5- Htp cat de eficient este pt tratarea depresiei?

506 comentarii 1 2 ..... 13141516 17 Înainte ›
0
03-10-2011, ora 19:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Livius85, ca de altfel şi stimată dnă Cleopa, problemele dv. de sănătate sunt foarte complexe. Ambele par a fi două tulburări metabolico-psihice.
Puteţi lua 5-htp în combinaţie cu omega 3 şi un antioxidant precum Nanoxyn Alpha, aşa cum singuri v-aţi dorit, dar numai cu acordul unui medic, după ce, în prealabil, sunteţi consultaţi. 5-htp-ul se administrează de două ori pe zi, 50 mg cu 30 de minute înainte de micul dejun şi 50 mg cu 30 de minute înainte de cină; Nanoxyn Alpha se administrează o singură dată pe zi, dimineaţa, în timpul micului dejun, iar Omega 3 se administrează de două ori pe zi, după micul dejun şi cină - toate 3 se administrează timp de 3 luni de zile, zilnic.
ATENŢIE! 5-htp-ul nu se administrează împreună cu o medicaţie psihiatrică alopată (este strict interzisă o astfel de administrare). Se poate administra, însă, împreună cu medicaţie naturistă, dar doar cu acordul medicului!
_
Accesaţi următorul topic şi citiţi măcar primul posting, care, fiindcă a venit vorba, este foarte mare (în cadrul primului posting s-ar putea să vă indentificaţi cauza/cauzele care vă declanşează stările de rău, tocmai de aceea este foarte important să-l citiţi pe tot, deşi veţi fi tentaţi să nu-l citiţi în totalitate):
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html

Consultaţi medicul!
Vă doresc însănătoşire grabnică.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
03-10-2011, ora 19:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Ilincacarmen, mă bucur că aţi reuşit să dormiţi în seara dinaintea nunţii dv. :) Sper că v-aţi simţit bine pe tot parcursul evenimentului.
_

" Si acum as vrea sa te intreb, din cunostintele tale, crezi ca este ok cu ceea ce am ramas sa administrez in prezent (tratamentul de dl. Chirila + 5 htp-ul?)
Sunt 2 luni si jumatate de cand iau 5 HTP, pot sa il iau pana la sfarsitul anului fara sa ma opresc? ma gandesc ca poate isi face efectul total mult mai greu in cazul meu, oare ma va ajuta sa imi revin la normal? si oare dupa cate luni? "

- Tratamentul dnului dr. Chirilă este okay! Luaţi-l aşa cum vi s-a indicat.
Luaţi 5-htp-ul timp de 3 luni, iar apoi faceţi pauză 14 zile; după pauză puteţi să mai faceţi o cură de 3 luni, în regim de administrare zilnică a maxim 100 mg de 5-htp/zi.
NU am de unde să ştiu după câte luni vă va ajuta 5-htp-ul să vă reveniţi la normal, nici dacă vă va ajuta. Normalitatea mentalo-psihică este foarte fragilă; se poate dobândi în câteva luni şi se poate spulbera/pierde în câteva fracţiuni de secundă.
_

" Si alta intrebare: tu cum esti, esti bine, toate bune? :) "

- Sunt okay, exceptând faptul că sufăr de un sindrom de oboseală fizică cronică. Chiar şi aşa, sunt mai fericit şi mai împlinit ca niciodată. Mulţumesc pentru întrebare!
_

Mulţumesc mult pentru urări, asemenea vă doresc şi eu.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
08-10-2011, ora 12:28
cleopa
Nu este medic/terapeut
cleopa
Va multumesc mult pentru raspuns si va doresc din tot sufletul multa sanatate!
Cu stima
0
10-10-2011, ora 07:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Cleopa, nu aveţi de ce şi pentru ce să-mi mulţumiţi ♥♥♥. Mulţumiţi-I lui Dumnezeu, pentru că Lui chiar aveţi de ce şi pentru ce să-I dăruiţi măcar o picătură de mulţumire, recunoştinţă.
Mulţumesc pentru urare. Multă sănătate vă doresc şi eu.
Doamne ajută!
Cu îmbrăţişări calde,
Mr. Nick
0
11-10-2011, ora 17:59
lucian206
Nu este medic/terapeut
lucian206
salut Nick! sunt nou pe forum...te rog sa ma ajuti cu un raspuns.
am 43 ani si de 15 ani iau antidepresive de tot felul de pe la diversi doctori, dar din pacate nici o schema de tratament nu ma ajuta suficient de mult incat sa duc o viata cat de cat normala. acum iau venlavaxina 300mg/zi plus altele, dar as vrea sa renunt treptat la ele si sa incerc ceva naturist.. inainte sa-ti scriu am citit multe posturi pe-aici si asa am aflat, printre altele, si de 5 htp.. te rog sa-mi spui daca merita sa incerc si eu medicamentul asta si cum sa fac tranzitia de la trat. alopat la acest 5 htp. trebuie sa-ti mai spun ca in prezent nu mai am incredere in medicul meu curant iar de curand, la sfatul unor prieteni, am inceput si psihoterapie.
Multumesc anticipat!

Doamne ajuta, si multa sanatate!
0
12-10-2011, ora 15:11
lucian206
Nu este medic/terapeut
lucian206
salut Nick
revin cu cateva amanunte despre mine pt. ca aseara nu am mai putut scrie:
Am fost diagnosticat cu tulburare anxios-depresiva in urma unui atac de panica datorat unui soc emotional puternic (asta acu 15 ani). Pe-atunci eram proaspat casatorit, dar in urma declansarii bolii si a altor cauze, doi ani mai tarziu divortam; nu m-am mai casatorit. Referitor la "boala" cred ca, daca de la inceput eram indrumat spre un psihoterapeut, altfel stateau lucrurile cu mine.. dar atunci m-au luat in primire psihiatrii si nu am mai scapat de ei..m-au indopat ca pe curcan cu tot felul de med. care, nu numai ca niciodata nu si-au atins tinta, dar de multe ori mi-au facut si mai rau.. cred ca prea multi oameni ajung prin sectiile de psihiatrie pentru probleme la nivel emotional..dar asta am inteles-o din pacate mult mai tarziu.. sper nu prea tarziu.
sa ma intorc.. acum sunt in con. medical pt ca nu mai faceam fata la birou: orice efort de concentrare imi facea nervii prastie, oboseam, mi se inchideau orizonturile si simteam nevoia sa ma refugiez undeva unde sa nu mai vad si sa nu mai aud pe nimeni si nimic.. si asta sub tratament! de 3 sapt. de cand stau acasa am hotarat sa fac o schimbare in ce priveste terapia dupa cum iti spuneam in mesajul anterior.. de cateva zile, in loc de 300mg venlavaxina iau 150, deocamdata fara urmari tragice..seara mai iau 1/2 mirzaten, 1/2 solian si 1/2 rivotril, doze pe care, la fel, le-am injumatatit.. in paralel mai iau de cateva zile ( tot de capul meu) Emocalm ziua si seara.
cam atat despre mine.
sper sa fii sanatos si sa gasesti ragazul sa-mi raspunzi.
0
12-10-2011, ora 15:27
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Salutare Nick,

Ma bucur tare mult ca esti bine, si eu pot sa ma laud ca sunt mai bine, in urma continuarii tratamentului cu 5HTP si al d-lui Pavel Chirila, pe 10 decembrie ma mai duc la dansul.

Acum intrebare, sunt deja 3 luni de cand iau tratamentul cu 5 HTP si as vrea sa fac pauza, conform sfaturilor tale, poti sa ma indrumi te rog cum sa il scad sau il pot intrerupe dintr-o data?
In prezent iau 200 mg 5 HTP zilnic, astfel: 50 mg inainte de micul dejun, 50 mg inainte de masa de pranz si 100 mg pe stomacul gol seara.

Pot sa il reiau la fel dupa 14 zile de pauza? (inca 3 luni)

si alta intrebare: daca mai beau ocazional cate o cafeluta dimineata (f slaba, adica: de la filtru doua degete cu apa inca pe atat peste ea) interfereaza cu tratamentul pe care il iau?!

Multumesc tare mult si astept cand vei putea tu sa-mi dai un raspuns!

Multa sanatate si toate cele bune de la Bunul Dumnezeu,
Ilinca
0
28-10-2011, ora 23:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Ilincacarmen, renunţarea la 5-htp se poate face şi dintr-odată, dar şi gradat, depinde de concentraţia luată. Dacă o persoană ia o concentraţie de maxim 100 mg pe zi, fără doar şi poate, are tot suportul emoţional să discontinue administrarea dintr-odată, însă dacă ia o concentraţie mai mare de 100 mg pe zi, cum ar fi 150-200-250 sau 300 mg, se va vedea pusă în postura de a reduce concentraţia şi cantitatea timp de 3 zile.
În cazul dv., care luaţi 200 mg pe zi, puteţi discontinua 5-htp-ul în felul următor: în prima zi luaţi doar 150 de mg, nu 200 (50 mg înainte de micul dejun, 50 mg înainte de prânz şi 50 mg înainte de cină); în a doua zi luaţi doar 100 de mg (50 mg înainte de micul dejun şi 50 mg înainte de culcare, pe stomacul gol, după cum bine ştiţi) şi în a treia zi luaţi doar 50 de mg, seara, înainte de culcare, urmând ca din a patra zi să nu mai luaţi deloc.
Puteţi să reluaţi administrarea 5-htp-ului, în acelaşi mod, după 14 zile de pauză, dar să nu luaţi o concentraţie mai mare de 100 mg/zi, pentru că riscaţi să experimentaţi unele efecte toxice produse de serotonină.
Cafeaua, chiar şi slabă, adică diluată mult, conţine suficient de multă cafeină, cât să afecteze secreţia şi metabolismul adenozinei, ca de altfel şi activitatea farmacologică a 5-htp-ului. Este contraindicată în timpul tratamentului cu 5-htp, dar şi în afara lui, la persoanele care prezintă predispoziţia de a experimenta unele tulburări de somn.
Mulţumesc pentru urări.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
29-10-2011, ora 00:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate dle Lucian206, din păcate, în condiţiile în care dv. luaţi medicaţie psihiatrică de 15 ani, trebuie să vă spun că sistemul dv. mentalo-psihic este dependent de modulaţia pe care medicaţia i-o asigură, fapt pentru care, pentru a putea să începeţi un tratament naturist pe bază de 5-htp sau orice alt preparat cu proprietăţi psihoactive simpliste sau complexe, trebuie să consultaţi un medic psihiatru dispus să vă conceapă o schemă terapeutică, pe care dv. să o urmaţi; prin intermediul căreia să vă trateze dependenţa!
NU puteţi renunţa singur la medicaţia psihiatrică curentă, pentru că veţi experimenta o adevărată cascadă de simptome specifice sindromului de discontinuare şi/sau sindromului de sevraj, pe fondul decompensării sistemului mentalo-psihic. Discontinuarea medicaţiei trebuie să vă fie concepută de un medic, care să se asigure că vă va scădea dozele cu minim 25% pe săptămână, pe o perioadă de timp limitată, ca astfel să vă ofere organismului dv. un suport de obişnuire la noua viaţă fără acţiunea farmacologică a substanţelor active constituite în medicaţia retrasă de la administrare.
Abia după tratarea dependenţei şi după detoxifiere veţi putea să urmaţi un tratament cu 5-htp + omega 3 superconcentrat + un agent naturopat adaptogen, oricare ar fi el.
Ce spuneţi? Sunteţi dispus să faceţi aşa cum v-am indicat?
De asemenea, starea dv. psihică vă impune să vă schimbaţi comportamentul alimentar, astfel că vă este indicat să NU consumaţi produse care conţin gluten şi cazeină, în principal, adică produse care conţin grâu, secară, orz, ovăz, alac, în formă brută sau derivată, şi paste făinoase făcute din astfel de cereale, ca de altfel şi lapte şi derivate din lapte.
Trebuie să mai ştiţi şi că aveţi nevoie de o revizuire spirituală. Relaţia dv. cu Dumnezeu trebuie întărită, în cazul în care există, trebuie refăcută, în cazul în care a existat şi nu mai există, sau trebuie iniţiată, în cazul în care nu a existat niciodată. În acest sens vă rog să citiţi primul posting al topicului de mai jos:
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html

Încercaţi să puneţi în practică sfaturile spirituale citite. Totodată, încercaţi să înţelegeţi de ce este prezentă suferinţa în viaţa dv. Cu ce scop şi cu ce finalitate dorită şi aşteptată!
Vă doresc însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
mr. Nick
0
30-10-2011, ora 19:15
lucian206
Nu este medic/terapeut
lucian206
Doamne ajuta Nick!
Multumesc pentru raspuns. Te rog insa sa ma mai ajuti cu cateva precizari.

1. "Ce spuneţi? Sunteţi dispus să faceţi aşa cum v-am indicat?"

Da sunt dispus sa fac mult mai mult pentru a reincepe o viata normala. O problema ar fi cu gasirea, in orasul meu, a unui medic psihiatru care sa ma ajute asa cum spui tu. Daca nu o sa gasesc ce o sa fac? la cine sa apelez?

2. Detoxifierea organismului consta in isusi procesul de discontinuare controlata a medicatiei sau mai implica si altceva?

3. Privitor la dieta alimentara: n-o sa mai pot manca nici paine? si cat va dura aceasta dieta?

4. Referitor la revizuirea spirituala, ei da, aici am ceva de lucru. Cu toate ca Dumnezeu nu a incetat sa faca parte din viata mea inca din adolescenta, am inteles mai tarziu, in ultimii ani de suferinta, sensul acesteia si necesitatea ei. Din pacate insa, de o buna bucata de vreme am rupt aproape in totalitate relatia cu biserica (ca institutie). In legatura cu subiectul asta insa, as avea multe de spus, intrebat, lamurit, dezbatut...dar nu stiu daca este locul pe acest topic; chiar te-as ruga Nick sa-mi spui in ce cadru am putea discuta unele probleme care ma framanta legate de relatia mea cu divinitatea si biserica.

deocamndata atat.. Iti multumesc pentru rabdare si iti doresc ulta sanatate!
0
02-11-2011, ora 10:34
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna Nick,

Iti multumesc pentru raspuns, pot sa iti spun ca abia acum am inceput sa il descresc, am asteptat raspunsul tau; dar am zis ca poate ar fi mai potrivit sa il descresc in mai multe zile si anume: 2 zile cu 150 mg (cum mi-ai recomandat), 3 zile cu 100 mg, si ultimele 3 zile doar 50 mg seara. Ce spui, este ok si asa?

Am inteles opinia ta referitoare la cafea si sunt de acord cu tine, promit ca nici nu o sa ma ating de ea, desi motivul pentru care o preferam in unele dimineti era pt simplul motiv ca ajuta la digestie... despre cafeaua decofeinizata nici nu poate fi vorba, mai ales ca se utilizeaza un proces chimic pentru aceasta decofeinizare.

As mai avea o intrebare referitoare la ciocolata amaruie (75% si 85%), imi place foarte mult si stiu ca este foarte sanatoasa, o pot consuma sa zicem pana in max. ora 17.00. Recunosc ca o consumam foarte des in perioada cand nu dormeam (dimineata) pt. ca imi facea bine la inima, care era f slabita in acea perioada.

Ce parere ai despre ciocolata, si mai ales despre ciocolata care se comercializeaza la noi pe piata? Ai cumva cunostinte despre o marca mai de calitate?

Multumesc tare mult si iti doresc tot binele din lume!!!
Ilinca
0
02-11-2011, ora 10:57
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
AS vrea sa te mai intreb legat si de suplimentele de la Swanson, de care ti-am mai vorbit si alte dati... ma gandeam ca ar fi bine sa incep schema pe care mi-ai indicat-o odata cu inceperea din nou a tratamentului cu 5 HTP (dupa cele 14 zile de pauza)... dl. Pavel Chirila mi-a spus ca va veni si vremea lor, la dansul mai ajung abia pe 10 decembrie... si pe 20 noiembrie se termina si cele 70 zile de tratament de la dl. Pavel Chirila.

Ma gandesc ca mi-ar face si mai bine, daca 5 hTP-ul a fost atat de eficient, cu siguranta o combinatie de aminoacizi ar fi si mai benefica... Ce crezi, sa incep? si ma gandesc sa incep chiar de pe 20 noiembrie, cand se termina tratamentul cu homeopate de la Dl. Chirila.

Multumesc mult!!!
0
02-11-2011, ora 11:01
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
A, si inca ceva, ca nu stiu daca am inteles chiar bine, dupa pauza de 14 zile (sau pot sa o fac chiar de 21 zile), cand reincep administrarea 5 HTP-ului nu pot sa mai ajung la doza de 200 mg niciodata? adica pe tot parcursul viitoarei cure de 3 luni sa merg doar pe concentratia de max. 100 mg/zi?

multumesc!
0
04-11-2011, ora 21:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate dle Lucian206, o să vă răspund scurt şi la obiect:
1. O să găsiţi psihiatrul dispus să vă ajute.
Căutaţi un psihiatru, în primul rând. Pe primul pe care îl găsiţi, fără doar şi poate, informaţi-l cu privire la faptul că de la dânsul doriţi doar ajutor profesionist numai în direcţia discontinuării gradate şi controlate a medicaţiei psihiatrice curente.
2. Detoxifierea constă în primul rând în discontinuarea gradată şi controlată a medicaţiei psihiatrice. După încheierea acesteia, constarea se extinde, iar detoxifierea capătă o cu totul altă conotaţie (argila albastră de râciu este produsul naturist care poate să fie folosit de către dv. pentru realizarea detoxifierii interne!).
3. Dieta alimentară aglutenică presupune şi dispensarea de pâine cu gluten, deci, da, nu veţi mai putea să mâncaţi nici pâine cu gluten, ci fără gluten (puteţi înlocui pâinea cu unul, doi sau trei cartofi copţi!). Dieta ar trebui să dureze minim 3 luni, în cel mai nefericit caz, eventual 6 luni, în cel mai optim caz, şi toată viaţa, în cel mai fericit caz.
4. În ceea ce priveşte relaţia dv. cu Dumnezeu, vă rog să îmi spuneţi dacă aţi citit posting-ul de pe topicul pe care vi l-am indicat, în mesajul meu anterior adresat dv.?! Este foarte important să îl citiţi!
Relaţia dv. cu Divinitatea şi Biserica ar trebui să o discutaţi cu un preot duhovnic. Puteţi să o discutaţi şi cu mine, dar doar ca şi training, să spun aşa. Unde putem discuta? Exact în cadrul topicul în care există posting-ul pe care TREBUIE să îl citiţi!
Aştept un răspuns din partea dv.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
04-11-2011, ora 21:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Ilincacarmen, şi dv. vă voi răspunde scurt şi la obiect:
1. Este okay şi descreşterea 5-htp-ului propusă de dv. :)
2. Ciocolata Lindt 99% Dark - Noir este, poate, cea mai bună ciocolată amăruie care se comercializează în România. V-o recomand. Consumaţi-o în cantitate moderată, până în maxim ora 16, nu 17 ;)
3. Suplimentele de la Swanson le puteţi lua după terminarea tratamentului homeopat prescris de dnul dr. Chirilă.
4. După reînceperea administrării 5-htp-ului, doza indicată pentru dv. este de 100 mg; doza optimă care nu vă oferă vulnerabilitate în faţa efectelor adverse majore! În altă ordine de idei, însă, doza maximă pe care o puteţi lua este de 300 de mg/zi, având maximă precauţie (cu cât doza este mai mare de 100 mg/zi, cu atât creşte şi riscul experimentării unor efecte adverse cu specific toxicologic!).
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
04-11-2011, ora 22:53
lucian206
Nu este medic/terapeut
lucian206
Salut Nick!
Da, am citit posting-ul (si o sa-l recitesc), e un material minunat, si n-as vrea sa par lipsit de modestie spunand ca acele lucruri nu-mi sunt straine. N-o sa scriu prea multe in seara asta pt ca nu ma simt prea grozav, iti multumesc totusi pentru raspuns; mai da-mi te rog un ragaz pt a-ti rapunde mai pe indelete si a-ti cere in continuare lamuriri in legatura cu ce mi-ai scris.

Numai bine!
0
05-11-2011, ora 01:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
@lucian206, mă bucur că aţi citit posting-ul şi mă bucur că informaţiile citite nu vi s-au părut a fi străine de dv. Puneţi degrabă în practică sfaturile spirituale! Să NU ezitaţi nicio secundă, să nu amânaţi, să nu ignoraţi, să nu vă eschivaţi, că vă mănânc cu fulgi cu tot :)
Vă dau tot răgazul din lume ;) Răspundeţi-mi când, cum şi cât puteţi. Eu vă stau la dispoziţie plutind într-o sferă a răbdării şi nu numai.
Mânca-v-ar sănătatea (şi raiul, vorba Părintelui Cleopa).
Numai bine,
Mr. Nick
0
06-11-2011, ora 05:51
lucian206
Nu este medic/terapeut
lucian206
Salut Nick!
in primul rand sa-ti spun ce s-a mai intamplat cu mine in ultima saptamana:
Am inceput sa fac acupunctura la o clinica privata dintr-un alt oras si indraznesc sa spun ca dupa doua sedinte ceva s-a schimbat in bine. Somnul de noapte este mai bun iar starea psiho-fizica s-a imbunatatit usor. Sigur, sunt abia la inceputul terapiei si am de gand sa merg pana la capat, cu tot efortul material de rigoare.
Un alt lucru pozitiv : am gasit (dupa cum m-ai asigurat) un medic care mi-a conceput o schema de retragere din medicatia alopata; cam intr-o luna trebuie sa inchei tratamentul psihiatric. Tot cam atunci voi incheia si acupunctura, si voi trage o concluzie incotro ma voi indrepta. Daca va fi cazul sa incep tratamentul naturist despre care am vorbit, nu voi ezita sa-ti cer iarasi ajutorul. Pana atunci insa ma rog sa fii sanatos si tu si sa mai putem comunica. Eu inre timp voi incerca, cu toate ca nu-mi e usor, sa ma mut pe celalat topic.
Doamne ajuta!
0
07-11-2011, ora 10:56
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna Nick,

Multumesc mult pentru raspunsurile scurte si la obiect! :)

Pot sa mai pun si eu cateva intrebari scurte si la obiect? :) Sa ma ierti ca tot pun intrebari si te tot sacai cu ale mele, dar tot ce imi doresc este sa ma informez cat mai mult... am observat ca ai foarte multe cunostinte si incerc sa afluu si eu cat mai multe de la tine... Plus ca de fiecare data cand imi scrii imi vin noi idei, asta cred ca este un "defect" al zodiei (Varsator) :))) glumesc...


Intrebare 1. Crezi ca 5 HTP-ul pe care l-am luat pana in prezent (200mg zilnic, mai mult decat doza prescrisa chiar si pe ambalajul lui, unde scrie clar a nu se lua mai mult de 2/zi (50 mg x 2) a produs efecte toxice asupra organismului meu? si care ar putea fi acestea?

Oricum, daca incep si cu cele de la Swanson, cu siguranta nu voi mai putea sa iau atat de mult 5 HTP, ma bazez si pe acele suplimente ca vor avea un efect, deci voi administra numai 100 mg 5 HTP/zi. Am luat doza dubla pana in prezent pt. ca tot aici am citit ca se poate lua chiar si mai mult, asa cum spui si tu...

Intrebare 2. Cum sa incep din nou cu 5 HTP (2-3 zile cate 50 mg/seara inainte de masa, si apoi 100 mg/seara la fel)? e bine asa? sa iau toata doza de 100 mg numai seara?

Intrebare 3. Ciocolata de care spui am luat o data, am gasit intr-un hipermarket, insa acum nu o mai gasesc pe nicaieri, probabil ca nu se prea vindea si de aceea nu o mai comercializeaza, stii cumva daca si pe unde se mai gaseste in prezent?

Intrebare 4. Stiu ca trebuie sa astept sa termin cu tratamentul d-lui Chirila si apoi sa incep cu suplimentele de la Swanson + 5 HTP (Provita Nutrition), pot sa incep chiar din ziua urmatoare (imediat dupa ce am terminat homeopatele?)

Intrebare 5. Pot sa urmez exact schema pe care ai descris-o aici pe site, mai putin 5 HTP-ul pe care o sa il iau numai seara (100 mg)? De asemenea, pot sa mai iau si Catinofort in paralel cu acestea, sau este deja prea mult?

Gata, ma opresc...

Multam tare mult si iarta-ma ca deranjez atata...

DOAMNE AJUTA!
linca
0
07-11-2011, ora 11:26
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna lucian206!

Ai putea sa-mi spui si mie despre ce clinica este vorba (eventual sa-mi recomanzi si medicul care iti face acupunctura)?
Tare mult as vrea sa-mi fie si mie de folos in privinta somnului si ma gandesc ca poate as putea apela si eu la acupunctura, nu am incercat pana acum...

Multumesc tare mult si multa sanatate iti doresc!
Ilinca
0
07-11-2011, ora 20:53
lucian206
Nu este medic/terapeut
lucian206
Ilincacarmen, ti-am raspuns dar cred ca mesajul s-a dus pe mail.. sa-mi spui daca ia primit sau nu.
0
08-11-2011, ora 09:42
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
multumesc Lucian, ti-am raspuns si eu intr-un mesaj privat!
0
08-11-2011, ora 09:57
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna Nick,

Cred ca deja devinpentru tine stresul acestui forum :) iarta-ma!

Vreau sa te mai intreb, ceai de tei combinat cu cel de Lavanda pot sa beau in timpul zilei? De vreo 2 luni beau doar in zilele de lucru, la serviciu (luni-vineri). Ceai beau (fara zahar evident) ca sa completez lichidele pe care trebuie sa le beau zilnic (doar ca sa nu beau numai apa).

Este ok sa il beau in continuare sau imi pot recomanda alt ceai?

si alta idee ce mi-a venit, pot sa iau macar o saptamana (in timpul pauzei cu 5 HTP) comprimate "sunatoare" - Dacia Plant, 3/zi? intr-un fel suplineste 5 HTP -ul, ma linisteste si pot sa dorm mai bine... ce parere ai?

Numai bine si cele de folos de la Bunul Dumnezeu,
llinca
0
08-11-2011, ora 17:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate dle Lucian206, mă bucur că vă simţiţi mai bine şi că aţi găsit medicul dispus să vă ajute în procesul de discontinuare a medicaţiei psihiatrice.
În rândurile de mai jos vă voi scrie un lanţ de cuvinte, în stil metaforic, ca dv. să le înţelegeţi doar dacă şi când veţi putea, adică la momentul oportun, acum, în prezent, sau mai târziu, în viitor.
Mai multe raze de Lumină au pătruns în viaţa dv., iar dv. aţi reuşit să atingeţi cel puţin una - efectele ei pozitive au început să îşi facă simţite prezenţa. Aveţi grijă, însă, căci, câteodată, când persoana, care reuşeşte să atingă o rază de lumină, repetă unele greşeli de comportament fizic, mental, psihic şi/sau spiritual, redevine vulnerabilă în faţa "întunericului", care îşi poate face iar cuib în existenţa ei, spulberând orice efect pozitiv obţinut de pe urma atingerii razei de lumină.
Şi, ca şi fapt divers, în încheiere, vă rog să NU uitaţi ceva foarte important: vindecarea vă bate de foarte mult timp la uşa trupului, încă de când v-aţi îmbolnăvit, însă dv. nu v-aţi însănătoşit până în acest moment pentru că NU i-aţi deschis vindecării şi uşa sufletului. Deschideţi-i-o!
Vă aştept pe celălalt topic, să discutăm, dacă veţi dori.
Cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
08-11-2011, ora 17:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Ilincacarmen, vă voi răspunde din nou scurt şi la obiect: :-)
1. Doza de 5-htp, care se rezumă la cantitatea şi concentraţia ingerate, este de 100 mg/zi, în două prize, de regulă, într-adevăr, însă pentru persoanele care iau 5-htp fără acordul medicului, în regim de OTC (over-the-counter), şi care nu beneficiază de supraveghere şi evaluare medicală (această doză se poate dubla, cu precauţie!).
Există studii care dau undă verde administrării unei concentraţii de până la maxim 500 mg de 5-htp/zi, într-o frecvenţă de 2 până la 5 prize, dar o astfel de doză poate fi luată de majoritatea persoanelor strict sub supraveghere medicală.
Aşadar, doza de 200 mg de 5-htp/zi, pe care aţi ingurgitat-o dv., nu pare să vă fi produs niciun efect toxic, în condiţiile în care dv. nu acuzaţi nicio indispoziţie. Eu nu vă pot spune care ar putea fi efectele toxice, pentru că vă pot sugestiona negativ! Oricum, să fiţi sigură că efectele toxice, la o doză de 200 mg de 5-htp/zi, când apar, dacă apar, sunt cu mult mai puţine şi mai nesemnificative decât efectele toxice ale antidepresivelor alopate.
2. Puteţi să reîncepeţi cura cu 5-htp gradat, aşa cum aţi menţionat (creşteţi doza de la 50 mg până la 100 mg, în 2-3 zile).
3. Ciocolata respectivă am observat că se comercializează în hipermarketul Cora din Vergului (cel situat aproape de Pantelimon, în partea de est a Bucureştiului!). De acolo am cumpărat-o şi eu, odată şi o dată :)
4. Nu, nu începeţi tratamentul cu 5-htp + suplimentele Swanson imediat după terminarea tratamentului homeopat, ci începeţi-l la minim 3 zile după încetarea administrării ultimului remediu homeopat prescris.
5. Care schemă, postaţi-o în următorul dv. mesaj, ca să o revăd, pentru că nu mi-o mai aduc aminte perfect?!
6. Puteţi să beţi ceai de tei combinat cu lavandă, însă doar cu condiţia să NU fie foarte concentrat şi să nu beţi mai mult de 250 ml/zi.
7. Da, puteţi să luaţi sunătoare în timpul pauzei cu 5-htp, dar respectând indicaţiile din prospectul produsului care conţine sunătoarea.
CONSULTAŢI-VĂ şi cu medicul dv.!!!
_

Nu aţi devenit deloc pentru mine stresul acestui forum. Stresul meu sunt eu însumi :)
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
09-11-2011, ora 11:26
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Multumesc mult Nick,

1.Am inteles cum voi relua administrarea 5 HTP-ului, insa intreb daca dupa cele 2-3 zile de 50mg seara, voi putea suplimenta doza pana la 100mg tot seara? asta luand in considerare faptul ca vreau sa tratez strict insomnia, in timpul zilei nu am stari depresive, sunt vesela, comunicativa (in afara de zilele ce preceda noptile nedormite evident).

Sincer, de duminica, de cand am intrerupt 5 HTP -ul am experimentat deja 2 nopti nedormite, cred ca de 3 luni s jumatate de cand il tot luam am capatat o dependenta fata de el, sau paote m-am oprit prea devereme, poate trebuia sa il iau 6 luni fara intrerupere?
Duminica spre luni nu am dormit deloc :((( si azi-noapte cam la fel, insa am luat Sunatoare aseara, apoi peste vreo ora 2 drajeuri de Solaguttae (Valeriană + Hamei drajeuri pentru somn), si vazand ca nici acestea nu au efect, in disperare de cauza, pe la 3 noaptea am luat un nenorocit de Calmepam de 3 mg, ca sa adorm si eu macar cateva ore, desi sunt chiauna astazi... desi am zis ca nu voi mai apela la Calmepam orice ar fi... dar uite ca nu este asa, cand esti disperat si vezi ca nu adormi in atatea ore...

cu siguranta 5 HTP mi-a creat dependenta, de-abia astept sda treaca cele 2 saptamani sa pot relua tratamentul, pentru ca adormeam relativ usor cu 5 HTP-ul, plus ca vreau s ail suplimentez cu schema de la Swanson, astfel:

- Suplimentul 5-htp, în doză de maxim 50-100 mg, administrat cu 30 de minute înainte de micul dejun, pe stomacul gol (aici as face eu schimbarea, adiministrarea 5 HTP seara si nu dimineata, este ok?)
- Suplimentul DL-Phenylalanine, în doză de maxim 500 mg, administrat cu 30 de minute înainte de masa de prânz, pe stomacul gol;
- Suplimentul Ultra Benfotiamine şi suplimentul Acid Alpha Lipoic, administrate împreună, la o oră după masa de prânz;
- Suplimentul Ultra L-Theanine, administrat cu 30 de minute înainte de cină, sau înainte de culcare, pe stomacul gol (acesta se poate administra impreuna cu 5 HTP?

De aseara m-a apucat sa iau Sunatoare (3/zi pe stomacul gol) ce putin pana reiau cura cu 5 HTP. si eventual sa opresc administrarea ei cu 3 zile inainte sa reiau 5 htp, poate e mai bine asa, nu?
cam in 2 saptamani termin si tratamentul de la dl. Chirla cu homeopatele, insa pot sa spun ca nu m-a ajutat :((

O sa administrez sunatoare 14 zile, apoi o pauza de 3-4zile, si incep iar cu 5 HTP + schema Swanson, iar pe 10 dec ajung din nou la dl, Chirila sa vad ce ma mai sfatuieste.

In prezent sunt cu: Catinofort (4-6/zi) + Sunatoare (3/zi de 500 mg Daciaplant) + Antidepresiv (4/zi Daciaplant) + Schinduf (3/zi) + homeopatele si tictura aceea seara (Petasites). Este cat de cat ok?

mai tin si post miercurea si vinerea, sper macar ca in Postul Craciunului sa pot tine o saptamana de post ca sa ma pot spovedi, de tot postul nu poate fi vorba avand in vedere starea mea, plus ca trebuie sa mananc destul de consistent ca sa imi pot tine psihicul la cote cat de cat normale... sau poate gresesc cand afirm asta?

Si da, ciocolata aceea imi aduc aminte ca si eu am achizitionat-o ot din Cora (dar de la Militari, pentru ca acolo locuiesc), odata si doar o data :) dupa aceea nu am mai gasit-o... daca te obisnuiesti cu gustul amarui este chiar ok, dar probabil ca nu o cumpara prea multa lume si nu au mai adus-o... acum nu am mai vazut-o pe nicaieri, cred ca este buna si cea de 85%, nu? dar numai Lindt?


multam tare mult, astept opinia ta referitor la tratamentul pe care mi-l administrez, daca imi dai dreptate in ceea ce am scris mai sus si daca este ok sa continui cu schemele pe care mi le-am propus.

Calde imbratisari si sanatate multa,
Ilinca
0
09-11-2011, ora 11:55
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Iarta-ma Nick, inca o intrebare:

5HTP-ul de la Swanson este la fel de bun ca cel de la Natures Harmony (comercializat de Provita Nutrition)?!

stiu doar ca ei nu au decat de 100mg si nu si de 50mg, dar ca si calitate?!

As putea sa comand si de la ei cand se termina cel pe care il am in prezent? ma gandesc ca daca pe viitor mai fac comanda de suplimente de la Swanson, as putea sa iau si 5 HTP-ul de la ei, ca tot platesc transportul din SUA pana aici (care este destul de scump).

Ce parere ai?

Thanks!
0
09-11-2011, ora 15:10
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Nick, am mai citit recent si despre Neuromion - Hofigal (mai ales pentru tinitus) si Selezin ACE.

ce parere ai despre ele in cazul meu?

Multam fain,
Ilinca
0
09-11-2011, ora 17:48
sebedeu
Nu este medic/terapeut
sebedeu
Buna Nick!
Sunt nou pe aici si sper sa nu revin prea curand cu diferite probleme de satatate pe acest forum. Astazi am aflat si eu de acest produs si vreau sa stiu daca imi recomanzi sa folosesc sau nu. In primu rand vreau sa spun ca nu am consumat alte produse similare si nici nu vreau sa devin dependente de ele.
Problema suna in felul urmator: pe la inceputul anului acesta am avut intr-o perioada scurta diferite probleme (insuccesuri, dezamagiri..etc) care m-au dus intr-o stare de depresie din care nu am reusit sa ies nici acum. Am o stare psihica negativa, tristete, dezamagire si lipsa de interes fata de tot ce ma inconjoara.Pur si simplu sunt 'o leguma' :) simt ca nu mai pot face nimic si traiesc doar cu gandul la trecut..la ce am facut in viata asta si de ce am gresit.Nici pofta de mancare si nici un somn linistit. Peste tot unde merg mi se spune doar ca 'sunt trist' desi incerc sa nu par trist si suparat, se pare ca nu reusesc sa pacalesc pe nimeni.
In fine.. nu vreau sa spun mai multe, vreau doar sa stiu daca sunt sanse luand acest tratament sa imi revin la starea care eram inainte si sa recapat increderea in mine fara ca sa devin dependent de pastile.
Vreau parerea ta pentru ca eu unul consider toata descrierea produsului fiind facuta doar pentru reclama si vanzare, asa de pesimist am ajuns:)
0
10-11-2011, ora 15:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
@Ilincacarmen,

1. Da, puteţi lua seara o doză de 100 mg de 5-htp! 5-htp-ul NU produce dependenţă!
2. Schema terapeutică este okay (da, puteţi lua 5-htp-ul seara, împreună cu L-teanina, dar la o diferenţă de 15 minute unul de celălat (luaţi 5-htp-ul pe stomacul gol, iar la 15 minute după el luaţi şi L-teanina)).
3. Puteţi să opriţi administrarea sunătorii cu 3 zile înainte de începerea administrării 5-htp-ului.
4. Este okay tratamentul pe care îl luaţi în prezent!
5. Èšineţi post cât şi cum puteţi, important este să ţineţi măcar 5-7 zile pentru a vă spovedi.
6. Este bună şi ciocolata cu 85% cacao, nu neapărat de la Lindt, ci şi de la alte firme.
7. 5-htp-ul de la Swanson este la fel de bun ca cel de la Provita Nutrition. Puteţi să îl comandaţi! (nu vă obligă nimeni să luaţi 5-htp numai de la o firmă anume, puteţi să îl luaţi de la orice firmă).
8. Produsele Neuromion şi Selezin ACE sunt foarte bune, generalmente vorbind. NU le puteţi lua, însă, pentru că deja luaţi multe peroduse. Polipragmazia, adică (prescrierea şi) administrarea de prea multe medicamente, este nocivă pentru organism.
Consultaţi medicul!

Numai bine,
Mr. Nick
Post Scriptum - Care a fost rezultatul PSG-ului (polisomnografiei)? Èšin mine că ţi-aţi spus faptul că aţi făcut-o!
Adaugă un comentariu / răspuns
506 comentarii 1 2 ..... 13141516 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •