2 sarcini extrauterine si dureri de burta de peste 4 luni

29-04-2011
daniela1980
Nu este medic/terapeut
daniela1980
Ma numesc Daniela si am 31 de ani.
In iulie 2009 am avut prima extrauterina care mi s-a rupt. Am fost operata de urgenta - mi-a fost facut incizie si trompa a fost salvata. Dupa jumatate de an de la operatie am avut timp de cateva luni sangerari de culoare maro intre mentruatii. Mi-au facut analize de sange si pentru tiroida si au zis ca totul este in regula.

In august 2010 am facut a doua extrauterina. Mi-au facut 2 injectii de metotrexat si am eliminat sarcina, dar o luna de zile am continuat sa am dureri foarte mari. Medicii de aici (din Canada) mi-au facut analizele de sange si urina, hormonul de sarcina nu mai era, deci eram ok dupa parerea lor. Dupa ce mi-au dat multe antiinflamatoare pana la urma durerea a trecut. Ambele sarcini au fost in trompa dreapta.
Nu stiu daca are sau nu vreo importanata, dar de 2 ani de cand sunt aici am facut Candida aproape in fiecare luna. Luam tratament, dar revenea din nou. In ultimul timp tratamentul nu isi mai face efectul.

In decembrie 2011, dupa o menstruatie care m-a tinut 10 zile (3 zile a fost maro) am inceput sa am dureri de burta in partea dreapta, dureri de spate, in zona genitala si cobora in picioare. Au fost cateva dati cand am avut dureri si in timpul contactului sexual- durerea era in partea dreapta si apoi pentru cateva minute cobora in zona genitala. Era atat de puternica incat nici nu puteam sa stau jos. Din nou mi-au facut aceleasi analize de sange si de urina si pentru ca nu au gasit nimic nu mi-au dat nici un medicament timp de o luna. Au zis ca burta nu e tare, deci nu e nimic grav. Am revenit la medic cu dureri si mi-a dat ADVIL pentru o presupusa endometrioza. Mai tarziu mi-au dat MARVELON, apoi au schimbat advil cu NAPROXEN. Nici un rezultat. mi-au dat DOXICILINA..La urgenta au incercat sa imi faca CEFTRIAXONE intravenos dar am facut alergie si nu mi-au mai dat nimic...Am uitat sa va zic ca intre timp nu ma mai durea doar partea dreapta a abdomenului ci si stanga. Cate o data durerea era foarte jos, in zona ovarelor, dar au fost momente cand era si mai sus. Am venit in Romania pentru a face laparoscopie pentru presupusa endometrioza. La ecografie medicul de acolo a vazut o inflamatie in partea dreapta, un chist mic pe ovarul drept si lichid in Sacul Douglas. Mi-a dat ZANOCIN si FLAMEXIN pentru 10 zile, dar nici un rezultat.. acelesi dureri. Mi-a facut laparoscopia si in afara de chist, nu a gasit altceva - nu era endometrioza. Dupa 15 zile de la operatie am facut un CT SCAN in Canada. Mi-a iesit din nou lichid in sacul Douglas si un chist de data asta pe ovarul stang. Din nou ei au zis ca e ok. Lichidul l-am avut si pe 7 martie (eco Romania) si pe 25 martie (CTScan Canada). Chiar este normal? Atunci de unde ar putea veni durerea? Poate fi vorba de o boala inflamatorie pelvina? Dupa laparoscopie durerile au continuat dar nu au mai fost atat de mari.am avut chair o perioada de vreo 2 saptamani fara dureri..pana cand au reaparut din nou, cu o saptamana inainte de menstruatie. Noaptea dinaintea ciclului si primele zile au fost cosmar - durere de burta, spate, picioare. Am uitat sa mentionez ca in toata aceasta perioada de 4 luni de dureri am avut o menstruatie de 3 zile, tot timpul maro (de obicei ciclul dureaza 6 zile) iar celelalte mentruatii au fost partial maro.

Nu exista nici o legatura intre cele 2 sarcini extrauterine, candida care apare extrem de des si problemele mele de acum? Durerea o am zilnic si nu mai stiu unde sa merg si ce sa fac. Va rog mult de tot sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc din suflet.
3 comentarii
0
05-05-2011, ora 04:45
daniela1980
Nu este medic/terapeut
daniela1980
Va rog mult daca puteti sa imi spuneti parerea dumneavoatra. Se poate ca nervul trompei sa fi fost afectat de operatie si apoi de cea de-a doua extrauterina si asta sa fie cauza durerilor?
0
07-07-2011, ora 12:04
pisic_90
Nu este medic/terapeut
pisic_90
BUna ziua.Am candida de mai mult timp ce imi recomandati sa iau, un produs naturist?Multumesc
0
23-02-2021, ora 01:45
Ladyyy
Nu este medic/terapeut
Ladyyy
Salut!stiu ca a trecut foarte mult de atunci, dar totusi cum ai scos-o l scapat?!exact asa sunt EU!am un an de la extrauterina si ma doare incintinuu partes cu oficina!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •