25 ani, dureri articulare insuportabile noaptea, umflaturi, roseata

06-01-2013
FlorinaStanescu
Nu este medic/terapeut
FlorinaStanescu
Buna ziua!
De o saptamana am dureri articulare insuportabile noaptea insotite de umflaturi si roseata.Dupa ore acestea dispar si se localizeaza in alta parte. Cele mai multe umflaturi rosii imi apar langa calcaie, glezne, langa genunchi pe picior in jos, pe coaste, brate. Palmele sunt mereu umflate. Am avut si dureri in gat diferite de cele cauzate de gripa. Noaptea am dureri, in ultimele zile la brate si un carcel in spatele genunchiului, la piciorul drept, tulburari de somn si ma trezesc cu umflaturi rosii mai mari sau mai mici (apar ca blandele provocate de urzica) care uneori provoaca mancarimi. Inainte de aceste dureri am avut o eruptie de bubite aparute mai ales pe burta insotite de mancarimi care mi-au trecut cu aerius si claritine. Va rog sa-mi spuneti despre ce poate fi vorba.
7 comentarii
0
06-01-2013, ora 18:55
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
- te-ai suparat RAU in ultima perioada?
- citeste pe Google despre psoriazis..si vezi.
cele bune,
0
06-01-2013, ora 19:16
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Iti recomand urmatoarele investigatii: Hemoleucograma, VSH, fibrinogen, proteina C reactiva, ASLO, factor reumatoid. Trebuie sa mergi la un consult la medicul de familie. Numai bine
0
07-01-2013, ora 11:46
FlorinaStanescu
Nu este medic/terapeut
FlorinaStanescu
Multumesc pentru raspunsuri!
0
08-01-2013, ora 21:13
Naturopat Claudia Damoc
Identitate neconfirmată
Naturopat Claudia Damoc
Buna seara. Poate fi o reacţie în urma unei perioade de stress mai mare. Aceste reactii pot aparea datorita lipsei unor minerale si vitamine in corp dar si datorita unei cantitati mari de acid uric. Am putea discuta mai amanuntit daca imi scrii direct pe adresa mea de e-mail. Cred ca pot sa te ajut sa intelegi si chiar sa rezolvam aceasta problema.
0
10-01-2013, ora 22:58
silviu25
Nu este medic/terapeut
silviu25
Aceeasi problema o am si eu am gleznele umflate incheieturile mancarimi mari pe maini picioare genunchi corp gat in jurul ochilor. Nu cun cauza e prima oara cand patesc asa ceva.. am fost la un medic alergolog dar inca nu stiu raspunsul. Poate sa fie si altceva sa nu fie o alergie cauza ??? Ast un rasp va rog o parere???..multumesc
0
10-01-2013, ora 23:06
Naturopat Claudia Damoc
Identitate neconfirmată
Naturopat Claudia Damoc
folositi o tinctura sau pastile de coada calului cu o concentratie destul de mare... cea mai mare pe care o gasiti... si daca gasiti si un reflexoterapeut (care face terapii si nu numai masaj in talpa) va va ajuta sa faceti o detoxifiere a corpului cu ajutorul presopuncturii in talpa. e o metoda sigura, testata de mine. mult curaj
0
25-01-2013, ora 21:29
FlorinaStanescu
Nu este medic/terapeut
FlorinaStanescu
Am facut analizele si ce mi-a iesit peste intervalul de referinta sunt:

VSH * 45 interval de referinta 0 - 20 / mm/h

Fibrinogenemie * 610 interval de referinta 200 - 400 / mg/dl

Urocultura 100.000 UFC/ml, PREZENT E.COLI 1000 UFC/ml
Antibiograma
Sensibil Amoxicilin+Acid clavulanic, Cefazolin, Ceftazidim, Ceftibuten, Cefuroxim, Gentamicin, Nitrofurantoin, Norfloxacin, Trimethoprim+Sulfametoxazol

Luni am programare la reumatologie si dupa ce primesc rezultatul si la asta, astept sa mi se dea un tratament - in sfarsit!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Cum îngrijim corect călcâiele?
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •