2 ani si 5 luni tuseste de 17 zile

21-06-2015
izateo
Nu este medic/terapeut
izateo
fetita mea are 2 ani si 5 luni si acum aprox 16 zile a inceput sa tuseasca... am fost la dr ni s-a dat tratament ptr faringita:aerosoli cu dexa, fluimucil plicuri, nurofen si antialergic-5 zile de tratament..am terminat tratamentul si a ea a tusit la fel sau chiar mai rau, alternand cu zile in care rupea (daca ii mai dadeam eu fluimucil) si zile cand nu rupea!acum 2 zile a inceput sa verse cateodata cand tuseste chiar daca nu face episoade lungi de tuse) ba dimpotriva) si tusea este acum productiva(am inceput sa ii dau iarasi fluimucil de 2 zile, dimineata si seara cate un plic in 8 ml de apa sa incapa in seringa altfel nu il bea).azi s-a trezit cu rinoree, putina febra cam 38 max si imi zice ca o doare urechea :(.am incercat sa o apas si reziste chiar bine la palpare pana imi zice usor au...as vrea sa va intreb
1.ce alternativa as avea la dexa sa ii pot face aerosoli, nu doar acum in general in viroze, caci toti doctorii la care am fost cu fetita imi dau ptr orice stranut cate 7 zile de dexa dimineata si seara
2.ce spray as putea sa ii cumpar ptr otita fetitei pana maine cand reusesc sa ajung la dr cu ea ca sa nu o las sa se inrautateasca?
3.daca inca tuseste destul de urat si inca are senzatie sau chiar varsaturi la episod de tuse, nu a fost tratamentul suficient sau la ea e mai complicat?gresesc ca am inceput sa ii dau iarasi fluimucil?ii fac rau?
va multumesc din inima!!
1 comentarii
0
21-06-2015, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
abordarea problemei este gresita din start
numai un medic ORL..care vede copilul poate sa spuna concret de ce tuseste copilul
poate fi de la secretiile din nas care coboara spre faringe
poate fi de la un reflux gastro-esofagian si alimentatie incorecta care irita faringele
poate f de la o tuse din piept, traheobronsica
toate tratamentele difera si pe forum gasiti suficiente sfaturi pentru fiecrea problema in parte
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • După o răceală copilul încă tușeste - mai este contagios?
  • Cum calmați tusea la copii?
  •