2 extractii deodata: masea de minte + premolar

15-04-2011
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara am o masea de minte crescuta prea sus pe gingie in partea stanga sus si tot in partea stanga sus am pb la al doilea premolar, adica cangrena la radacina, as vrea sa extrag ambii dinti deodata sa scap de grija extractiilor...Exista riscul unei hemoragii sau complicatii? Mai ales ca este vorba si de maseaua de minte, mentionez ca am 28 de ani si de o vreme am si dureri osoase articulare/musculare si anumite parestezii, nu am depistat inca cauza e posibil sa fie o boala autoimuna sau o infectie in organism, credeti ca o infectie dentara poate sa dea asemenea simptome sau sa le intretina? Sa nu mai spun ca am jena frecventa in gat, ganglionii umflati si uneori si un gust rau in gura de care nu scap pt nimic in lume, gura uscata desi beau multe lichide plus ca uneori sunt umflata la fata... Credeti ca pb dentare pot sa dea sau sa intretina aceste simptome? De exemplu o cangrena dentara? Este in regula sa efectuez ambele extractii deodata? Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
15-04-2011, ora 09:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
desigur ca..cangrena dentara intretine starile nu prea..de sanatate, DAR,
...
DOAR medicul stomatolog, dupa examinare a fiecarei persoane..va putea decide DACA va extrage ambele masele deodata.
Ai incredere, nu mai fii prapastioasa..si Doamne ajuta!

Sanatate si O zi buna.
0
17-04-2011, ora 12:05
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Va multumesc de raspuns, am sa merg luni la extractie, sper sa iasa totul bine. O zi buna si Sarbatori Fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •