2 degete amortite

14-05-2008
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
salut.Ma numesc Dan ma poate ajuta cineva cu un sfat, de 3 saptmini am 2 degete amortite la mina stinga cel mic si cel inelar si un sfert de palma.Sa-mi spuna cineva care i s-a intimplat si lui s-au altcuiva similar si cum a rezolva, s-au mai precis de ce amortesc degetele.Este posibil sa treaca de la sine, nu vreau sa ajung la doctor.Va multumesc.
78 comentarii 12 3 Înainte ›
0
15-05-2008, ora 00:00
mydyana23
Nu este medic/terapeut
mydyana23
FIICA MEA PATESTE DIN CAND IN CAND ASA CEVA
A FOST LA NEUROLOGIE
NU A PRIMIT NICI UN DIAGNOSTIC
TRECE DUPA O ANUMITA PERIOADA
IMI PARE RAU CA NU POT FACE MAI MULT
ITI IMPARTASESC TEMERILE
0
15-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cred ca este vorba despre un Sindrom de tunel cubital Guyon;Stai mult la calculator? Daca da, evita sa stai sprijinit pe coate sau foloseste cotiere; mergi si la un medic neurolog; mai poti lua Milgamma 1cpr pe zi, 10 zile;Numai bine
0
15-05-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Daca ai degetele amortite intr-una de 3 saptamani mai bine mergi la neurolog, mai e posibil sa circule sangele greu..
0
21-05-2008, ora 00:00
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
Multumesc elina si lui tigeratlantic, nu am ajuns la doctor nu am avut timp sunt sofer de tir si sunt plecat mai mereu, e posibil cu cit trece timpu pina ajung la doctor se mai poate face ceva sau pot ramine asa.astept sfatu vostru.va multumesc.
0
22-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Numai in urma unui examen clinic si investigatii( iti vor fi recomandate de medicul examinator, ar fi bine un neurolog) se poate stabili un diagnostic, tratamentul si prognosticul; numai bine
0
04-06-2008, ora 00:00
linalina
Nu este medic/terapeut
linalina
buna. si mie mi s-a intamplat chestia asta la mana stanga si m-am speriat f tare. am mers la medicul neurolog care mi-a prescris milgama si a cosntat ca nu e nimci grav, adica nu e nimic; o perioada nu am mai avut nimic, si acum al 5 luni dupa vad ca ar se intampal;
0
04-06-2008, ora 00:00
linalina
Nu este medic/terapeut
linalina
buna. si mie mi s-a intamplat chestia asta la mana stanga si m-am speriat f tare. am mers la medicul neurolog care mi-a prescris milgama si a cosntat ca nu e nimci grav, adica nu e nimic; o perioada nu am mai avut nimic, si acum al 5 luni dupa vad ca ar se intampal;
0
05-06-2008, ora 00:00
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
Linalina multumesc ca mai contactat, si eu eau milgama, pentoxifilina, cinarizin.si tanacan pe care nu l-am suportat dar fara nici un efect.tot am degetele amortite si nu pot sa le apropii si nu am putere in degete.eu fac tot posibilu sa ma operez ca asa stau degeaba.daca afli ceva anuntama si pe mine multumesc.
0
05-06-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Amorteala ultimelor doua se poate datora afectarii nervului ulnar la nivelul cotului( sindrom de tunel cubital), poate apare prin sprijin prelungit pe cot, sau la nivelul canalului Guyon de la incheietura mainii(sindrom de canal Guyon), poate apare prin folosirea intensiva a tastaturii si este boala profesionala la cei care lucreaza in domeniul IT;Numai bine;
0
05-06-2008, ora 00:00
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
da elina ai dreptate da eu am calculatoru 5 luni si stau foarte rar la calculator, de guyon am aflat si eu da lamine in oras ;galati; nu se face emg ca sa aflu mai multe.eau medicamente da fara efect multumesc.
0
05-06-2008, ora 00:00
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
da elina ai dreptate da eu am calculatoru 5 luni si stau foarte rar la calculator, de guyon am aflat si eu da lamine in oras ;galati; nu se face emg ca sa aflu mai multe.eau medicamente da fara efect multumesc.
0
05-06-2008, ora 00:00
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
mydyana23 ai aflat pina la urma di care motiv pateste fica ta din cind in cind amorteli.ai aflat ceva nou.
0
06-06-2008, ora 00:00
mydyana23
Nu este medic/terapeut
mydyana23
NU AM AFLAT NICI PANA ASTAZI DE MOTIVU, PUSEELE SE REPETA,
MAI NOU ARE SI AMETELI, DURERI DE CAP CU VOMA
A MERS DE 2 SAPTAMANI LA UN MEDIC LA POLICLINICA MILITARA.
I-A FACUT CEVA ANALIZE O ECO SI A PRIMIT UN TRATAMENT, OXIBRAL, CALCIU, TANACAN(TOTU PENTRU CICULATIA SANGELUI LA CAP)
PUTIN S-AU AMELIORAT STARILE, URMEAZA CA PESTE 2 SAPTAMANI SA REVINA LA ACEST DOCTOR CU INFORMATIILE
DESPRE STAREA EI IN URMA TRATAMENTULUI
MAI COMUNICAM
DREP CA EA LUCREAZA IN it
SA AUZIM NUMAI DE BINE
0
07-06-2008, ora 00:00
mocanel
Nu este medic/terapeut
mocanel
Buna ziua!tatal meu a fost diagnosticat arteroscleroza la piciorul stang.Ia tratament cu antihipertensive,. Insa, ieri a acuzat o durere puternica in piciorul stang, incat nu mai putea sa-l miste. Dupa cateva ore situatia s-a agravat: s-a inflamat falca stanga si mana stanga spunand ca nu mai simte.(piciorul stang in continuare cu durere, nu putea sa se lase pe el). Azi de dimineata a constatat ca nu isi poate controla prea bine musculatura mainii stangi, nu isi simte jumatatea stanga a buzei superioare, acuza ameteli, si in continuare nu poate sa lase greutate pe piciorul stang.
El a fost diagnosticat acum 4 ani cu cerebeloastenie si lua bromazepam!credeti ca un scurt tratament acum l-ar putea pune pe picioare cat de cat?si ce investigatii ar trebui sa faca
P.S:nu poate fin convins in momentul de fata sa mearga la medic
0
07-06-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Simptomatologia acuzata de tatal dumneavoastra este sugestiva pentru un AVC( stroke);Exista si factori favorizanti:HTA si ateroscleroza;mergeti urgent la un serviciu de neurologie, recupererea se poate obtine daca tratamentul este instituit precoce;pentru a preciza daca este vorba de un AVC ischemic sau unul hemoragic si, prin urmare, pentru a institui corect tratamentul este necesar un CT cerebral;numai bine
0
07-06-2008, ora 00:00
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
Buna linalina spunemi simie cind ai luat milgama dupa cite zile ti sau desmortit degetele(adica in cit timp ti-ai revenit la normal)multa sanatate.
0
19-06-2008, ora 00:00
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
Va salut pe toti.pina la urma am facut RMN cervical raspus.CONCLUZII:Discret debord discal posterior al discului C6-C7, fara conflicte radiculare, pe fondul unor modificari degenerative incipiente discale la acest nivel. Care este in masura poate cineva sa-mi raspunda daca are legatura cu degetele mele...eu spun ca nu, voi ce parere aveti.
0
14-07-2008, ora 00:00
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
mydiyana ce a mai facut fica ta, a aflat de la ce i se trage amorteala
0
14-07-2008, ora 00:00
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
buna stie cineva unde se face EMG in Galati.adica electromiografiea
0
14-07-2008, ora 00:00
laura.t
Nu este medic/terapeut
laura.t
îmi pare rău că nu am văzut întrebarea ta înainte de a face RMN cervical. Şi soţul meu a fost şofer pe tir şi a avut aceeaşi problemă însă mult mai gravă. la început amorţeau doar degetele şi o parte din pamă, apoi a început să-i amorţească toată partea stângă. A fost operat în Franţa. diagnostic: angiom cavernos temporo parietal drept. deci, dacă amorţeala nu dispare nu e de glumit! RMN cerebral!
0
15-07-2008, ora 00:00
mydyana23
Nu este medic/terapeut
mydyana23
fiica mea a facut RMN - are adenom de hipofiza, care a prins putin chiazma ochiului stang, - urmeaza sa faca operatie
dar, doctorul zice ca amorteala la degete si in general la mana, ametelile si voma nu sunt de la adenomul de hipofiza
are tratament deocamdata pana in septembrie - adica pana la operatie- cu betaserc si distonocalm
cam atat pot sa va spun
0
21-02-2009, ora 07:41
Gianina Filaret
Nu este medic/terapeut
Gianina Filaret
buna! ma gasesc in aceeasi situatie: imi amorteste jumatate din palma stanga impreuna cu degetele inelar si mic. Am mai patit si in anii din urma la fel, dar a cedat dupa ceva magneziu acum nici vorba, desi am luat din nou Ca, Mg. Am 32 de ani si nu prea am facut investig medicale. Inteleg ca pot fi o multitudine de cauze. Voi merge la neurolog.
0
21-02-2009, ora 19:01
sirbu cristina
Nu este medic/terapeut
sirbu cristina
buna ziua. Si eu ma confrunt de trei saptamini cu aceeasi problema. Medicul de familie m-a trimis la cardiologie. Am fost. Nu e de la inima. Urmatoarea pista a fost neurologia. Am fost si mi-am facut electromoigrafia, si medicul neurolog a spus ca desi nervii din dreapta sint mai sensibili fata de mina stinga, nu exista motive reale de ingrijorare. Mi-a dat tratament cu Milgama. Nu stiu de ce toata lumea imi zice sa stau linistita, ca nu ar fi nimic grav, cind mie amorteala asta nu mai imi trece. In legatura cu acest medicament, poate cineva sa-mi spuna daca "repara" amorteala?
0
21-02-2009, ora 21:17
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
Buna Cristina am inteles ce spui, am fost peste tot am facut si RMN era ceva stupid nici un doctor nu stia ce am, aveam degetele moarte nu faceam nimic cu iele, nici tigara nu puteam sa o tin in mana, nici la munca nu ma mai duceam ca eu sunt sofer de TIR imi trebuia mana neaparat, cel mai destept DOCTOR a fost cel de la NEUROLOGIE care m-ia dat MILGAMA.Am luat o saptamana acuma am mana beton.Da surpriza mare m-am trezit astazi dimineata cu degetele de la mana dreapta amortite dar a trcut in 5 ore. Deci cauza circulatiea periferica un pic varza, ia MILGAMA si o sa-ti treaca banuiesc.TE ROG tinema la curent cu problema sata sunt curios ce ai, eu am colaborat co o doamna din Brasov, la ea a fost diferit, -*, valabil si pentru GIANINA FILARET.va urez multa sanatate.DANIEL.


(*modicat de administrator)
0
21-02-2009, ora 21:37
Gianina Filaret
Nu este medic/terapeut
Gianina Filaret
Buna Daniel! Azi am fost la neurolog... mi-a zis ca e o compresiune la C7, , Radiculopatie C7". Am cutat pe net... dar mare lucru nu am gasit. Voi urma niste sedinte de fizioterapie si tratamenul recomandat (gabaran 400 si tramadol retard ),..in fine sper sa fie ok!!! Daca nu cedeaza dupa...voi face si alte investigatii. Mi-a mai recomandat infiltratii dar am refuzat deocamdata...o colega mi-a zis sa nu accept.Tu ce spui?
0
21-02-2009, ora 21:54
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
Buna seara Gianina, eu spun sa nu faci infiltratii ca este periculos, intaii incaearca cu medicamente, nu la toti pacientii este aceeas cauza, cauta pe net SINDRO DE TUNEL CUBITAL GUYON, pe Google da pe imagini si studieaza, tinema te rog la curent ce ai mai rezolvat OK.SANATATE MULTA?
0
22-02-2009, ora 10:10
Gianina Filaret
Nu este medic/terapeut
Gianina Filaret
Ms mult. Oricum nu contest decizia medicilor...pt ca ei sunt in masura sa hotarasca ce-i bine...doar ca aceste infiltratii am auzit ca sunt intr-adevar destul de aiurea: se fac in coloana, doar de medicul neurolog si-s destul de periculoase. Intr-un fel de asta am decis sa astept pana dupa tratament. Imi doresc sa scap cat mai repede de starea aceasta de, , neputinta"! Si de tastat, tastez destul de greu. Nu mai zic cate alte nu mai pot sa fac.ma enerveaza! offff.. Sanatate multa, tie si la toti ceilalti!!!
0
24-02-2009, ora 15:55
calus
Nu este medic/terapeut
calus
Giannina.

Cateva hinturi...Fara tramal ( e un substituient de morfina...si cand va devenii intradevar complicat, nu vei mai avea solutii)
Infiltrati... analgezice.. toate sunt surogat paleativ

Nu am inteles, totusi daca ai facut RMN de cervicala. Daca il faci si-ti confirma radiculoapatia... e simplu.

Trebuie doar sa identifici care e nervul afectat, si cat de inalt ( inspre cervicala) Cand stii unde sa cauti, vezi ce problema are acel nerv. Cum? Faci o viteza de conducere nervoasa pt nervul ulnar si median.
Problema ta este ca nu ai un diagnostic. Si pana nu ai, nu ai tratament.

Hai la mai bine.
0
25-02-2009, ora 09:10
Gianina Filaret
Nu este medic/terapeut
Gianina Filaret
Ai dreptate, calus. Nu am un diagnostic pt ca nu am facut RMN. Medicul neurolog a constatat (intuit) ca ar fi radiculopatie la C7 cu radierea durerii in umarul stang...etc. Urmez procedurile indicate: fizioterapie, ultrasunete si ce mai e..si daca nu cedeaza, voi face si RMN. Cat despre tramadol...de-ar fi sa mor si nu mai iau. Ieri n-am putut sta pe picioare. luasem cu o seara inainte. Ms frumos..mai vb dupa ce fac RMN, ok?
0
25-02-2009, ora 09:36
calus
Nu este medic/terapeut
calus
ok. bafta
Adaugă un comentariu / răspuns
78 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •