2 degete amortite

78 comentarii 1 23 Înainte ›
0
25-02-2009, ora 18:41
marian86
Nu este medic/terapeut
marian86
Salut, ma numesc Marian si se pare ca sunt in acelasi cerc cu voi, din pacate. Dar eu am o pareza faciala pe partea dreapta, am fost azi la doctor si mi-a dat tratamentul : tiolin si prednison, pareza o am de duminica, as vrea daca se poate sa imi raspundeti si mie daca este tratamentul corect. Va multumesc!
0
28-02-2009, ora 13:46
Gianina Filaret
Nu este medic/terapeut
Gianina Filaret
Marian..imi pare rau! Nici la mine nu cedeaza..nu stiu ce sa mai fac.
0
01-03-2009, ora 20:30
marian86
Nu este medic/terapeut
marian86
si de cat timp o ai? ce tratament ai luat?
0
08-03-2009, ora 21:45
sirbu cristina
Nu este medic/terapeut
sirbu cristina
buna seara. Am scris pe forum la acest topic acum 2 saptamini. Ei bine, vesti bune. Se pare ca Milgamma N chiar a dat rezultate. Amorteala a inceput sa dispara incet incet. Multa sanatate va doresc si multumesc pentru sfaturi.
0
08-03-2009, ora 21:52
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
da Milgama este buna da cand si cand ai probleme nu severe da ai, sanatae multa, si pentru toate fetele de 8Martie un buchet de flori pa.
0
10-03-2009, ora 19:43
tavisotir
Nu este medic/terapeut
tavisotir
salut.
am avut ultimele doua degete de la mana dreapta amortite fara sa pot sa le folosesc deloc.
am fost la un medic neurolog care mi-a recomandat sa vad un neuro-chirurg si in acelasi timp mi-a dat millgama, ketonal, midocalm si doua medicamente din plante ceva gen lecitina.am luat toate acestea timp de 2 sapt. fara efect.
am ajuns la spitalul militar la doctorul carja, seful sectiei de neuro-chirurgie.am fost diagnosticat cu disfunctie nerv ulnar stanga.radiografia cervicala a iesit ok.mi-a dat voltaren pastile, stugiron, vitamina b, sefo, si ranitidina.intr-o saptamana am inceput sa simt o ameliorare.azi a trecut o luna si totul e aproape ok.tratamentu l-am urmat timp de 20 de zile dupa care m-am oprit.am continuat doar cu vitamina b.
va urez multa sanatate!!!!!!!!
0
15-03-2009, ora 02:48
laviniaslo
Nu este medic/terapeut
laviniaslo
Buna Ziua tuturor..
Iubitul meu are 22 de ani, in urma cu 2 ani si jum acuza amorteli in zona mainii stangi, respectiv la nivelul degetului mare si a celui aratator.Nu am luat asta in serios, pana la un moment dat.Intr-un timp foarte scurt amorteala s-a extins spre umar, iar apoi in jos, spre abdomen.A fost la diversi medici din Craiova care i-au propus sa mai astepte, pentru ca analizele sangelui i-au iesit bune, ba chiar il sfatuiau sa ia vitamine si sa aiba un regim alimentar adecvat.Nu a vrut sa ii asculte si a plecat la Bucuresti, la Universitar.A facut RMN-ul si i-au despistat SCLEROZA MULTIPLA.De atunci face injectabil cu betaferon o data la 2 zile.un tratament dur, care nu vindeca ci doar incetineste evolutia bolii. Nu multi cunosc aceasta boala, dar ea exista.Ironia este ca se intalneste indeosebi la femei trecute de 40 de ani si inca nu se cunosc cauzele aparitiei.
Ideea mesajui meu este de a va ruga sa va duceti din timp la medic, chiar si pt "micile probleme", iubitul meu a fost norocos pt ca a depistat-o la timp..si se simte bine.(nu stiu daca e cuvantul potrivit).
Sper din tot sufletul sa iti fie bine Dan..
Multa sanatate tuturor ;)
0
15-03-2009, ora 10:06
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
laviniaslo mulrumesc pentru urarile de bine.da si eu am facut RMN si totul era ok, am facut tot ce trebuiea, da la mine sa gasit circulatiea periferica si acuma sunt bine.la prietenul tau cred ca e vorba de Neurologie nu la toti este aceeas cauza.eu va urez multa sanatate DAN.
0
15-03-2009, ora 12:51
laviniaslo
Nu este medic/terapeut
laviniaslo
Asa este, am fost la neurologie, Ma bucur nespus ca esti bine si asta doresc la toata lumea. Important este ca fiecare sa aiba grija la micile probleme. Fiecare boala are ceva in comun si nu poti sa iti dai seama decat prin studii amanuntite.
Oricum tot raul este spre bine...viata e prea frumoasa sa o traim tristi..Multa multa sanatate!Lavinia
0
02-04-2009, ora 22:52
vitaliech
Nu este medic/terapeut
vitaliech
salut, banal dar si eu am aceeasi problema cu mina stinga, adica degetul mic si cel inela pe jumatate sunt amortite si partea de jos a palmei pina la incheitura, mina stinga are o putere mai slaba, totul sa intimplat dupa o raceala nustiu are sens sau nu, durata amortelei e de 2 saptamani. Am fost la neurolog mia spus sa iau milgamma N si midocalm cite 3 f/zi ( ambele) timp de 2 saptamani, am trecut si ELECTRONEUROMIOGRAFIA prin stimulare: (la raspunsul motor) VCM-34.4 m/s unde norma ar trebui sa fie >40m/s. Nici nu stiu ce sa mai fac, sper sa nu fie ceva grav. numai bine.
0
05-04-2009, ora 16:17
Doru-am 26 de ani
Nu este medic/terapeut
Doru-am 26 de ani
salut
acum 2 zile m-am trezit din somn cu mana dreapta amortita.nu o puteam misca deloc de la cot in jos.asta se intampla seara.am zis ca poate imi trece, dar dupa 24 de ore eram la fel.m-am dus la urgente ca am zis ca e mai usor.mi-am zis ca ei o sa stie direct unde sa ma trimita.m-au trimis la un domn doctor neurolog foarte destept si foarte amabil la camera de garda a spitalului.aici domnul doctor m-a consultat(a vazut in ce fel nu pot misca mana si mi-a pus diagnosticul:parestezie a nervului radial.mi-a dat un tratament pentru 10 zile cu milgamma(3 pe zi), tiolin(1 pe zi) si dexamed(injectii intramuscular-1 zi).Pe langa astea mi-a mai scris si o trimitere la un cabinet de fizioterapie.mi-a mai spus si ca nu este ceva foarte grav si ca o sa-mi revin, dar partea nasoala este ca poate sa dureze si intre 6 si 8 saptamani.ma simt de parca sunt invalid(dar m-am mai linistit un pic ca a zis ca o sa-mi revin).As vrea sa stiu, dintre cei care si-au revenit, cat a durat la voi si daca acum mai aveti probleme.
Anul trecut am suspectat si eu boala scleroza multipla, dar am facut un rmn cerebral care a iesit bine.nu sufar de aceasta boala din fericire.deci la mine nu are legatura cu asa ceva.
Multa sanatate la toti si sper sa-mi raspundeti la intrebare, Multumesc
0
05-04-2009, ora 20:00
calus
Nu este medic/terapeut
calus
Doru!
Ai dormit pe mana? sau cu mana sprijinita pe tablia de patului? In fct de cat e de traumatizat nervul, asa vei stii cam in cat timp isi revine.Acum vestea buna e ca nervul Radial isi revine spectaculos, si cu putine sechele. Ar trebui sa afli cauza paresteziei, daca nu stii deja. Si un vcn ( viteza de conducere nervoasa, sau musculara) iti poate da valori cu care iti poti monitoriza obiectiv problema.

Calus
0
06-04-2009, ora 11:21
laviniaslo
Nu este medic/terapeut
laviniaslo
Buna Doru, nu stiu ce sa iti spun in cazul tau, pentru ca din fericire tu nu ai Scleroza Multipla. In cazul prietenului meu el s-a recuperat complet dupa puseu in timp de 2 sau 3 saptamani...totul depinde de gravitatea lui. In momentul cand ii amortesc anumite zone (maine, picioare, abdomen) se duce la spital si face perfuzii timp de 3 zile..asta il ajuta sa se refaca mai repede, si dupa 2, 3 zile simte ameliorare, dar se recupereaza mai greu complet si in timp.
Daca medicul ti-a spus ca va fii bine..atunci trebuie sa il crezi...pana atunci sa fii atent la senzatiile pe care le ai...si inarmeaza-te cu multa rabdare pentru ca o sa fie bine...
O zi frumoasa si multa multa sanatate tuturor!
0
08-04-2009, ora 12:00
Doru-am 26 de ani
Nu este medic/terapeut
Doru-am 26 de ani
buna,
va multumesc pentru raspunsurile prompte.calus din pacate nu stiu in ce imprejurari am patit lucrul asta.VCN nu am facut pentru ca astept sa vad ce spune doctorul neurolog de la camera de garda unde am fost.Sunt programat vineri, deci nu mai am mult de asteptat.Eu am intradevar o problema mai veche si nu stiu daca poate avea legatura cu ce mi s-a intamplat acum.In urma cu trei ani am fost diagnosticat cu arteriopatie periferica, de catre un doctor cardiolog, care la momentul respectiv mi-a prescris un tratament permanent cu tertensif, pentoxi-retard, flamexin si trombo ass.Problemele mele mari au venit odata cu anul 2009 cand m-am simtit foarte rau(aveam dureri in piept groaznice-pe partea stanga;si deasemenea dureri de cap foarte mari).Am fost la urgente.Acolo mi-au facut un ECG care a iesit bun, dar cea mai mare "surpriza" a mea a fost ca doctorul cardiolog de acum a spus ca el nu crede ca am arteriopatie periferica si sa opresc tratamentul acela imediat ca imi poate face rau.Intradevar mi-a facut rau pentru ca dupa mai multe analize pe care le-am facut(pentru ca stare mea se inrautatea pe zi ce trecea) am fost diagnosticat cu ulcer gastro-duodenal.Acum problema este ca nu prea stiu ce sa mai cred:picioarele ma mai dor la mers, uneori am crampe si carcei in special in gambe si in labele picioarelor, iar acum s-a ivit si problema asta neasteptata cu mana.Pe 5 mai am o programare pentru o ecografie doppler totala care sper eu sa-mi raspunda definitiv la intrebarea daca intradevar am probleme cu circulatia sangelui.In privinta mainii simt o usoara imbunatatire, dar destul de vaga(astazi fac cea de a doua sedinta de fizioterapie) care sper sa ma ajute.Cred deasemenea ca tratamentul incepe sa-si faca efectul, dar partea rea e ca pe toate scrie sa nu se ia de catre persoanele care au ulcer gastroduodenal(si la cat de rau m-am simtit in ultimile zile nu stiu cat o sa mai rezist cu ele).
Lavinia iti multumesc si tie pentru incurajari si imi pare foarte rau pentru prietenul tau.Am citit multe in trecut despre acea boala si stiu ca este foarte grea.Intradevar cred ca trebuie sa avem foarte multa rabdare...atat cat putem.
Va multumesc mult! Va doresc si voua multa sanatate!
0
08-04-2009, ora 12:47
calus
Nu este medic/terapeut
calus
Doru,
Din ce oras esti? cu diabetul cum stai?
Calus
0
09-04-2009, ora 13:45
Doru-am 26 de ani
Nu este medic/terapeut
Doru-am 26 de ani
salut, Calus
eu sunt din braila.Desi tatal meu sufera de diabet, eu nu stiu foarte multe despre boala asta.am facut de curand o serie de analize care au iesit bune.Respectiv:glicemie-76, 34;creatinina serica:0, 60;TGP:30, 90;TGO:14, 90. Eu am o lista mai lunga cu analize facute, dar cred eu ca acestea sunt legate de diabet.Mai sunt cumva si altele?
Multumesc mult pentru ajutor!
0
09-04-2009, ora 13:58
Doru-am 26 de ani
Nu este medic/terapeut
Doru-am 26 de ani
Singurele analize care nu au iesit bune sunt:Mo%(procent monocite).Eu am 5 val.normale 5, 5-11, 7;Neu%.Eu am 68 val.normale43-65;MPV(vol.mediu plachetar).Eu am 11, 2 val.normale 7, 4-10, 4 si Anti Helicobacter Pylori calitativ-intens pozitiv(asta mi-a determinat ulcerul gastroduodenal).Despre celelalte nu stiu mare lucru.. aaaa si am mai gasit proteine totale.Eu am 9 val.normale 6, 4-8, 3.
0
29-04-2009, ora 17:15
babivas
Nu este medic/terapeut
babivas
As dori si eu o parere avizata; lucrez in domeniu IT si de cca o luna au inceput sa-mi amorteasca degetele de la mana dreapta (mai putin cel mic) si uneori am dureri mai sus de incheietura palmei. inteleg ca poate fi vorba de o boala profesionala pe care o accept daca nu ar avea repercursiuni grave in viitor. lucrez in domeniu de 35 de ani si folosesc mana dreapte cu precadere pe mous, timp in care se sprijina pe birou daoar imcheietura de la palma, antebratul ramanand in aer. doctorul care m-a consultat mi-a recomandat VITALIN (1/zi 30 zile) si ARCOXIA (1/zi 7 zile). mai trebuie sa fac si vreun consult de specialitate sau sa astept efectul?
0
29-04-2009, ora 17:24
calus
Nu este medic/terapeut
calus
Babivas,

Ce ai tu se numeste sindrom de tunel carpian. Ai 2 variante. Tratament antiinflamator si orteza care sa-ti tina gatul maini in extensie de 30 de grade. Si sa-ti cumperi un mouse pad cu silicon.

Sau sa te operezi. Acum, de ultima ora se poate ora si laparoscopic ( cu minima inavazie) si din nou, orteza, si recuperare.
0
30-04-2009, ora 19:21
mydyana23
Nu este medic/terapeut
mydyana23
Am ameteli in diferite momente ale zilei.
Am facut control medical la INSTITUTUL PARHON.
Nimic din ce ar pudea aceste stari nu au reesit din analize.
Am luat cca un an diverse medicatii pentru a combate aceste stari.
Nimic nu s-a intamplat, starile erau aceleasi, poate chiar mai rau.
Le-am intrerupt si iau calci, magneziu si zinc, ametelile se mentin.
Nu mai stiu ce medic sa mai consult.
Ma poate ajuta cineva in acest sens?
Multumesc anticipat pentru sfaturi
0
15-06-2009, ora 06:59
bogdan182006
Nu este medic/terapeut
bogdan182006
'neatza! Ma numesc Bogdan, am 21 ani si de aproximativ 5 ani imi amorteste umarul stang, apoi degetul inelar, cel mic si jumatat de palma. Asta se intampla doar cand merg pe strada, iar amorteala dureaza cateva secunde sau minute, pana cand imi pun mana in sold sau o misc. doar daca o misc imi trece. Aceste dureri vin fara dureri de inima sau alte dureri, insa uneori inima o ia la galop pt cateva secunde bune, simt o stare de slabiciune si ameteala si trebuie sa ma intind. Am 2 ani de cand lucrez numai de noapte, insa dorm mult si bine ziua. ametelile le am de dinainte de a incepe sa lucrez asa. va rog sa imi dati niste sfaturi cu ce as putea sa fac. sunt in spania si aici medicii iti dau diclofenac si pt durere de cap, deci nam nici o sansa cu ei. apropo, mi-am scos o masea acu 3 luni si inca mai am jumatate de limba amortita:)) miau zis ca nare nimic, oricum mam obisnuit de acum. astept sfaturile voastre. SANATATE!
0
25-06-2009, ora 18:36
krys4ro
Nu este medic/terapeut
krys4ro
am si eu o problema asemanatoare de aproape 3 saptamani am degetele mic si inelar de la mana stanga amortite iar de 3 zile au inceput sa-mi amorteasca si degetele de la piciorul stang. mentionez ca stau foarte mult la calculator de obicei ma sprijin in cotul mainii stangi si stau cu piciorul stang peste cel drept sa fie aceasta cauza sau altceva mai grav unde trebuie sa merg
0
26-06-2009, ora 11:39
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
Buna krys4ro eu nu prea cred ca din cauza calculatorului este problema sunt foarte multe cauze care difera de la pacient la pacient si eu am avut probleme dar la mine a fost la circulatiea periferica am facut si RMN da nu am avut nimic un sfat de la mine dute in prima faza la NEUROLOG daca este ok el te trimite la investigatii anuntama si pe mine ce rezolvi o zi buna si multa sanatate.
0
15-09-2009, ora 23:04
Niculicea
Nu este medic/terapeut
Niculicea
de cateva zile nu prea mai simt degetul mic si cel inelar de la mana stanga.
Ma doare si incheietura de la cotul mainii stangi. Am fost la medicul de familie care a spus ca este de la spondiloza cervicala (personal ma cam indoiesc) si ca tratament mi-a dat Tratul, Helicid si Neuromultivitamine. Daca tin palma stanga intinsa nu pot sa mai lipesc degetul mic de celelalte si nici nu mai este functional. Nu stiu ce sa fac... astept pareri.
0
20-01-2010, ora 14:29
mirdar
Nu este medic/terapeut
mirdar
buna, si eu la fel ca multi altii azi dimineata m-am trezit cu varful degetului mijlocas amortit si parca ma si doare putin mana de la cot in jos.Nu am mai patit asta pana acum.Am slabit mult in ultimul an, dupa ce l-am nascut pe al doilea copilas. Ma cam sperie si nu prea am timp de doctori, daca stiti ceva legat de asta va rog mult.
0
29-01-2010, ora 13:49
stefanelu
Nu este medic/terapeut
stefanelu
buna ziua
sunt nou pe acest forum dar ma bucur ca l am gasit.In acest fel poate reusim sa depasim momentele grele din viata noastra cu sfaturi, idei, incurajari.As vrea sa va spun si eu durerea mea ca poate cineva s-a confruntat cu asa ceva si in urma unui tratament a reusit sa isi revina.Am diabet zaharat tip2 urmez tratament si de vreo doi ani am amorteli, furnicaturi acum si usturimi, intepaturi la maini si picioare Aceste amorteli a urcat in timp peste genunchi la picioare si pina ca cot la mani.Am luat tiogama, neuromion, milgama fara rezultat (bineinteles prescris de medic), ieri am fost la spitalul universitar Bucuresti si am facut o electoromiografie pe care mi a pus-o in brate si mi a spus sa merg inapoi la medicul de la care am avut trimiterea mentionez ca medicul care a pus parafa fiind neurolog dar far sa dea vreo explicatie.Am luat rezultatul si la concluzii era trecut: polineuropatie demielinizata usoara membre inferioara si mai jos pe rindul urmator:mononeuropatie de nerv median bilateral prin inarcerare la nivelul tunelului carpian.Am fost inapoi la medicul de familie de la care am luat trimiterea si mi a spus ca in afara de milgama nu are ce sa imi dea dar eu deja iau acest medicament si nu am nici un rezultat. Poate cineva a avut asa ceva sa scrie pe forum cum si cu ce sa tratat.Numai bine va doresc
0
05-04-2010, ora 13:03
nelumoldoveanu
Nu este medic/terapeut
nelumoldoveanu
degete amortite/ inclin sa -idau dreptate elinei. de mai mult timp am observat ca-mi amortesc degetele, cel mic si inelarul si pina nu am citit aceste articole nu mi-am dat seama care ar putea fi cauza.cred ca de vina este calculatorul s-au mai bine zis pozitia in care stau la calculator (sprijinit in cot).Numai departe ieri, am stat la calculator 6-7 ore, dupa aceea mi-au amortit degetele si nici acum nu le simt.Sper sa-mi treaca in citeva zile.Va multumesc pentru sfaturi. Daca ar fi mai multi pe forum de specialitate cum este ELINA de la care sa primim sfaturi in cunostinta de cauza ar fi minunat. hristos a inviat!
0
20-08-2010, ora 16:20
marius2487
Nu este medic/terapeut
marius2487
Aceeasi problema, am 3 degete amortite (mare, aratator si mijlociu) se intampla de luni dimineata cand m-am trezit cu ele asa, forta din mana dreapta limitata (parca nu am forta sa strang pumnul). A gasit cineva rezolvare? sau e posibil sa treaca de la sine fara alte complicatii? Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns, sunt operator IT si chiar imi e incomod sa scriu doar cu mana stanga (cel mai enervant este ca trebuie sa folosesc mouse-ul cu mana stanga). O zi buna in continuare!
0
20-08-2010, ora 19:09
calus
Nu este medic/terapeut
calus
marius. Sindrom de tunel carpian. ai nervul median afectat. e boala IT-stilor. De unde esti?
0
20-08-2010, ora 20:43
marius2487
Nu este medic/terapeut
marius2487
Trebuie sa merg la un medic neurolog neaparat? Sau o pot trata usor cu un tratament sau ceva de genul..? Eu sunt din Alexandria, TR. Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns
78 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •