Scabie?!

30-03-2012
andratheea
Nu este medic/terapeut
andratheea
Buna ziua. De curand am dat peste acest site si il consider foarte eficient si mai mult decat atat, necesar. Insa, totusi am o intrebare. De ceva vreme au inceput sa imi apara niste pete rosii (care initial nu erau insotite de mancarime)..pe urma niste bubite si tot asa. Avand in vedere ca inca sunt in ultimul an de liceu si foarte multi colegi din clasa au facut rubeola, am crezut ca asta am patit si eu. Cu toate ca aveam aceasta impresie am iesit din casa, am continuat sa fac baie etc. Dupa un timp, bubitele au inceput sa ma manance...si am fost la medic. la momentul respectiv am primit drept remediu Aerius(comprimate) si Locoid. insa dupa ce aplicam crema pe piele, mi se parea ca se inroseste si mai tare. Am fost din nou la medic si am spus ca mi-e frica sa nu am scabie si daca totusi am, sa imi dea un tratament adecvat. Si asa sunt in a doua zi de tratament cu Unguent de sulf 10% (seara dupa dus) si Fluocinolol (dimi si dupa-amiaza). Pot sa observ ca bubitele(cele de la incheietura si mana) se retrag..insa am aceiasi senzatie de mancarime(poate nu chiar asa arzatoare). Intrebarea mea este: sunt bune unguentele cu care ma dau? (pt ca am citit in discutiile legate de aceasta tema de... benzol si ultele)
1 comentarii
0
30-03-2012, ora 23:04
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
da, sunt f. bune...poate gasesti si sapun cu sulf.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.