Phenylalanine is used to produce tyrosine (see below), and directly affects mood and energy. Phenylalanine supplements are used to treat fatigue, depression, premenstrual syndrome (PMS), problems with food cravings and overeating, and chronic pain. In supplemental form, you can use D-phenylalanine, L-phenylalanine, or DL-phenylalanine. The first is especially useful in relieving pain, the second is effective but slightly more stimulating, and the third is a combination of the first two forms. Start with 500 mg, one to three times daily, and gradually increase up to 1, 000 mg three times daily if needed. Do not exceed 5, 000 mg daily, as this can be toxic.

Tryptophan: This essential amino acid is a precursor to the neurotransmitter serotonin. Serotonin is important for providing a feeling of calm and well-being. A deficiency of serotonin can result in depression, anxiety, insomnia, excessive anger and mood swings. Tryptophan supplements are quite effective, and act quickly to help produce optimal levels of serotonin. Take 500-1, 000 mg up to three times per day. A bedtime dosage can be helpful for restful sleep.

Tyrosine: This amino acid is a precursor of adrenaline, dopamine and norepinephrine, which are important for maintaining a sense of well-being and energy, and also for promoting a healthy metabolism and nervous system. Tyrosine also works with iodine to promote thyroid health. Supplemental L-tyrosine is excellent for treating fatigue, low moods, depression, low sex drive and anxiety. Tyrosine and phenylalanine can be used in conjunction. Some people benefit more from one or the other; its important to work with both of them to find the right balance for your individual needs. Dosage begins at 500 mg, one to three times daily. Increase dosage as needed, up to 2, 000 mg three times daily.

Tips for taking these amino acids:

- Look for free-form amino acids in capsule or powder form to enhance absorption. Tablets are inferior because additives and binders make them more difficult to break down and utilize.

- Take all amino acids between meals, at least twenty minutes before or ninety minutes after. This prevents these therapeutic aminos from competing for absorption with amino acids obtained from food.

- Stimulating aminos like tyrosine and phenylalanine compete with relaxing aminos like tryptophan. Because of this, these amino acids should be taken at different times during the day, with at least 30 minutes between them. Most people prefer to take tyrosine and phenylalanine in the morning, mid-morning or early afternoon because of the energizing effect. Tryptophan, on the other hand, can be used successfully for relaxation in the late afternoon, evening or bedtime.

For More Information:

http://www.umm.edu/altmed/articles/...

http://www.umm.edu/altmed/articles/...

http://www.naturalnews.com/025146_t...

http://www.healthyplace.com/depress...

Balch, Phyllis A. (2006) Prescription for Nutritional Healing, 4th Edition. Published by Avery Trade.
0
17-10-2009, ora 21:51
197720
Nu este medic/terapeut
197720
degeaba daca nu e si in romana
0
19-10-2009, ora 17:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Slick,
Poţi să iei Relaxiren, Neurosedin, Sedocalm etc., dar decât unul dintre aceste 3 tipuri de suplimente naturale, nu combinate! (spre exemplu, înainte de culcare, poţi lua cu minim 100 ml de apă plată 3 comprimate de Sedocalm...)...

NU mă stresezi deloc, pentru simplul fapt că-mi place să ajut. Nu m-ai spune niciodată că mă stresezi, pentru că mă stresezi când spui că mă stresezi :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Hai că am făcut un "joc" de cuvinte!

197720, vă pot ajuta, dar intru foarte rar pe mess, mai degrabă scrieţi-mi un mail ; căsuţa poştală electronică mi-o verific destul de des!


Toate cele bune şi multă sănătate!
0
19-10-2009, ora 18:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scz, am greşit, am vrut să spun Relaxirem, Nervosedim.(nu Relaxiren şi Neurosedin)...
0
21-10-2009, ora 10:44
gesica
Nu este medic/terapeut
gesica
Nick,

Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa te rasplateasca pentru toate binefacerile tale.Am citit corespondenta ta cu mai multi oameni care striga dupa ajutor si m-a frapat modul in care ii ajuti, faptul ca ai rabdare si raspunzi tuturor fara sa te plictisesti si fara sa fii deranjat de insistentele lor...Slick are dreptate, chiar ca esti bunul samaritean.Imi vine sa plang de emotie cand vad cat de frumos si adanc vorbesti despre credinta si nadejdea in Dumnezeu, si bine faci ca vorbesti despre aceste lucruri, oamenii cand se imbolnavesc se grabesc ( si bine fac) sa i-a tot felul de medicamente pentru a se vindeca, vor sa fie din nou ca inainte de boala, scapa insa din vedere ca toate experientele pe care le traim in viata nu sunt intamplatoare ci ne sunt date de Dumnezeu pentru anumite scopuri, pentru ca noi sa intelegem anumite lucruri si pentru evolutia sufletului nostru, si-atunci primul la care trebuie sa alergam este Dumnezeu, Lui trebuie sa-i cerem ajutorul. Chiar cu toate medicamentele pe care le luam ne vindecam DOAR atunci cand vrea Dumnezeu, cand am inteles ce trebuia inteles, stii...psalmul 142 " am inteles taina randuielii Tale ". Asadar, cum nimic nu este intamplator si boala face parte din viata, ne este data pentru a lupta cu ea si pentru a o depasi, Dumnezeu ne da puterea de a lupta si de a iesi invingatori (si Lui ii plac cei care lupta, care muncesc pentru mantuirea lor prin rugaciunile inaltate catre Dumnezeu si sfintii Sai).
Celor care suferiti de aceasta boala a sufletului va doresc din toata fiinta mea (pacatoasa dar iubita de Dumnezeu ) sa va faceti sanatosi, sa cereti ajutorul Lui in orice clipa si sa fiti convinsi ca Dumnezeu nu ne vrea bolnavi ci sanatosi, sa-L iubim si sa-L slavim caci toate lucrurile care sa fac pe pamant si in ceruri numai prin El se fac, iar tie, Nick, iti doresc sa fii sanatos si sa ajuti oamenii cu aceiasi dragoste pe care am simtit-o in corespondenta ta de mai sus.

Doamne-ajuta!
0
21-10-2009, ora 19:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată doamnă Gesica,

Aţi scris un mesaj FORMIDABIL, mulţumesc, exact de un astfel de mesaj aveam acum nevoie...binedispunere spirituală! ;))) Psalmul 142 îl citesc când citesc Paraclisul Maicii Domnului, şi nu numai!

No comment, m-aţi impresionat pozitiv!!!! Vă mulţumesc pentru cuvintele frumoase, tot ce-mi doriţi mie să aveţi şi dvs. parte, dar insutit!
Dumnezeu merită tot ce este mai bun, pentru că este ALFA şi OMEGA, Calea, Adevărul şi Viaţa! Iubirea necondiţionată pt EL şi pt. semenii noştri sunt nişte rarităţi în ziua de azi, dar mai există fiinţe care să aibă aceste două legităţi ca prioritate, dvs. sunteţi una dintre ele, felicitările şi respectul meu, ambele sincere şi din suflet! Toate cele bune şi fiţi binecuvântată!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
21-10-2009, ora 20:06
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Aveti mare dreptate doamna Gesica! Este o persoana extraordinara! Apropo Nick, tratamentul incepe sa-si faca efectul, am adaugat omega 3 si merge f bne! Deci, pt cne este interesat, 5htp-ul functioneaza, dar treb sa ai rabdare cam 10 zile! Merge bne q spirulina si omega 3! Multumesc mult Nick, o sa te mai solicit la reducerea dozei, si alte lucruri legata de 5htp! Ce parere ai de St Jons Worth? eu fac in paralel un " tratament " cu " the Linden Method" si ma ajuta mult; sigur e cam scump sa o cumperi(cartea ) sau Cd-ul, dar eu cred ca merita?
Ce parere ai Mr.Nick de metoda asta?
Cu multumiri, Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne ajute pe toti, si tie Nick iti doresc numai bine, sanatate si Dumnezeu sa te rasplateasca pentru ca meriti!
0
21-10-2009, ora 21:36
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Vezi, Nick ? Vezi cati oameni te stimeaza, te apreciaza si te iubesc ? Pentru ca MERITI ! Poate ca rugaciunile noastre pentru sanatatea si binele tau te vor ajuta sa te simti mai bine - din ce in ce mai bine, si sa reusesti in tot ce vrei sa faci !
Ma gandesc uneori ca totusi e nevoie si de indivizi precum cei doi... bubu si fyf..., altfel cum am deosebi binele de rau ?! sau frumosul de urat ?!...
Numai bine, tuturor !
0
22-10-2009, ora 00:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Yesssssssssssssssssssssssss, Slavă Domnului...mă bucur că te simţi mai bine! 10 zile ai avut de aşteptat tu, dar alte persoane pot aştepta mai puţin, mai mult etc.
Îţi recomand să citeşti cu atenţie următoarea carte - "Factorul omega - 3. Dieta revolutionara omega - 3 pentru sanatatea creierului si impotriva depresiei". În cadrul acestei cărţi pe care nici eu nu o am (de foarte multe ori am vrut să o comand, dar niciodată nu am reuşit, a intervenit întotdeauna "ceva" care nu mi-a permis), poţi găsi:

"¢ Reţete şi suplimente nutritive cu omega-3, pentru îmbunătăţirea dispoziţiei;
"¢ Tratamente cu Omega-3 pentru controlul depresiei şi al maniei;
"¢ Dezvoltarea memoriei cu Omega-3;
"¢ Suplimente Omega-3, în combinaţie cu medicamente convenţionale;
"¢ Prevenţia depresiilor postnatale cu Omega-3.

O poţi cumpăra de la orice librărie, costă maxim 38 de Ron (380.000 Rol).


St. Johns Worth sau sunătoarea (Hypericum Perforatum) este extrem de eficientă pentru:
[[[ tratarea depresiilor minore spre moderate;
[[[ pentru tratarea anxietăţii;
[[[ a tulburărilor neurovegetative (gen distonie);
[[[ în cazuri rare este folosită şi ca adjuvant în unele manifestări psihotice (de obicei în cazul depresiei psihotice);
[[[ alături de litiu formează o schemă terapeutică eficientă pentru ciclotimie (o formă mai uşoară de tulburare afectivă bipolară);
[[[ este uzată şi în psihotraume sau stres posttraumatic
[[[ este eficientă şi pentru unele tipuri de insomnii, pentru că stimulează secreţia de melatonină, hormonul somnului etc., dar are destul de multe contraidicaţii şi necesită prudenţă când se asociază cu antidepresive sintetice puternice!

În acest moment eu iau sunătoare pentru stres, mă ajută foarte mult!
Dsp metoda Linden nu ştiu absolut nimic şi nici nu mă atrage să ştiu...nu am timp, sunt foarte stresat, sunt şi deprimat, apatic, nu am chef de nimic, trebuie să fac şi eu un tratament pentru că sunătoarea pentru mine nu este suficient (am prea multe pe cap pentru a fi suficientă), voi face un tratament homeopat, Doamne ajută! Îţi mulţumesc pt cuvintele frumoase, Dumnezeu să te binecuvânteze!


Dnă Tania62, vă mulţumesc pentru tot, inclusiv pentru rugăciuni!
Să ştiţi că nu-mi doresc ca oamenii să mă aprecieze/stimeze, de la oameni aştept doar cel mult un microgram de iubire şi un limbaj decent, îmi doresc ca oamenii să-L aprecieze, slăvească, recunoască şi iubească ENORM pe Dumnezeu...EL este cel care mă ajută să fac tot ce fac (LUI să-i mulţumiţi), fără EL suntem "pământ" viu "aici" (chiar dacă nu-L iubim şi slăvim aici, El tot ne ajută să trăim, tot ne iubeşte, pentru că nu doreşte moartea nimănui, nici a celui mai păcătos om), dar suntem pământ mort "dincolo", dar veşnic...ştiţi la ce mă refer! Poate vă par obsedat de EL, poate şi sunt, dar EL m-a ajutat enorm cu toate că niciodată NU am meritat nimic, şi totuşi, chiar şi-n aceste circumstanţe, Dumnezeu s-a comportat cu mine ca şi cu un sfânt, şi nu sunt nici pe departe (este departe de mine sfinţenia, mă "scald" în păcate)...ÎL voi iubi chiar şi dacă voi ajunge pe străzi, chiar şi dacă voi muri în chinuri, chiar şi dacă voi trece prin ce a trecut stimabilul Iov (oricum le merit; am făcut suficient de multe păcate ca Dumnezeu să aibă motive să mă "piardă" pt. fărădelegile mele), în orice situaţie, tot l-aş iubi enorm, şi ştiu că EL ştie asta! Acest fapt îmi şi dă putere să merg mai departe, altfel renunţam la "luptă" încă de când aveam 7 ani. SLAVĂ LUI! V-am relatat cele de mai sus cu riscul de a mă considera obsedat, nebun sau habotnic (habotnic nu sunt, din păcate sau din fericire, nici eu nu ştiu)...

Da, aveţi dreptate, avem nevoie şi de rău, altfel nu am fi capabili să facem distincţia între bine şi rău, acesta este probabil şi motivul principal pentru care Dumnezeu îngăduie existenţa răului...

Vă las alt dicton, vă rog să meditaţi cu privire la el:
"Intunericul", insuficienţă luminară, forţă completamente incorigibilă, poate în orice moment din zi şi noapte să devină perceptibil şi agresant dacă forma cromatico-vizibilă a iubirii - lumina- nu este "amenajată" şi "cultivată" corespunzător în inima fiecărui om.

Toate dictoanele (maximele, aforismele) pe care vi le scriu sunt creaţie proprie (le-am gândit tot cu ajutorul LUI), le voi publica în 2010 (cartea se va numi - "Expozit, culminanţe şi traiecte" (titlul nu este definitiv), şi va conţine peste 80 de dictoane, poezii şi sfaturi folositoare, dar mai mult pentru "esenţa" din trupul uman - suflet)

Vă doresc noapte bună, multă sănătate şi tot ce vă doriţi să se împlinească! Numai bine ;)))


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
22-10-2009, ora 13:57
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Ms mult pt tot Nick! inca o intrebare, ca sa abuzez de generozitatea ta:) ! as vrea sa beau ceai de sunatoare cu musetel! am citit ca sunatoare face bne! reactioneaza in vreun fel cu 5htp-ul? si, daca nu, as vrea sa te intreb de tinctura de sunatoare ? O gasesc cumva la plafar? Ceaiul din planta nu e suficient? Si cam cata sunatoare sa beau? am citi cva de 3 cani pe zi...e de ajuns, e mult, pt ca iau si 5htpul.ms mult! Doamne ajuta!
0
22-10-2009, ora 16:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU, nu ai voie, să nu bei decât maxim o cană (de 100 ml) ocazional. Interacţionează cu 5-htp-ul...efectele adverse sunt pe măsura interferării!
Continuă cu 5-htp-ul, omega 3 şi spirulina şi vei avea rezultate excelente. Nu-ţi dori mai mult într-un interval de timp atât de mic, mai aşteaptă...ten paciencia (ai răbdare)! te rog...

Eu personal NU îţi recomand consumul de sunătoare şi muşetel, dar decizia îţi aparţine! Toate cele bune ;)))
0
23-10-2009, ora 16:30
melinamavros
Nu este medic/terapeut
melinamavros
Buna ziua, Mr. Nick!

Sunt noua pe acest forum, de fapt e prima data cand incerc sa scriu pe un forum..sper sa reusesc!

Am fost diagnostica cu colon iritabil si trimisa de medicul internist la psihiatru pentru a ma trata de depresie.Mi s-a prescris Myrzaten si la foarte scurt timp dupa inceperea tratamentului a inceput sa imi amorteasca mana stanga, apoi ambele maini. Psihiatrul zice ca nu e de la Myrzaten. Am facut RMN la cervicala, nu e de acolo, ecografie de parti moi la maini si mi s-a spus ca am sindrom de tunel carpian care mi s-ar trage de la o hopotiroida Hashimoto. Nu mai stiu incotro s-o iau, mai ales ca totul e scump. Amorteala dureaza de 2 luni. As intrerupe Myrzatenul de capul meu, dar mi-e frica. Sunt programata la control in 9.11.2009. Ce ma sfatuiti? Am vazut ca sunteti f. priceput! Va multumesc!
0
23-10-2009, ora 21:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată dnă Melina,

Îmi pare rău că nu vă simţiţi bine, dar vă veţi face bine, Doamne ajută! Nuuuuu, să nu întrerupeţi medicsţia psihiatrică fără avizul medicului, pentru că sindromul de discontinuitate este absolut oribil. Veţi avea foarte multe stări de rău dacă nu veţi opta la metoda reducerii gradate a antidepresivului, consultaţi medicul care v-a prescris Myrzatenul.
Sindromul tunelului carpal este o afecţiune nervoasă debilitantă care poate produce :durere, înţepături, amorţeală, şi slăbiciune ale unor părţi ale mâinii - vă rog frumos să aveţi grijă; această condiţie medicală este de foarte multe ori confundată cu poliartrita reumatoidă (să nu cumva să vi se pună şi acest diagnostic fără să vă fie făcute analizele de rigoare)...există un produs natural special conceput pt acest sindrom, dar este foarte scump şi nu îndrăznesc să vi-l recomand (costă 240 de Ron, 90 de cps., şi este fabricat în Canada), tocmai de aceea vă voi recomand o cură cu vitamine (vitamina B1, B6 şi B12 (Milgamma N conţine aceste vitamine) + vitamina D3; de fapt, puteţi să luaţi un complex vitaminic cu spectru mare, dar care să conţină obligatoriu aceste 4 vitamine mai mult decât necesare în cazul dvs.!)

Vă mai sfătuiesc să o sunaţi pe dna doctor Ţigănişteanu Constanţa la următorul nr. de telefon: 0751.030.553 (este un geniu, rugaţi-o să vă ajute şi nu veţi regreta)...

Nu ştiu cât de priceput sunt, ştiu doar că vreau să ajut, şi o fac cum, şi cât pot! Toate cele bune şi însănătoşire grabnică (aveţi grijă de dvs.)!!!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns
506 comentarii 12 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •