5- Htp cat de eficient este pt tratarea depresiei?

506 comentarii 1 2 ..... 141516 17 Înainte ›
0
10-11-2011, ora 16:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle sebedeu, 5-htp-ul vă poate ajuta, însă NU şi dacă dv. nu doriţi să vă lăsaţi a fi ajutat. Exersaţi în fiecare zi acţiunea de a fi optimist, prin simpla voinţă de a vă dori să fiţi, având ca motivaţie starea de bine pe care o veţi putea simţi, în timp :) Educaţi-vă mintea să se centreze şi calibreze pe pozitivism!
Lăsaţi dezamăgirile, insuccesele şi tristeţea la o parte, treceţi peste ele, 'digeraţi-le' şi uitaţi-le, consultaţi un psiholog, pentru a face psihoterapie cognitiv-comportamentală, luaţi şi un antidepresiv şi/sau un preparat adaptogen, cu acordul medicului dv. curant, şi totul va fi bine.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick

Post Scriptum - Viaţa NU este numai fericire, ci şi suferinţă.
0
10-11-2011, ora 16:28
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna din nou Nick,

Multumesc tare mult pentru raspunsul atat de rapid, cred ca am devenit dependenta de raspunsurile tale, mai degraba :)

Polisomnografia a iesit foarte bine, ma si asteptam, pt ca eu stiam ca ceea ce se intampla cu mine si cu somnul este legat strict de psihic, desi dl. Florin Mihaltan mi-a dat sa fac si o radiografie pulmonara, un EKG, mai multe analize care au iesit perfect, dar stiam asta pentru ca analizele (sange, ecografii) le fac anual, si ies foarte bine de fiecare data...
la EKG aveam oarecare emotii pentru ca am experimentat o gramada de stari in timpul perioadelor in care nu dormeam, aveam junghiuri, imi batea inima neregulat, eram pur si simplu intr-o stare de epuizare maxima, ma si mir cum de mai traiesc, cum de m-a tinut Bunul Dumnezeu pe picioare atatea luni de zile... pana la urma cred ca s-a milostivit de mine si a facut in asa fel incat sa citesc si despre 5 HTP, care oarecum m-a readus aproape de normal... eu sunt o persoana foarte optimista de felul meu si cred ca dupa urmatoarea cura de 5 HTP + schema de la Swanson o sa revin la normal, sunt convinsa, vreau cu tot dinadinsul sa cred asta!!!

Imi doresc si un copil, trebuie neaparat sa imi revin cu somnul, ar fi dezastruos sa raman insarcinata si sa nu dorm :(((

Apropos, urmatoarea cura, cea in care vreau sa introduc pe langa 5 HTP si aminoacizii (Swanson), asa cum mi i-ai indicat tu, trebuie sa tina fix 3 luni, nu o pot lua si pe termen mai lung fara pauza? sau nu isi mai face efectul atat de bine, trebuie neaparat o pauza intre cure?

Alta intrebare: daca se intampla sa raman insarcinata, pot sa administrez fara niciun risc aceste suplimente nutritive?

Iti multumesc din tot sufletul, si acum vine o alta intrebare : )... cum as putea sa te cunosc si eu personal? mi-ar face o deosebita placere, sincer!

Numai bine,
Ilinca (spune-mi pe nume te rog, parca ti-am mai spus... nu mi te mai adresa cu dvs, te rog mult!!)
0
12-11-2011, ora 19:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
@Ilincacarmen,

1. Dacă polisomnografia a avut un rezultatul okay, înseamnă că da, tulburarea dv. de somn are o cauzalitate strict psihică, nu (şi) organică.
2. Dacă 5-htp-ul v-a readus aproape de normalitatea considerată de dv. ca fiind cea optimă pentru organismul dv., cea fiziologică, atunci să fiţi sigură că vă va şi introduce în ea. Puteţi face până la maxim 3 cure cu 5-htp/an (o cură trebuie să dureze maxim maximorum 3 luni de zile; pauza între cure trebuie să dureze minim minimorum 7 zile!).
3. Durata medie optimă a curei este de maxim 3 luni din 3 motive principale, şi anume:
- administrarea timp de 3 luni de zile asigură timpul optim organismului să reacţioneze pozitiv sau negativ la activitatea farmacologică a 5-htp-ului (eventual să nu reacţioneze deloc!) sau a oricărei alte substanţe cu proprietăţi medicinale, fapt care conferă posibilitatea persoanei care ţine cura să tragă cel puţin 3 concluzii (cât de mult a funcţionat sau nu substanţa/suplimentul/medicamentul administrat, care este raportul estimativ dintre beneficii, costuri şi prejudicii şi care este probabilitatea de a mai ţine încă una sau mai multe cure cu această/acest substanţă/supliment/medicament, pe viitor);
- evitarea apariţiei unor efecte toxice care îşi fac simţită prezenţa, de obicei, în cadrul curelor care depăşesc 3 luni de zile (4-6-8 luni), adică în cadrul administrării pe termen lung şi foarte lung, fără luarea unei pauze;
- evitarea apariţiei aşa numei toleranţe, o categorie aparte de reactivitate scăzută sau nulă în faţa unei substanţe la care organismul odată şi o dată a avut reactivitate maximă, dar la care nu va mai avea, din cauza obişnuinţei, decât dacă se va mări concentraţia de substanţă administrată. Deci, cel puţin teoretic, ar fi indicat să luaţi 5-htp-ul şi L-teanina + DL-phenylalanina în cure de maxim 3 luni, în regim zilnic. Dacă le veţi lua mai mult de 3 luni de zile, fără oprirea adecvată, vă veţi expune riscului major de a experimenta unele efecte suficient de supărătoare, cât să vă dezechilibreze stilul de viaţă.
4. Dacă veţi rămâne însărcinată pe parcursul curei, indiferent de cură, trebuie să consultaţi medicul curant obstetrician/ginecolog care vă are în supervizare. Numai dânsul vă poate spune cu exactitate dacă, cum şi când puteţi continua cura sau nu. De obicei, 5-htp-ul NU se administrează femeilor însărcinate!
5. Mă puteţi cunoaşte 'personal' pe Facebook, deocamdată :)
6. O să vă spun pe nume, adică o să vă tutuiesc, dar începând cu mesajul următor :)

Nu aveţi pentru ce să îmi mulţumiţi!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
14-11-2011, ora 11:02
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna dimineata Nick,

Cum sa nu am pt. ce sa iti multumesc?! chiar am... si multumesc din tot sufletul!!!

Ei, pot sa spun, ca am oprit 5HTP-ul de o saptamana, o s aincerc sa fac pauza ceva mai mult de 14 zile, sper ca este ok... Insa, imi sustin psihicul de cand am oprit 5 HTP cu "Sunatoare" si "Antidepresiv" (Dacia Plant), am inceput cu ele la 2-3 zile (mai exact miercurea trecuta) dupa ce am stopat administrarea 5 HTP, si pot sa ma laud ca azi noapte (fiind duminica spre luni, noapte care imi cauza cele mai mari probleme) am trecut-o mai binisor fata de duminica trecuta cand nu dormisem. "Binisor" inseamna cu treziri frecvente, pot sa spun "dormit iepureste", insa suficient de bine ca sa pot face fata zilei de astazi, ma simt ok, ca un om normal, obosita, dar macar tot am dormit ceva, fata de ceea ce am experimentat in trecut...

Tratamentul acesta cu sunatoare si antidepresiv l-am mai administrat o data in lunile aprilie-mai-iunie (partial) anul acesta, si spun partial pt ca am plecat la mare in luna iunie si a trebuit sa il opresc din cauza expunerii la soare... Insa a avut efect si atunci. Dupa vreo 3-4 saptamani de neadministrare (adica pauza fara sa mai iau nimic) am avut o recadere, adica m-am intors de unde am plecat, cu nopti nedormite integral, stres si frica ca se va repeta experienta si in noaptea urmatoare si iarasi ajunsesem in pragul disperarii, iar nu adormeam, iar acelasi calvar de zi cu zi... atunci am avut o perioada ingrozitoare... peste care am trecut iarasi cand am inceput sa administrez 5HTP (de fapt cam la 3 saptamani am inceput sa ii simt efectul)...
De fapt, 5 HTP mi s-a parut mult mai eficient decat Sunatoarea, parca as am simtit eu, de aceea vreau sa continui o noua cura cu 5 HTP, dar uite ca am mai introdus si Sunatoarea putin in pauza aceasta de 14-21 zile pe care o fac acum, sper sa fie ok...
Acum, am si mai multa incredere, mai ales ca imi intaresti si tu credinta ca 5 HTP intr-adevar ma va introduce in starea de normalitate, sper din tot sufletul, asa sa ma ajute Bunul Dumnezeu!!!!
Tind sa cred totusi ca si eu sunt o persoana destul de sugestibila, daca mi se spune despre un produs ca sigur imi va face bine, probabil ca asa va fi...

Eu oricum sunt f optimista, cu siguranta dupa o noua cura de 5 HTP, mai ales ca voi mai suplimenta cu acei aminoacizi (Swanson), voi fi mult, mult mai bine decat acum...


Vestea mai putin buna este ca daca voi ramane insarcinata (ceea ce imi doresc din tot sufletul) va fi o problema in cazul in care nu voi mai putea administra 5 htp-ul :(((((
De fapt, nici nu doresc sa raman insarcinata pana nu imi revin in totalitate cu somnul, ar fi foarte rau sa nu pot dormi atunci, de aceea sunt dispusa sa mai astept inca 3 luni sa isi faca mai repede efectul aceste suplimente ca sa pot relua viata normala...
Cu siguranta ma voi consulta si cu medicul, insa daca din start stiu ca 5 HTP si alte suplimente sunt contraindicate in sarcina, cu siguranta nu voi dori sa le iau :(((

Prin urmare, ca sa nu ma mai lungesc atat cu povestile (insa am vrut sa fac un scurt istoric cu ceea ce am administrat pana in prezent si cum, poate intelegi mai bine cazul meu) as vrea sa te mai intreb:

1. Este ok daca incep o noua cura cu 5 HTP + suplimente Swanson (schema pe care mi-ai indicat-o deja), sa zicem in 15-20 zile de acum inainte, fara alte suplimente (homeopate)? Sau ar fi mai bine sa merg in continuare cu Sunatoarea si Antidepresiv-ul vreo 30 zile, sau chiar 2 luni si apoi sa incep din nou cu 5 HTP? (bineinteles cu pauza de 3-4 zile intre tratamente). Care crezi ca este varianta mai buna?
2. Despre Rhodiolin ce parere ai? l-am mai administrat eu in trecut, dar sincer nu mai stiu ce si care dintre suplimente si-a facut efectul mai bine (aveam o perioada in care combinam de toate, Rhodiolin cu Sunatoare...etc... ). Crezi ca pot sa-l asociez la vreuna din aceste cure? Sau cu ce ar merge asociat? (ca la mine trebuie sa fie mai mult de 1 singur supliment ca sa aiba efect :))) macar acesta se poate administra in sarcina?!

Multumesc tare mult pentru sfaturi si pentru explicatiile atat de detaliate (si repet: chiar am pentru ca sa multumesc si sa fiu recunoscatoare), numai bine iti doresc!
Ilinca
0
14-11-2011, ora 16:01
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna Nick!

Revin din nou cu o intrebare:
Oare este mai bine sa nu mai merg un timp la dl. Pavel Chirila care cu siguranta imi va prescrie un nou tratament cu homeopate si sa iau doar schema mea pentru urmatoarele 3 luni?
Eu sincer nu le-as mai combina, nici nu mai stiu ce imi face bine pana la urma, atat de multe iau...

multumesc!
0
15-11-2011, ora 10:44
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Sal Nick!

Am tot citit despre ovaz si cereale, unii spun ca accentueaza depresia iar alte pareri sunt pro... Ce parere ai? Chiar este interzis sa consum aceste cereale? Mie imi plac foarte mult si chiar le mananc cu placere...

Atunci oare dl. Chirila de ce mi-a prescris homeopate AVENA SATIVA (ovaz)?

multumesc mult,
Ilinca
0
15-11-2011, ora 16:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Ilincacarmen, gata, acum te tutuiesc :);)
1. Încetează să mai fii o persoană (extrem de) sugestibilă! Hipersensibilitatea la sugestii/idei te poate face excesiv de instabilă în gânduri, vorbe, fapte etc., iar instabilitatea nu te poate ajuta în niciun fel, în 99, 99% din cazuri.
2. Este okay dacă începi o nouă cură de 5-htp + suplimente de la Swanson, fără a lua şi remedii homeopate.
3. Nu poţi lua Rhodiolin împreună cu 5-htp, cel puţin nu dacă iei 5-htp mai mult de 25-50 mg/zi. Rhodiolin este contraindicat femeilor însărcinate, ca şi sunătoarea!
4. NU, du-te neapărat la dnul doctor Chirilă. Să NU fii neserioasă! Spune-i că homeopatia nu te ajută. Să îţi prescrie un alt timp de tratament, dacă dânsul consideră de cuviinţă o astfel de prescriere. Dacă îţi va prescrie ceva, spune-i ce tratament iei în acel moment, ca dânsul să-şi dea seama de eventualele interferenţe negative.
5. Cerealele NU accentuează depresia, ci, din contră, o ameliorează, chiar tratează. Prin conţinutul de carbohidraţi, cerealele cresc nivelul serotoninei din creier, având astfel, după caz, efecte antidepresive, antiobsesive, anticompulsive, antifobice, antibulimice, anxiolizante (reduc sau suprimă anxietatea), orexigene sau anorexigene (stimulează şi cresc apetitul alimentar sau îl reduc, în fucţie de necesităţile organismului) şi energo-tonice.

Accesează acest link, pentru a citi mai multe despre cereale, printre altele:
http://forum.romedic.ro/prod/Ave%C5%A3i_cuno%C5%9Ftin%C5%A3e
_despre_alimentele_de_baz%C4%83_%C5%9Fi_v%C4%83_alimenta
%C5%A3i_s%C4%83n%C4%83tos?_059396.html

Repet, nu ai pe ce să îmi mulţumeşti :)
Numai bine,
Mr. Nick
0
15-11-2011, ora 17:19
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Okay Mr. Nick, multumesc tare mult pentru tot!!!

O sa tin cont de toate sfaturile tale si o sa te tin la curent cu evolutia starii mele... multumesc inca o data tare mult!
Toate cele bune iti doresc si daca cumva nu ne mai "auzim" iti doresc de pe acum sarbatori fericite si toate dorintele sa ti se indeplineasca!

Sarbatori cu pace si binecuvantari de la Bunul Dumnezeu!
Ilinca
0
17-11-2011, ora 00:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Ilincacarmen, oh, scumpo, mulţumesc mult pentru urări. Adopt şi eu aceeaşi atitudine, precum tu. În caz că nu vom mai interacţiona, pe fondul unor motive obiective, îţi doresc să ai nişte sărbători de iarnă minunate. Spiritualitatea pură a Crăciunului - a Naşterii Fiului lui Dumnezeu - să îţi pătrundă sufletul cu lumină şi iubire.
Bunul Dumnezeu să te inunde cu binecuvântările Sale alese.
Te iubesc,
Mr. Nick
0
17-11-2011, ora 11:20
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
:) Draga Nick,

La un mesaj atat de dulce chiar nu pot sa ma abtin sa nu dau replica... Iti multumesc din suflet pentru gandurile tale bune si pentru urarile atat de calde si de frumoase!!! Am fost, inca sunt, si cred ca voi fi toata viata mea un copil visator ... iar in momentul de fata pot sa spun ca... de-abia astept sarbatorile de iarna si sa imi impodobesc bradutul :)...
Si hai acum sa iti dezvalui si un mic secret, de fapt imi imaginez ca sigur ti-ai dat seama ca ma ai déjà de ceva timp in lista ta de facebook si pe messenger :) (acolo cu numele meu real, acesta de pe site este doar un pseudonim), dar la cat esti tu de inteligent in mod cert ti-ai dat seama despre cine este vorba pentru ca eu ti-am mai lasat niste mesaje si pe acolo :)
Si daca o sa am vreodata minunata sansa sa te intalnesc (si marturisesc ca imi doresc enorm acest lucru) o sa iti povestesc niste lucruri care au dus oarecum la starea mea psihica actuala (problemele cu somnul au aparut in urma unor "intamplari ireale" pe care nu le pot povesti aici pe site si mai ales nu oricui; nu stiu decat apropiatii si duhovnicul meu, singurele persoane care poate ma cred sau macar incearca sa ma inteleaga, ei nefiind in situatia de a experimenta asemenea lucruri "din lumea nevazuta" as putea spune). Doar dupa o vreme am realizat ca toate aceste "atacuri ", ca sa le denumesc intr-un fel (nu stiu exact ce erau), s-au abatut asupra mea cu scopul de a ma apropia si mai mult de Dumnezeu si am inteles foarte clar mesajul, insa este mult de povestit, o sa iti fac o confesiune cu siguranta daca ne vom vedea vreodata si simt eu in sufletul meu ca tu o sa ma intelegi ...

Acum sunt f optimista, déjà ma simt mult mai bine cu somnul si in general cu toate... dar mai am mult de recuperat, oboseala este foarte accentuata... chiar ma intreba cineva cum de mi s-a pus diagnosticul de depresie din moment ce eu sufeream doar de insomnie, fara alte simptome... poate doar asa s-a manifestat la mine (si déjà vorbesc la modul trecut despre asta, asa vreau sa vorbesc si sa cred, ca totul a trecut... sau macar aproape a trecut...).

Si gata... nu ma mai lungesc (asta e unul dintre defecte, de obicei vb mult :)) pentru ca risc sa plictisesc, si nu vreau. Oricum... te tin la curent.

A, era sa uit, imi place tare mult subiectul despre alimentatia sanatoasa, eu fiind una dintre acele persoane care de ani de zile "studiaza" si chiar aplica reguli destul de stricte legate de nutritie si in general reguli legate de un regim de viata sanatos, dar asta este un alt subiect, mi-ar placea sa comentez si pe aceasta tema pentru ca as avea multe de impartasit (eram déjà cu lectia facuta referitor la multe informatii pe care le-ai postat si sunt intru totul de acord cu ele). Cand o sa imi permita timpul ceva mai mult o sa vin si eu cu informatii si impresii legate de acest subiect.
Te pup, te imbratisez cu drag, te rog sa ai grija de tine si de toti cei dragi ai tai, si... sa ne "vedem" cu bine (dupa voia Bunului Dumnezeu)!

Te iubesc si eu... mult!!!
"Ilinca"
0
17-11-2011, ora 23:36
Clau_adriana
Nu este medic/terapeut
Clau_adriana
Buna seara domnule Nick, am si eu o problema destul de majora cu o despresie si o anxietate mai veche.totul a inceput acum 3 ani cand din cauza unei cure de slabire exagerate si prea multamunca si stres au aparut atacurile de panica.si ca s8i cand nu erau de ajuns insotite si de o agorafobie destul de puternica...nu puteam iesi afara din casa mai ales neinsotita nu puteam intra in magazine mari si agloomerate...si simteam in permanenta o teama ca voi innebuni sau voi muri.la sfatul mamei care este farmacist am apelat la ajutorul unui doctor psihiatru..am urmat timp de 6 luni tratament cu COAXIL insa fara prea mari ameliorari, apoi am urmat timp de 2 ani tratament cu FEVARIN 100 mg si apoi redus timp de 3 luni la 50 mg ca intr-un final sa renunt de tot la el in luna august a acestui an undeva la incepututl lunii...am continuat sa iau tratament cu Bravobol un medicament naturist de la plafar care pentru inceput a parut foarte ok insa in timp nu si-a mai facut efectul...si starile au inceput sa reapara una cate una...este adevarat ca nu mai au aceeasi intensitate...insa sunt prezente si asta ma omoara incetul cu incetul...cred foarte mult in D-zeu merg la biserica in fiecare saptamana (cu greu pentru ca am aceleasi ganduri ca-mi va fi rau daca ies afara ) insa chiar nu stiu cum sa mai procedez.. Exact cum va spuneam mai sus starile mele nu mai au aceeasi intensitate ca inainte de tratamentul cu Fevarin insa gandurile negre sunt tot acolo...am momente in care nimic nu ma multumeste...plang foarte repede si din orice...simt ca nu am niciun rost pe lume( mentionez ca, cu toate astea, nu mi-a trecut niciodata prin cap sa ma sinucid ) simt ca -n viata mea nu se intampla nimic frumos.si cu toate astea am momente in care gandesc pozitiv imi spun ca totul va fi bine ca voi scapa ca am o viata frumoasa si un sot iubitor, ca-mi doresc un copil si as vrea sa fiu sanatoasa sa-l cresc.Am nevoie de un sfat de la d-voastra...in acest moment iau tot la sfatul farmacistei de la plafar Brahmia...asta de o saptamana...insa tot simt ca nu-mi face mare lucru...as vrea sa incerc si cu HTP 5 dar nu stiu daca il pot lua ziua imediat urmatoare dupa Brahmia sau trebuie sa mai astept cateva zile ? O alta intrebare care ma macina si ma streseaza extraordinar de tare si-n acelasi timp o teama enorma este ca-mi dorewsc foarte mult un copil si daca voi ramane insarcinata nu stiu ce voi face pentru ca, din cunostiintele mele nu exista tratament pe care sa-l pot lua si in timpul sarcinii ? Sau exista? Si daca da...ce anume? Va multumesc din suflet si astept un raspuns cat mai curand din partea d-voastra...sunt un pic disperata de situatie...
0
23-11-2011, ora 07:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Ilincacarmen, şi eu sunt nerăbdător să vină sărbătorile de iarnă ;)♥
Hmm... Ştiu că te am în lista mea de prieteni pe messenger şi facebook; îţi cunosc şi numele şi prenumele reale (T.B.) :)
Dacă o să am şansa să te întâlnesc vreodată, face-to-face, după cum va îngădui Dumnezeu, să fii sigură că îţi voi înţelege 'întâmplările din lumea nevăzută', cu atât mai mult cu cât şi eu am avut parte de unele, una dintre întâmplări schimbându-mi viaţa cu mai mult de 360 de grade, în sens pozitiv.
În altă ordine de idei, te aştept să conversăm şi pe topicul referitor la alimentaţia sănătoasă, când vei putea şi dori ;)
Stai liniştită, totul o să fie bine pentru tine!
Pup şi îmbrăţişez,
Mr. Nick
0
23-11-2011, ora 12:07
lucian206
Nu este medic/terapeut
lucian206
Salut Nick!
In legatura cu cura de dezintoxicare pe care mi-ai recomandat-o, da-mi cateva detalii te rog. Aproape am terminat tratamentul psihiatric si vroiam sa-mi spui cum s-ar desfasura tot procesul de dezintoxicare cu argila albastra: administrare, contrindicatii, precautii, reactii adverse, ma rog, tu stii mai bine... eu am mai facut mai demult o cura de genul asta cu ceaiuri, dar atunci am crezut ca mor, asa de rau mi-a fost. Oricum prin situatii de-astea de "acum mor" am mai trecut, nu ma mai sperii, nu ca as mai vrea sa le repet...Cam atat, astept indicatii de la tine.

Doamne ajuta!
0
23-11-2011, ora 14:07
Clau_adriana
Nu este medic/terapeut
Clau_adriana
Domnule Nick, buna ziua am postat ceva mai sus in legatura cu atacurile de panica si depresia.astept un raspuns din partea dumneavoastra...am citit ce mi-ati trimis in mesaj privat insa sunt cateva intrebari legate de medicatie nu doar de cea spirituala...Va multumesc si astept raspuns!
0
28-11-2011, ora 11:27
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Sal, Mr. Nick!

Si iertare pentru ca te deranjez din nou...

De cateva zile mi-am achizitionat si tinctura de roinita (nu am incercat-o pana acum) + ulei esential de roinita, am auzit ca are efecte miraculoase asupra psihicului in general...
Am inceput sa o administrez (cate 50 picaturi in 100 ml apa, de 3/zi), intrebarea ar fi daca interactioneaza cumva cu Sunatoarea sau eventual cu 5 HTP (cand voi incepe sa-l readministrez)?

Multumesc tare mult si iertare inca o data!
Ilinca
0
02-12-2011, ora 13:53
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Hello again to you Nick!

Eu cand am spus ca sunt un stres am avut dreptate sa stii :)

Uite ce idee "minunata" mi-a mai venit, dupa ce mi-am mai facut unla informatii, ca deh! nu pot sa stau eu linistita daca nu mai caut sa citesc cate ceva...

So, in order to... :) Vreau sa spun ca mi-am ales o combinatie de tincturi pentru 2-3 saptamani cel mult, pana reiau 5 HTP (pentru ca inca nu l-am reluat) si ca sa elimin sunatoarea, simt eu ca nu imi face prea bine.

Asadar, ce parere ai de "elixirul" meu:

- tinctura de talpa gastei + tinctura de valeriana + tinctura de roinita + tinctura de salvie (toate combinate, cate 50 picaturi din fiecare la 200 ml apa, de 3 ori pe zi aceasta combinatie bauta inainte de masa cu 30 minute)?!

Si doar atat, fara alte suplimente, de 3 ori pe zi (dimineata, la pranz si inainte de culcare) timp de max. 2-3 saptamani, este cat de cat ok, fara efecte adverse?

Cand o sa incep cu 5 HTP + aminoacizii de la Swanson, trebuie sa opresc aceasta combinatie, corect?

Macar spune-mi daca este buna combinatia si daca le-am ales corect, ma gandesc ca ar fi bine sa incerc ca sa imi mai imbunatatesc somnul, care trebuie sa recunosc ca nu este prea ok de cand am oprit 5 HTP (de aceea am si mentionat atunci ca aveam tendinta sa cred ca da dependenta).

sper sa fie bine, iarta-ma de atata deranj!

Puup si multa sanatate,
Ilinca
0
20-12-2011, ora 06:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate dle lucian206, îmi cer iertare pentru oferirea unui răspuns atât de tardiv.
Cura de dezintoxicare pe bază de argilă albastră de Râciu se efectuează cu laptele de argilă.
La un pahar de apă de minim 100 ml sau maxim 250 ml se adaugă o linguriţă rasă de argilă albastră şi se lasă de seara până dimineaţa. Dimineaţa, pe stomacul gol, cu 30 de minute înainte de micul dejun, se agită apa cu linguriţa pentru a o tulbura cu scopul de a produce laptele de argilă. Se bea laptele de argilă, apoi se prepară un nou pahar cu lapte de argilă, în acelaşi fel, care se bea cu 30 de minute înainte de masa de prânz, iar la prânz se prepară un nou pahar cu lapte de argilă, care se bea cu 30 de minute înainte de cină ş.a.m.d., timp de minim 21 de zile consecutiv., cu o pauză de şapte zile (după cele 7 zile de pauză trebuie să continuaţi cura cel puţin trei luni de zile, fără pauză).
_

ATENÈšIE!
Argila albastră de Râciu, similară cu argila albastră din munţii Rodopi, din Bulgaria, posedă o undă statică cu o lungime de 8 metri (are acelaşi câmp de vibraţii ca şi celulele sănătoase din corpul uman), fapt care îi dă calitatea să absoarbă toxinele şi să le elimine pe cale urinară şi fecală împreună cu celulele bolnave, tocmai de aceea, la prepararea laptelui de argilă trebuie să se folosească doar pahare din sticlă sau porţelan, nu pahare din plastic sau metal, linguriţe din lemn sau porţelan, în niciun caz din plastic sau metal, ca de altfel şi apă plată sau de izvor (plasticul şi metalul neutralizează unda statică!).
Este recomandat să nu păstraţi argila în apropierea surselor de câmp electromagnetic, adică în apropierea televizorului, radioului, cuptorului cu microunde, computerului etc. (depozitaţi-o şi preparaţi-o la minim 5-8 metri de o astfel de sursă).
Pe parcursul curei cu argilă albastră trebuie să ţineţi un regim alimentar cu grad redus de toxicitate, din care se elimine carnea, cafeaua, băuturile alcoolice, acidulate şi răcoritoare, condimentele, dulciurile şi lactatele (laptele, brânza, caşcavalul etc.); puteţi consuma: legume, fructe şi zarzavaturi proaspete, în stare crudă sau preparate termic sub formă de supă, supă pe care o puteţi consuma cu cartofi copţi în cuptor, în loc de pâine.
Pe parcursul curei puteţi experimenta stări de rău precum: dureri de cap, ameţeală, greaţă şi vitalitate redusă, în principal, stări datorate eliminării toxinelor şi a celulelor bolnave. Urina vă va fi închisă la culoare şi urât mirositoare, iar scaunele vă vor fi, de asemenea, închise la culoare şi însoţite de mucozităţi.
_

OBSERVAÈšIE!
Dacă nu vă simţiţi în stare să ţineţi cura cu argilă albastră, pentru detoxifiere, ţineţi o cură cu Colon Cleanser + Clorofilă pură, timp de o lună de zile, administrându-vă produsele în conformitate cu instrucţiunile specificate în prospectele lor.
Verificaţi-vă mesageria privată. Vă voi expedia nişte link-uri utile.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Consultaţi medicul.
Sărbători fericite.
Toate cele bune,
Mr. Nick

Post Scriptum - Mulţumesc mult pentru urarea trimisă prin mesaj privat, de ziua mea onomastică.
0
20-12-2011, ora 06:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Clau_adriana, şi dv. îmi cer iertare pentru oferirea unui răspuns atât de tardiv. Vă rog să îmi răspundeţi la întrebarea de mai jos:
În ce a constat cura de slăbire exagerată? (v-aţi înfometat, aţi luat vreun supliment alimentar anume pentru inhibarea absorbţiei lipidelor, pentru creşterea termogenezei sau pentru reducerea apetitului alimentar şi nu numai? etc.);
5-htp-ul are potenţial să trateze vă atacurile de panică. Întrerupeţi administrarea suplimentului Brahmia şi, imediat, începând cu a doua zi, administraţi-vă 5-htp-ul, 50 mg de maxim 3 ori pe zi, cu 30 de minute înainte de mesele principale, dar, atenţie, să NU luaţi niciun supliment/medicament cu proprietăţi psihoactive, în combinaţie cu 5-htp, fără acordul medicului.
Trebuie să ştiţi faptul că există un agent naturopat cu mult mai eficient pentru tratarea atacurilor de panică, decât 5-htp, şi anume Gaba nesintetic cu P5P.
Verificaţi-vă mesageria privată. Vă voi expedia un link!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Consultaţi medicul.
Sărbători fericite.
Toate cele bune,
Mr. Nick

Post Scriptum - Există tratamente pentru problema dv., care se pot lua şi în timpul sarcinii, dar acele tratamente se prescriu numai în urma unei consultaţii. Cu alte cuvinte, trebuie să vă prezentaţi la un medic specialist în api-fitoterapie, eventual în gemoterapie, pentru a beneficia de un astfel de tratament, când şi dacă veţi rămâne însărcinată.
0
20-12-2011, ora 06:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Ilincacarmen, scumpo, şi ţie îţi cer iertare pentru oferirea unui răspuns tardiv.
Fiinţă minunată ce eşti, poţi să iei combinaţia propusă de tine, şi anume tinctura de talpa gâştei + tinctura de roiniţă + tinctura de salvie, însă NU şi tinctura de valeriană.
Combinaţia o poţi lua, aşa cum ai menţionat în mesajul tău anterior, dar doar până când începi cura cu 5-htp.
Ai grijă de tine, să nu faci boroboaţe, da? ;)
Dumnezeu să te călăuzească.
Consultă medicul!
Pup şi îmbrăţişez,
Mr. Nick
0
22-12-2011, ora 15:05
lucian206
Nu este medic/terapeut
lucian206
Multumesc pentru raspuns Nick. Te mai intreb ceva insa: inteleg ca cura cu argila dureaza in jur de patru luni; totusi in cazul in care nu m-as simti bine, as putea incepe terapia cu 5htp la o distanta de 14 zile de la incheierea tratamentului psihiatric sau e musai sa termin toata cura de detoxifiere?

toate cele bune
0
23-12-2011, ora 07:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate dle lucian206, cura cu argilă albastră de Râciu durează 21 de zile, perioada minimă, 4 luni de zile, perioada optimă, şi toată viaţa, perioada maximă ;)
Răspunzându-vă la întrebare, da, în cazul în care nu v-aţi simţi bine, aţi putea începe terapia cu 5-htp, la o distanţă de 14 zile de la încheierea tratamentului alopat psihiatric, nefiind musai să terminaţi toată cura de detoxifiere (cele 4 luni de zile).
Mai multe detalii despre cura cu argilă, decât cele pe care deja le-aţi primit, puteţi citi accesând topicul de mai jos:
http://forum.romedic.ro/prod/Argila_albastra_de_Raciu, _un_medicament_natural_exceptional_062881.html
Èšineţi legătura cu medicul care v-a ajutat în procesul de discontinuare a medicaţiei psihiatrice.
Numai bine,
Mr. Nick
0
24-12-2011, ora 11:56
lucian206
Nu este medic/terapeut
lucian206
Multumesc pentru informatii si pentru sfaturi Nick. Am uitat totusi sa te intreb lucruri foarte importante: de unde-mi procur medicamentele (5-htp, omega3 si inca ceva ce parca mai recomandai in cazul meu) si care sunt dozajele indicate?

Multumesc,
Un Craciun fericit!
0
27-12-2011, ora 11:09
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna, draga Nick!

Nu este absolut nicio problema ca mi-ai raspuns acum, eu iti multumesc oricum din tot sufletul ca ma sfatuiesti...

Schema pe care noi am mai discutat-o (cea cu 5 HTP, incluzand si cativa aminoacizi de la Swanson) am inceput-o de acum 3 saptamani, chiar astazi se fac 3 saptamani si pot sa iti spun ca i-am constatat efectele benefice chiar dupa prima saptamana de administrare.
Cu tincturile recunosc ca am cam dat gres, in sensul ca am luat combinatia de care iti spusesem eu initial, am adaugat si Valeriana (asa am crezut eu ca este bine atunci, dar numai seara o adaugam peste celelalte tincturi). Oricum, nu am luat aceasta schema decat o saptamana, asadar... precum vezi, nu am patit nimic :) Slava Domnului!!! doar EL are puterea sa ma ridice exact in momentul in care cad in cea mai mare deznadejde, desi nu ar trebui, si asta este mare pacat, ca deseori deznadajduim si nu ne lasam de tot in grija LUI, pentru ca nimic nu este lasat la voia intamplarii... dar exact in clipa in care simteam ca nu mai pot si nimic bun nu s-ar mai putea petrece, tocmai atunci se intampla ceva minunat, oricum sunt nenumarate minunile pe care Domnul le-a facut in viata mea, si culmea!! s-au intamplat atat de ostentativ as putea spune, incat sa ma faca sa inteleg, fara niciun fel de indoiala, ca lucrurile acelea nu ar fi avut cum sa survina "din intamplare"... in fine sunt multe de povestit... o sa avem poate vreodata ocazia sa ti le spun mai pe indelete...

De mica m-am obisnuit sa merg sa ma rog la sfanta icoana facatoare de minuni a Sf. Antonie cel Mare, si iti spun drept ca tare mult m-a ajutat sfantul, chiar in ziua de marti (ziua Sfantului Anton) mi s-au intamplat foarte multe lucruri bune pentru care m-am rugat.

Oricum, iti multumesc tare mult, sunt din ce in ce mai bine, acum o sa vad cum o sa fie dupa ce vor trece cele 3 luni in care administrez aceste suplimente... O sa merg la dl. Pavel Chirila pe 28 ianuarie, si cu dansul o sa ma mai consult ce shema de tratament sa mai urmez, daca mai este cazul...etc...
Acum un an si ceva, cand am fost la un psihiatru (sa vad totusi ce parere isi face) si ii explicam eu acolo ca nu pot dormi, ca nu stiu ce se intampla, ca nu am stari depresive, anxioase, ca sunt o fire vesela si plina de viata...etc... dar ca as vrea totusi sa imi rezolv problema cu somnul... stii ce mi-a spus? Ca sunt o "alintata" si ca el nu imi recomanda niciun medicament, insa mi-a spus dupa cate i-am tot povestit sa ma mai duc si pe la biserica (oricum ma duceam demult) si sa ma apuc de arte martiale ca sa imi disciplinez oarecum psihicul...
Oricum, nici nu aveam de gand sa iau vreun medicament, insa sa imi spuna ca sunt alintata, asta e culmea!! eu m-am dus cu o problema la el, si din punctul meu de vedere era/este serioasa, lui i s-a parut insa a fi un fleac...

In fine, sper sa treaca toate acestea si sa fie bine pana la urma, cu mila si ajutorul Bunului Dumnezeu!!

Dar acum spune-mi te rog despre tine, cum esti, cum te mai simti?! Sa stii ca m-am gandit mult la tine duminica, m-am intristat cand am citit ca nu ai putut sa iti impodobesti bradutul... chiar asa de rau te-ai simtit? Cum esti acum?!


Te pup, astept sa imi spui ca esti bine...
Tatiana
0
27-12-2011, ora 11:31
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
A, Nick, am uitat, as vrea sa te mai intreb daca stii cumva si poti sa imi recomanzi un medic stomatolog de incredere si cu experienta, eu aveam un prieten care era asistent la facultatea de stomatologie, dar cum nu prea am avut probleme nu m-am mai dus si am cam pierdut legatura... nici nu mai stiu ce program are si pe unde il mai gasesc...

Am pe cineva din familie care ar avea nevoie de o lucrare si chiar as vrea sa merg la cineva foarte priceput, ma gandesc ca poate, stiind atatia medici, mi-ai putea recomanda unul bun (in tine am f. mare incredere), eventual sa nu fie nici f. scump si mai ales sa stiu ca din punct de vedere al sterilizarii intrumentelor nu ar putea exista niciun risc.

Multumesc de asemenea, din toata inima!
puup!
0
08-01-2012, ora 01:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate dle lucian206, vă puteţi procura 5-htp-ul, omega-3-ul şi bioperina (bioperina era al treilea preparat pe care aveam de gând să vi-l recomand) de la orice magazin naturist on-line şi de la orice firmă. Eu, însă, vă voi face trei sugestii pe care dv. le veţi lua sau nu în considerare (vă voi sugera suplimentele pe care le consider a fi optime pt. dv., la nivel de raport calitate/preţ), şi anume:
1. 5-htp de la Natures Harmony (50 mg administrate (adică o capsulă) cu 30 de minute înainte de micul dejun, pe stomacul gol, şi 50 de mg administrate cu 30 de minute înainte de cină, tot pe stomacul gol, timp de 3 luni de zile, în regim zilnic);
2. Absolute Omega-3 de la MäritzMayer Laboratories, Inc. (o gelulă administrată după micul dejun şi una după cină, timp de 3 luni de zile, în regim zilnic);
3. Bioperină (Biopiperina) de la Provita Nutrition (o capsulă administrată după micul dejun şi una după cină; administrarea se face împreună/simultan cu gelulele de omega-3, timp de 3 luni de zile, în regim zilnic).

Multă sănătate!
Un an nou fericit cu/în Lumină.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
08-01-2012, ora 02:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Ilincacarmen, frumoaso, îţi mulţumesc mult că eşti atât de înţelegătoare cu mine. Te pup de nu te vezi! ;)
Îţi voi răspunde aşa cum te-am obişnuit, cât mai pe scurt, punctând chintesenţa:
● Mă bucur că ai început să simţi efectele benefice ale medicaţiei încă din prima săptămână de administrare. Le vei simţi din ce în ce mai mult;
● Ai perfectă dreptate, doar Dumnezeu are puterea să te ridice exact în momentul în care cazi în ceva neplăcut Lui, cum ar fi în deznădejde. Bucură-te, Ilinca, de minunile pe care le face El în viaţa ta şi arată-ţi tot timpul recunoştinţa faţă de faptul că eşti învrednicită să le trăieşti;
● Şi eu m-am rugat la Sfânta Icoană făcătoare de minuni a Sfântului Antonie cel Mare, timp de 9 marţi consecutive, în vara anului 2010. M-a ajutat mult mijlocirea pentru mine a Sfântului în faţa lui Dumnezeu. Mă bucur că te-a ajutat şi pe tine!
● Mă uimeşte profund faptul că ai întâlnit un psihiatru care te-a sfătuit să frecventezi Sfânta Biserică. WoW! Ştii de ce spun asta? pentru că majoritatea psihiatrilor sunt atei :(
Chiar ai nevoie de o disciplinare a psihicului, dar să ştii că nu o poţi face cu ajutorul artelor marţiale. Disciplina se obţine în timp, prin voinţă, cumpătare şi rugăciune (rugăciunea inimii!);
● Eu sunt bine, generalmente vorbind. Suferinţa există în viaţa mea din plin, dar o accept şi o privesc ca fiind o binecuvântare. Sunt recunoscător pentru ea! Am zile când mă simt foarte rău din punct de vedere fizic, dar mă salvează psihicul ultra-forte pe care Dumnezeu mi l-a dăruit fără să-l merit şi, bineînţeles, mă revitalizează iubirea Lui, care se varsă neîncetat peste fiinţa mea nevrednică ♥
Ilinca, fiinţă minunată, nu te mai întrista când citeşti pe Facebook/Romedic că m-am simţit sau mă simt rău. Oricât de rău m-aş simţi să ştii că-mi este şi-mi va fi bine. Cum să nu-mi fie bine, chiar şi în mijlocul celei mai mari stări de rău fizice, când eu Îl simt pe Dumnezeu mai mult decât mă simt pe mine? O astfel de simţire mă ridică pe culmile fericirii şi mă umple sufleteşte de dulceaţă cerească. Deci, surioară întru Hristos, să NU-ţi (mai) faci niciodată griji pentru mine, pentru că, deşi sunt un mare păcătos, mă 'ascund' în Lumină şi mi-e foarte, foarte, foarte bine.
● Ţi-l recomand pe dnul doctor stomatolog Helmut Menzel. Este de un profesionalism rarisim, are un cabinet modern, are nişte onorarii okay şi foloseşte ustensile sterile, claramente!
Accesează link-ul de mai jos şi vezi că în primul posting al topicului vei găsi datele de contact ale dnului dr.:
http://forum.romedic.ro/prod/Medici_sau_terapeu%C5%A3i_foarte_competen%C5%A3i;
_nume, __prenume, __date_de_contact_059793.html
Dnul dr. primeşte doar persoane care vin cu recomandare, aşadar, te rog, spune-i că ai recomandare din partea unui pacient de-al dânsului, ca să nu ai probleme legate de acceptanţă ;)

Te iubesc!
Un an nou fericit cu/în Lumină.
Cu respect, îmbrăţişându-te frăţeşte,
Mr. Nick
0
09-01-2012, ora 12:25
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Hello, hello... dear Mr. Nick,

Mai dragule, in primul rand nu pot sa nu remarc ca ti-ai schimbat fotografia de profil, ce poza de dur ti-ai tras :))
Glumesc, e chiar faina fotografia!

Ok, sa trecem la lucruri serioase... si incep din nou prin a-ti multumi pentru informatiile atat pretioase pe care mi le furnizezi.
Ma bucur tare mult ca te simti si esti bine, nici nu ma gandeam ca ai putea fi altfel... Dar da-mi voie sa revin la ceea ce ti-am mai spus, si anume daca vreodata te-as putea ajuta cu ceva, sa nu eziti, ok?

Eu sunt foarte fericita in acest moment si foarte multumita de eficacitatea acestui tratament pe care il urmez, pana acum s-a dovedit a fi cel mai bun! Insa am o teama, si de aici se naste o noua intrebare, cu ce imi asigur eu continuitatea dupa ce trec cele 3 luni de tratament? (apropos, schema aceasta o urmez fix 90 zile si apoi ma opresc? Sau e mai optima o perioada de 70 sau 80 zile?)
Dar dupa aceea... ce fac?! Ca trebuie "neaparat" sa mai administrez ceva :) cred ca la mine se manifesta destul de pregnant efectul placebo ... asa ca... trebuie "sa mai iau" ceva! :)
Nu stiu exact cum sa procedez, si iarasi trebuie sa iti cer sfatul, sa fac 14 zile pauza si apoi sa reiau aceasta schema? Sau sa incep o noua cura cu tincturi de plante? Ma gandesc ca dupa 3 luni de 5 HTP + cele de la Swanson vitamins, o noua cura cu administrarea acelorasi substante nu va mai avea un efect atat de bun... sau poate ma insel?!

Despre medicul psihiatru la care am fost pot sa-ti spun ca dansul ofera consulatii in cadrul clinicii Regina Maria (si m-am dus intamplator pt. ca la aceasta clinica beneficiez de servicii medicale gratuite in baza unui card - abonament, pe care il am de la serviciu). Domnul respectiv mi s-a parut destul de ok, avand in vedere ca m-a sfatuit sa merg si la biserica, de arte martiale nu poate fi vorba, nu am timp si nici disponibilitate. Insa mi s-a parut a fi un tip f. ciudat din alt punct de vedere, si anume pe tot parcursul consultatiei, cand eu ii povesteam cum stau lucrurile si eram f. serioasa, el zambea in continuu, dar cu un zambet f ciudat, stii cum se spune, ca in general medicii sunt mai nebuni decat pacientii pe care ii trateaza :))) Nu i-am schitat absolut niciun zambet, chiar incepuse sa ma enerveze si continua sa zambeasca.
Adevarul este ca aveam un debit verbal, eu cand merg la medic vb f. repede si cam la obiect, ideea este sa nu ii consum f. mult timp si sa ii spun strict cam ceea ce l-ar putea interesa, fara sa mai fie nevoit sa puna intrebari suplimentare... s-o fi speriat saracul :))

La Sf. Antonie cel Mare merg eu de regula duminica la slujba, acolo mi-am facut cununia religioasa, acolo merg in fiecare an cele 9 marti + a 10 - a marti (cu multumire) de la varsta de 13 ani, este biserica mea de suflet!!! Mi s-au intamplat atatea lucruri minunate de fiecare data cand m-am rugat la Sf. Anton, nu cred ca este nimic pentru care sa ma fi rugat acolo si sa nu se indeplineasca. Si este bine sa mergi cele 9 marti mai ales cand este post; anul acesta mi-am pus in gand sa merg cand va incepe Postul Sf. Pasti, sa ma rog la Sfantul Antonie pentru rezolvarea problemelor cu somnul. Si sa fii convins ca ma voi ruga si pentru sanatatea ta... Doamne ajuta!

Uite ca tot imi spuneai ca ai un psihic f. bine pus la punct, eu aici trebuie sa mai lucrez, desi ma rog in fiecare dimineata, zi, seara, am ajuns sa spun rugaciuni chiar si in gand mergand pe strada... si totusi, o singura mare dorinta am, sa imi revin la starea mea normala, sa dorm cum dormeam inainte! Pot sa spun ca am si un job destul de stresant si solicitant (lucrez in domeniul bancar), de un an de zile chiar m-am mutat de la un job la altul tocmai pe acest motiv, era horror, si chiar mi-a afectat mult starea psihico-emotionala, eu fiind o persoana care pune in general cam totul la suflet. In fine, a trecut si asta cu ajutorului Bunului Dumnezeu, in prezent lucrez cu niste oameni minunati, adevarati profesionisti, o echipa si un mediu caruia simt ca apartin. Sunt si aici perioade f. solicitante, dar este bine, chiar nu ma pot plange... eu plang doar cand nu dorm :)

Si totusi ... cred ca un copilas mi-ar trebui mie, este exact ceea ce lipseste ca viata mea sa fie completa, minunata, daca se poate spune asa, viata mea este oricum cum nu se poate mai minunata si ii multumesc Bunului D-zeu pentru toate darurile cu care m-a binecuvantat si de care sunt f. constienta.

Iti multumesc de asemenea pentru recomandarea la dl. Menzel, l-am si sunat in aceasta dimineata si mi s-a parut a fi foarte amabil, am facut déjà o programare :) Cunosc oarecum zona, eu am lucrat cu ceva timp in urma la o sucursala a unei banci din zona Piata Delfinului.

Si gataaaa... nu te mai retin, pentru ca stiu ca mai ai si alte mesaje de citit...
Ai grija de tine, Bunul Dumnezeu sa te calauzeasca, si sa ai parte de un an minunat!

Te pup si eu de nu te vezi! :)
0
09-01-2012, ora 16:08
lucian206
Nu este medic/terapeut
lucian206
Multumesc mult pentru raspuns Nick!
Doamne ajuta!
0
31-01-2012, ora 16:07
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
La Multi Ani, copilas dragalas!

Nicusor, stiu ca astazi este ziua ta... prin urmare iti doresc sa fii mereu in forma maxima, atat fizic cat si psihic, adica sanatate cat cuprinde, implinirea tuturor dorintelor si sa ai parte de nenumarate bucurii, pentru ca meriti!!

O zi minunata si distractie la maxim! ;)

Te pup!
T.
0
02-02-2012, ora 13:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Ilinca, îţi mulţumesc mult pentru urările făcute de ziua mea. Eşti o scumpă! La mulţi ani îţi doresc şi eu, cu ocazia zilei tale de naştere, în harul lui Dumnezeu, spre binele tău efemer şi veşnic. Amin.
● Mulţumesc pentru aprecierea pozei ;)
● Da, bineînţeles, dacă vreodată voi considera că mă vei putea ajuta cu ceva anume, să fii sigură că nu voi ezita să te contactez. Mulţumesc pentru disponibilitate!
● După cele 3 luni de administrare a 5-htp-ului în combinaţie cu suplimentele Swanson, scumpa mea, poţi începe o cură de încă 3 luni cu suplimentul Sleep Optimizer, pentru a-ţi asigura continuitatea schemei terapeutice, în aşa fel, încât să beneficiezi în continuare de un somn adecvat şi de un status mentalo-psihic echilibrat (poţi începe administrarea Sleep Optimizer-ului imediat după terminarea curei cu 5-htp, cum, de altfel, poţi relua imediat luarea 5-htp-ului după cele 3 luni de administrare a Sleep Optimizer).
http://forum.romedic.ro/prod/Sleep_Optimizer_-_tratament_naturist_pentru
_tulburarile_de_somn_063989.html
● Despre medicul psihiatru la care ai fost nu mai comentez nimic. Fiecare este aşa cum este şi cum vrea!
● Să mergi la Sfântul Antonie cel Mare ori de câte ori ai ocazia, pentru că te ajută foarte mult!
● O să ai şi un copilaş, atunci când v-a îngădui Dumnezeu. Să fii sigură!
● Dnul dr. Menzel este extraordinar. Un adevărat profesionist, din punctul meu de vedere. Mai mult ca sigur vei fi de aceeaşi părere cu mine, după ce vei lua contact cu dânsul, face-to-face.

Te iubesc!
Numai bine,
Mr. Nick
_

Salve!
Stimate dle lucian206, nu aveţi pentru ce să îmi mulţumiţi. Îmi pare rău că nu v-am putut ajuta mai mult, dar sper că ajutorul pe care vi l-am oferit v-a fost de folos. Doamne, ajută!
Vă iubesc şi pe dv. ;)
Numai bine,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns
506 comentarii 1 2 ..... 141516 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •