5- Htp cat de eficient este pt tratarea depresiei?

506 comentarii 1 2 34 ..... 16 17 Înainte ›
0
11-01-2010, ora 02:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut Marius,

Ai un bebe? Ce binecuvântare... să-ţi trăiască şi să înflorească ;) Eu nu am un bebe, dar am 3 nepoţei minunaţi; mă joc cu ei când am timp.
"toate s trecatoare chiar si bolile astea." - Bineînţeles că da, ai dreptate!

Toate cele bune :)
0
11-01-2010, ora 08:49
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sa-ti traiasca nepoteii.sa te bucuri de ei.eu am o sora.a pierdut 2 sarcini si acum nu stiu daca mai vrea sa faca copil.cred ca asta a demoralizato putin numai ca nu lasa sa se vada.e o luptatoare.ma incurajeaza si pe mine.asta e bine.ciao.mai vb.
0
11-01-2010, ora 19:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mulţumesc mult de tot! Mă bucur zilnic de ei, sunt nişte îngeraşi drăgălaşi şi poznaşi. Dumnezeu să binecuvânteze toţi copiii din lume; toţi sunt un univers de inocenţă, puritate şi frumuseţe, fără excepţie.
Sora ta are motive să fie demoralizată. Nu lasă să se vadă suferinţa internă, pentru a nu-i afecta şi pe cei de lângă ea, ceea ce reprezintă un act de iubire foarte mare! Bineînţeles că este o luptătoare, Slavă Domnului.
Ai grijă de ea şi ajut-o de fiecare dată, chiar şi cu o simplă mângâiere fraternă, valorează mai mult decât orice, pentru că iubirea necondiţionată alimentează trupul şi sufletul, este cea mai puternică forţă din Univers.

Ai grijă de tine. Toate cele bune! Mai vorbim ;):)
0
13-01-2010, ora 16:14
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
o intrebare de milioane...eu pot sa fac vaccinul asta antigripal daca mai iau anxiar?nu mi afecteaza organismul sau sistemul nervos avand in vedere ca am luat antidepresive aproape 1 an?vreau sa fac vaccinul dar nu sunt sigur.te rog da mi un raspuns cat mai urgent daca e bine sal fac sau nu.multumesc.
0
13-01-2010, ora 21:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

NU îţi recomand să faci vaccinul. Majoritatea cadrelor medicale nu fac acest GENOCID, pardon, scuză-mă, VACCIN. Decizia îţi aparţine, dar gândeşte-te bine...numai bine!
0
13-01-2010, ora 22:27
cristianno
Nu este medic/terapeut
cristianno
Salut Nick,
Sunt nou pe aici si iti pot spune ca m-au captivat f tare discutiile si rabdarea cu care raspunzi fiecaruia.
Eu am urmatoarea problema: am luat Seroxat timp de 5 ani..ei da...si recunosc ca am reusit in acest interval sa redevin...om, adica am o viata sociala, de familie, vremurile cand nu puteam iesi din casa de teama unui nou atac de panica sunt istorie.
Consider totusi ca e momentul sa renunt la tratament medicamentos, am scazut f mult doza..pana la o jumatate de pastila o data la 3-4 zile.Am devenit insa mai nervos..mai agitat..si nu vreau sa revin totusi la medicamente.
Am achizitionat 5-htp de 50 mg de la Naturess way, rugamintea mea este daca ma poti ajuta cu niste sfaturi..cum sa-l iau.daca trebuie asociat cu ceva sau daca trebuie evitat ceva..
Mersi anticipat si astept un raspuns, o zi buna
0
14-01-2010, ora 09:28
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
nu cred ca o sa fac vaccinul...de fapt nu il fac.am inteles ca are unele "chestii" adverse neurologice.nu sunt in masura sa spun mai multe ptr ca sunt in necunostiinta de cauza.dar e prea controversat.in schimb mam bagat pe ceapa si usturoi.mananc 2 3 galeti la zi.:-) am glumit.mananc moderat.mai am o problema.simt ca nu pot sa las anxiarul.daca micsorez doza ma simt iar rau.nu stiu cat o sa tina asta dar deja mi sa urat de ele.in rest? tu esti mai bine?sper din suflet sa te insanatosesti si sa nu mai suferi niciodata de nimic.am zis si 50 60 de ani daca traiesc dar sa fiu sanatos pana in ultima zi.pana se trage cortina.pai nui asa?mai vb.ciao.Multa Sanatate.
0
14-01-2010, ora 09:39
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sal Nick, vreau sa te mai intreb ceva.ce riscuri sunt ca baiatul meu sa mosteneasca aceasta depresie sau anxietate? dar tre sa spun ca eu nu am avut probleme pana la nasterea lui ci dupa aceea din cauza serviciului.adica nu eram bolnav cand lam procreeat.exista vreun risc?te rog spunemi ca nu.adica nu vad de ce ar avea ceva.oricum el e bine sanatos.si nici eu nu ma simt chiar rau.avand in vedere ca nu mai iau decat anxiar din cate am luat eu zic ca mam echilibrat putin.nu stiu daca zic bine sau vb prostii.astept raspunsul tau.multumesc.pa.
0
15-01-2010, ora 02:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salutare!

Cristianno,

NU ai voie să iei 5-htp. Pentru a lua 5-htp trebuie să ai minim 14 zile de pauză medicamentoasă (în cazul tău), pauză în care să nu iei nimic care intervine asupra serotoninei, dopaminei, noradrenalinei, histaminei, acetilcolinei şi a acidului gama aminobutiric (GABA), adică nu ai voie următoarele: antidepresive, neuroleptice, nootropice, timpoleptice, hipnotice, benzodiazepine, antialergice, anxiolitice etc.
Pentru a lua 5-htp trebuie să renunţi gradat la seroxat (şi la ce mai iei, dacă iei), cu ajutorul unei scheme de discontinuare psihiatrică, să aştepţi 14 zile şi abia apoi poţi iniţia o schemă terapeutică cu 5-htp.
NU lua dacă nu respecţi în totalitate aceste condiţii, pentru că rişti să mori; în astfel de situaţii sindromul serotoninergic este aproape imposibil de evitat!
Întruneşti aceste condiţii elementare? Mulţumesc pentru cuvintele frumoase ;))


Marius,

Riscurile sunt inexistente (riscurile care te implică pe tine, ca şi tată). Schizofrenia se moşteneşte, nu depresia şi anxietatea. Toţi oamenii din ziua de azi sunt depresivi şi anxioşi (mai mult sau mai puţin), îţi imaginezi ce s-ar fi întâmplat dacă s-ar fi moştenit? Riscurile se măresc dacă soţia ta a fost anxioasă în timpul sarcinii; agitaţia şi nevrotismul în timpul sarcinii pot predispune copilul la a dezvolta unele probleme neuro-psihiatrice, dar în cazuri rare şi cu participarea şi a altor factori (abuzul de medicamente, stresul intens, activitatea fizică excesivă, alimentaţia necorespunzătoare etc.), deci, stai liniştit!


Toate cele bune amândurora şi Dumnezeu să vă binecuvânteze!
P.S. Marius, eu am să mă însănătoşesc când va veni momentul oportun :)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
15-01-2010, ora 08:49
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Multumesc mult si Doamne ajuta.sa ne facem bine cu totii.
0
15-01-2010, ora 14:15
cristianno
Nu este medic/terapeut
cristianno
Salut Nick,
Mersi frumos pentru sfaturi!
Sincer am luat o pastila de 5-Htp imediat ce l-am cumparat si recunosc ca nu mi-a fost bine deloc in ziua respectiva, parca am resimtit o stare depresiva ce-mi amintea de inceputul tratamentuli cu Seroxat.
Mie mi-a facut f bine Seroxat-ul, cu exceptia primelor doua saptamani cand am inceput tratamentul, cand aveam niste stari foarte aiurea.
Altceva nu am luat ca tratament de lunga durata, am mai luat din cand in cand Lexotan cate o jumatate de pastila, doar in situatii extreme, pentru ca are efect imediat, insa repet f rar...o data la o luna..ceva de genul.
Ideea este ca sunt un adept al naturii si al beneficiilor pe care sunt sigur ca natura ni le poate aduce, de aceea vreau sa incep un tratament naturist si am recurs la 5-htp
O sa astept cele 14 zile fara medicamente, deja 4 s-au dus, iar apoi o sa incerc cu 5-htp.
Daca ma poti ajuta cu niste sfaturi...cum sa il iau, cand, daca sa il asociez cu ceva, ti-as fi f recunoscator.
Mersi frumos
0
16-01-2010, ora 15:06
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sal Nick.cred ca am facut o prostie mare.m-am vaccinat.nu stiu ce a fost in capul meu dar am facuto.iar acum traiesc cu friica unor reactii adverse.ce ma sfatuiesti sa fac?pot cumva sa elimin vaccinul din corp eu stiu cu ceva anume?nu ma simt rau dar am asa o teama cand vad cate se scrie despre el.da-mi te rog un sfat.Multumesc
0
16-01-2010, ora 18:39
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
sau nu neaparat vaccinul ptr ca nu cred ca am cum.dar substantele alea periculoase cum sa le elimin?am inteles ca merele elimina mercurul din organism.deci sincer nu stiu unde mia fost capul sa fac vaccinul asta.acum am o fobie.ma gandesc ce sar putea intampla in viitor.nu mi era deajuns ce aveam pe cap.dar poate nyu e nimic grav.ce zici?
0
16-01-2010, ora 22:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hy!

Cristianno, ai grijă, te rog mult...aşteaptă până la finalul celor 14 zile şi urmează schema terapeutică de mai jos (dacă vei dori, nu te obligă nimeni, eu doar îţi sugerez):

Primele 5 zile - o singură capsulă de 5-htp administrată cu 30 de minute înainte de cină (pe stomacul gol);
Următoarele 5 zile - o capsulă de 5-htp administrată cu 30 de minute înainte de micul dejun şi una administrată cu 30 de minute înainte de cină.
După cele 10 zile: Dimineaţa, o capsulă de 5-htp (cu 30 de minute înainte de micul dejun), la prânz, o gelulă de omega 3 şi o gelulă de CoQ10 în ulei de cătină Forte (de la Hofigal; administrează-le concomitent după masă, cu minim 50 ml de apă), iar seara ia o capsulă de 5-htp (cu 30 de minute înainte de cină).
Dacă te vei simţi bine (mai mult ca sigur aşa te vei simţi), continuă să iei tratamentul timp de 3 luni fără discontinuare, aşa cum ai început să-l iei după cele 10 zile de iniţiere.
În primele 5 zile s-ar putea să ai unele reacţii adverse de adaptare la 5-htp, cum ar fi: ameţeală, greaţă, senzaţie de vomă, durere de cap, dar sunt tranzitorii şi dispar la fel de repede cum au apărut.

De reţinut! Te voi ajuta de fiecare dată când îmi vei cere ajutorul, dar doar în limita posibilităţilor mele fizico-mentalo-psihice. Mulţumesc pentru înţelegere. Îţi doresc însănătoşire grabnică şi sănătate la nivel maxim.
Toate cele bune!
0
16-01-2010, ora 22:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Marius,

Nu mai trăi cu frica de reacţii adverse, petru că le vei atrage. Gândirea negativă se poate materializa dacă beneficiază de constanţă.
Te rog să-ţi cumperi un remediu homeopat, SULPHUR CH30. Ia 3 granule pe stomacul gol în doză unică. Ţine-le sub limbă până la topirea completă, atât! Reacţii adverse nu vei avea, stai liniştit.
Nu te mai gândi la chestii negative, concentrează-te pe latura pozitivă. Când începi să ai astfel de gânduri joacă-te cu bebe, îţi va lumina mintea.

Numai bine!
0
17-01-2010, ora 11:02
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Multumesc mult Nick.nu stiu ce mas face fara un prieten ca tine, care sa mi dea atatea sfaturi bune.multumesc inca odata.vaccinul lam facut dar tot racit sunt.adica imi curge nasul intruna.iau si madafen beau ceai mananc ceapa si usturoi si nimic.mie frica sa nu dau la baiat.aseara a facut febra 38.8 si nu prea mai mananca.tre sa ma duc cu el la medic.
0
18-01-2010, ora 01:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu mare plăcere. Mă bucur că-ţi pot fi de folos ;)))
Consultă medicul atât pentru tine, cât şi pentru copilul tău (pentru copil consultă pediatrul).


P.S. Tu ai făcut vaccinul răcit fiind, sau simptomele au apărut după ce ţi l-ai făcut?
Toate cele bune!
0
18-01-2010, ora 12:39
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
cand am facut vaccinul imi curgea nasul si stranutam.dar nu tusesc sau sa am febra.si dupa ce lam facut la fel.stranut si imi curge nasul.cred ca e vreo viroza ceva.o sa merg la un pediatru cu baiatul sa il vada.mai vb.ciao
0
19-01-2010, ora 01:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vaccinul antigripal nu se face dacă prezinţi simptome specifice răcelii/gripei. Bine măcar că nu aveai febră sau tuse, tot este ceva.

Consultă medicul, nu aştepta! Toate cele bune;)
0
19-01-2010, ora 13:47
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Nick parca ti am mai zis ca eu nu mai iau decat anxiar.dar cateodata tot mai am stari dastea de proasta dispozitie.ma gandesc la viitor ce voi face, daca nu cumva ma voi simtii mai rau si tot felul de ganduri dastea care nu mi dau pace.ma gandesc si la baiat ca nu cumva sa aiba si el astfel de probleme cand va creste.nu stiu dar mintea mea e intro continua procesare de ganduri.nu se odihneste deloc.ce sa fac?poate si vremea e de vina.stand numai in casa nu ai ce face si ti zboara mintea la prostii.dar asa o sa fie mereu de cate ori e urat afara?cum alung gandurile astea care nu mi dau pace ?ma simt mai bine cand ma duc la biserica.simt o siguranta care ma inconjoara.dar dupa ce plec iar...o sa ma duc si maine la Sfantul Maslu.Cred ca doar Dumnezeu ma poate ajuta si nu chimicalele din pastile.cred ca astea fac mai mult rau.eu nu eram asa pana sa iau dastea.dar de cand am luat antidepresive mam inmuiat de tot si sistemul meu imunitar e la pamant.racesc si daca mananc o inghetata.da mi un sfat si o sal urmez.multumesc.
0
20-01-2010, ora 23:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Marius,

Este normal să ai stări de indispoziţie mentalo-psihică (stări care implică gândirea şi sentimentele), pentru că ai unele antecedente medicale care ţi-au afectat (cu voia sau fără voia ta) psihicul. Semi-sedentarismul este şi el un factor favorizant, care produce aşa numitul carusel mental - statul în casă (fără activităţi care să te deconecteze de la "meditaţii" cu privire la viitor (printre altele)) generează o procesare continuă şi determină mintea să "plece" în căutare de informaţii (mintea va fi asaltată de gânduri nedorite, de cele mai multe ori negative şi repetitive).
"nu stiu dar mintea mea e intro continua procesare de ganduri.nu se odihneste deloc.ce sa fac?"
"cum alung gandurile astea care nu mi dau pace?"

-Ce să faci? Să faci tot posibilul, să te detaşezi de situaţiile care stimulează astfel de procesare mentală inutilă şi negativă, prin intermediul unei activităţi plăcute (musai plăcute), de pildă: joacă-te cu bebe, citeşte o carte, uită-te la un meci, joacă şah, table, remi, monopoly, domino, rezolvă integrame, vizionează un film documentar (cu profil medical, geografic, istoric, etc.), mergi la biserică, mergi la teatru, etc.
Vremea este şi ea un factor disturbant, în special pentru persoanele meteosensibile (ploaia, căldura, frigul, presiunea atmosferică şi fenomenele meteo însoţite de descărcări electrice şi rafale de vânt, influenţează cel mai mult starea de spirit; induc melancolie, probleme de ritm circadian (perturbă raportul dintre veghe şi somn), anxietate şi atacuri de panică, insomnii, cefalee, dureri şi tensiune în picioare (claudicaţie intermitentă meteostimulantă), etc.).

"dar asa o sa fie mereu de cate ori e urat afara?"

- Nu, sigur că nu! Meteohipersensibilitatea produce regulat indispoziţii fizico-mentalo-psihice, nu sensibilitatea moderată. Există şi cazuri particulare, cazuri de persoane care nu sunt meteosensibile, dar sunt influenţate de starea vremii. De ce? Pentru că există şi alţi factori, care cumulaţi cu starea vremii, doar atunci pot modifica starea de spirit. Exemplu: Cu 10 minute înainte să înceapă ploaia, te cerţi cu un membru al familiei. Acea ceartă are tot potenţialul să te indispună total, iar la apariţia ploii, poţi, repet, poţi să ai un motiv în plus, să devii total melancolic sau şi mai anxios decât ai fost. Deci, totul depinde de cum poţi, şi vrei tu, să reacţionezi în faţa factorilor de stres şi în faţa factorilor de mediu, care au un ciclu continuu de încărcare şi descărcare cu energie.

"ma simt mai bine cand ma duc la biserica.simt o siguranta care ma inconjoara.dar dupa ce plec iar...o sa ma duc si maine la Sfantul Maslu.Cred ca doar Dumnezeu ma poate ajuta si nu chimicalele din pastile.cred ca astea fac mai mult rau.eu nu eram asa pana sa iau dastea.dar de cand am luat antidepresive mam inmuiat de tot si sistemul meu imunitar e la pamant.racesc si daca mananc o inghetata."

Mă bucur că te simţi bine în biserică. Sfântul Maslu este una dintre cele 7 taine bisericeşti. Ungerea trupului cu untdelemn, cheamă asupra oricărui om, harul lui Dumnezeu pentru vindecarea bolilor fizice şi morale (boala morală este patima). Faci foarte bine că te duci, şi eu mă duc :) Unge-ţi fruntea şi tâmplele (cu puţin ulei sfinţit); îţi va ajuta mintea.
Doar Dumnezeu ne poate ajuta, El este singurul Vindecător, iar vindecarea se dă după gradul de credinţă şi după ce persoana suferindă a învăţat ce trebuia să înveţe din suferinţa respectivă.
Pastilele ajută şi ele, dar fac şi foarte mult rău. Alopatia nu tratează cauza, încearcă doar să "anuleze" efectele produse de cauză, prin inhibarea lor; după ce renunţi la medicaţie simptomele vor reveni, de multe ori chiar mai intens decât înaintea administrării tratamentului...
Antidepresivele afectează foarte mult sistemul imunitar, dar nu numai ele, ci şi anxioliticele, neurolepticele, etc.; majoritatea medicamentelor din sfera psihiatriei produc leucopenie (scad numărul de celule albe), neutropenie (scad numărul de neutrofile), unele chiar au efecte adverse complexe, precum: pancitopenie, bicitopenie şi agranulocitoză, dar nu este cazul tău.

Sugestie: Foloseşte Kaloba (40 de picături de 3 ori pe zi) - este un produs natural care conţine extract standardizat din Pelargonium sidoides, o specie de muşcată originară din Africa de Sud. Are proprietăţi antivirale, antibacteriene şi imunomodulatoare (amigdalitele, sinuzitele, răceala, gripa, tuberculoza, laringitele bacteriene şi virale, şi în general toate afecţiunile sistemului respirator, pot fi tratate cu acest produs; are efecte remarcabile, efecte de care au beneficiat mult timp numai cei care-i cunoşteau calităţile farmacologice, dar nu este cunoscut, pentru că are efecte prea bune, ceea ce reprezintă un pericol pentru vânzarea antibioticelor...). Nu are efecte secundare şi contraindicaţii. Se găseşte greu în farmacii; dacă nu-l găseşti, comandă-l de pe net (efarma.ro). Documentează-te cu privire la acest produs extraordinar (în maxim o săptămână îl voi achiziţiona şi eu, pentru a preveni o infecţie respiratorie).

Toate cele bune; ai grijă de tine şi de familia ta!
În speranţa că ţi-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
21-01-2010, ora 12:51
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
maine ma duc la un interviu.de fapt mai mult la o angajare ptr ca am mai lucrat acolo si patronul ma chemat sa vb cu mine.dar mai mult ca sigur ca o sa incep si munca.si asta ma sperie.adica am stat prea mult timp acasa si acum sa intru iar la munca ma cam sperie gandul asta.am o stare de indispozitie si frica.poate e doar o teama de ceva nou sau de o schimbare.dar sper sa ma acomodez repede.si sa nu fie stresant.apropo lucrez ca sudor la o hala de confectii piloni ptr telecomunicatii.cand am plecat de la el in 2004 am plecat la facultate in bucuresti si acum ma intorc tot ca sudor.asta e.daca alte perspective nu sunt.au fost dar munca de birou ma pus la pamant.asa ca am ales sa nu mai lucrez la birou.ciao.mai vb.
0
22-01-2010, ora 19:57
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sal Nick.ce mai faci?eu ma simt cam rau.nu stiu din ce cauza.am asa o friica de viitor de ce va urma.nu stiu de ce ca nu am motive care sa ma duca la astfel de ganduri dar asa simt eu.nu mai pot manca bine si daca mananc vomit.ma simt mereu ametit.am stari de somnolenta dar nu pot dormi.nu stiuy ce sa mai fac.
0
23-01-2010, ora 14:11
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
hei.sal.ce faci?nu mai vb cu mine?sau esti ocupat?k o sa vad cand imi dai raspuns.numai bine.ciao.
0
24-01-2010, ora 09:53
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sal Nick.sa intamplat ceva cu tine?te simti bine?de ce nu mai raspunzi la mesaje?
0
26-01-2010, ora 13:08
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
sal Nick.de ce nu mai raspunzi?am nevoie de sfaturile tale.ciao.astept sa revii.
0
27-01-2010, ora 08:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut Marius!

Nu ţi-am putut răspunde din cauza unei probleme medicale (am fost pe punctul de a muri asfixiat, dar nu s-a întâmplat nimic, Slavă Domnului!). M-am simţit şi mă simt rău, dar sunt bucuros că mă simt aşa, pentru că mă simt aşa cum merit, şi cu asta am spus tot. Nu te îngrijora, are Dumnezeu grijă de mine, cum are grijă de toţi, inclusiv de tine.
Marius, ai nevoie de un serviciu, pentru aţi consuma energia psihică şi nu numai. Ai tendinţa de a gândi ipohondriac (ai o nelinişte continuă şi gândurile tale au o traiectorie negativă, ceea ce-ţi determină mare parte din simptomele psihosomatice). Autosugestia negativă, chiar şi indirectă, adică cea cu originea în subliminal, în subconştient, te poate destabiliza complet. Încearcă să te detaşezi, te rog.
Tu ce medicamente iei în acest moment? Nu ai voie să întrerupi Anxiarul fără reducere gradată, pentru că vei experimenta unele simptome/semne specifice sindromului de sevraj. Sper că nu ai făcut aşa ceva, nu?
Nu de alta, dar simptomele tale au şi ceva nuanţă de sindrom de discontinuitate şi sevraj.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
P.S. Îmi mulţumesc mult pentru griji, Dumnezeu să te binecuvânteze pentru bunătate.


Te salut cu mult respect şi prietenie,
Mr, Nick;)
0
27-01-2010, ora 09:04
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sal Nick.nu am intrerupt anxiarul cu toate ca as vrea.ajunsesem sa iau 3 jum pe zi iar acum iay 3 pe zi ptr ca mam simtit rau.spunemi vaccinul care lam facut poate sa ma inebuneasca?am auzit ca unii au inebunit de la el.as vrea sa intrerupt treptat anxiarul si sal inlocuiesc cu altceva natural sau sa nu mai iau nimic.dar mie friica.acum mai folosesc si autosugestii dimineata si seara din cartile lui Pavel Corut.este bine ce fac?pot avea efecte adverse aceste autosugestii?mai vb.ciaao.
0
31-01-2010, ora 16:35
billy77
Nu este medic/terapeut
billy77
Salut!am si eu o problema legata de depresie de vreo 3 ani dar din lipsa de timp si bani nu am avut cum sa fac tratament.Acum simt ca starea mea se agraveaza, nu pot sa ma concentrez, tremur, frica, uit de la mana pana la gura, am fost la doctor si mi-a prescris xanax dar nu m-a ajutat cine stie ce (am facut cam o luna tratament, mai demult).Am auzit de 5htp, pot sa iau?am citit ceva pe un site de afara si scria ceva de sindrom serotoninergic.Nu stiu ce sa fac
0
31-01-2010, ora 16:50
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sal Nick.nu mi-ai mai raspuns.vreau sa mi raspunzi te rog daca se poate si sa mi spui daca vaccinul ala e un pericol real.am scris mai sus.pls.astept raspuns.si cu ce pot inlocui anxiarul?
Adaugă un comentariu / răspuns
506 comentarii 1 2 34 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •