19 ani, SCI sau cancer de colon?

16-12-2011
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Buna ziua!

De ceva vreme ma confrunt cu niste tulburari de tranzit. am mers la foarte multi medici speriata de cancerul colorectal.
Toti mi-au spus ca este vorba de un colon iritabil, avand in vedere cei 19 ani ai mei, faptul ca in familie nu am niciun caz de cancer de nicio natura, cu atat mai putin de colon, ca am acvut stressul bacului anul acesta, iar simptomele sunt mai specifice SCI decat cancerului.

Am scaune normale o perioada, iar uneori apare diareea. Spre exemplu azi, de dimineata la trezire am avut un scaun complet normal, iar pe la ora 12 am avut unul diareic.
Durerea este localizata azi in partea dreapta langa buric, maine sub buric, poimaine in stanga si tot asa ( si are intensitate mica)
Uneori am senzatia ca nu s-a golit rectul, colonul il simt gol dar rectul il simt ca si cand s-ar afla ceva acolo ( mi s-a facut un tuseu rectal si medicul chirurg nu a depistat nimic suspect)
De asemenea, s-a intamplat de cateva ori, in urma scaunelor frecvente sa ramana pe hartia igienica sange proaspat (medicul mi-a explicat ca sangele proaspat nu poate veni decat din rect, iar eu nu am nicio problema acolo, asadar de vina este aciditatea scaunului care irita mucoasa )

Ce ma face sa cred ca nu e cancer si e SCI:
Diareea in cazul cancerului de colon devine cronica din cate stiu..si nu exista scaune normale.
In functie de localizarea tumorii, te doare ori in partea dreapta, ori in stanga etc, nu peste tot.
Senzatia ca nu s-a golit rectul este determinata de o tumora rectala, iar la tuseu nu s-a descoperit nimic.
Am dreptate??

Am motive de ingrijorare? multumesc !
19 comentarii
0
16-12-2011, ora 16:33
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scumpo,
Tine minte ce-ti spun: pana nu-ti faci colonoscopie nu scapi de ideea asta! Mai mult, stresul pe care il ai o sa-ti accentueze si mai mult manifestarile colonului.

Fa-ti investigatia asta, nu este nici pe departe atat de neplacuta precum se spune si revino daca mai ai manifestarile de care spui, iti pot da destule informatii daca doresti.

Nu exista pacient cu SCI care sa nu se suspecteze de cancer, ba chiar poate ajunge la anxietati grave din aceasta cauza. Deci elimina acest gand facand aceasta investigatie si dupa aceea se pot lua pe rand toate neplacerile, exista rezolvari!
Sanatate!
0
16-12-2011, ora 16:52
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
E o situatie mai dificila, matusa mea care este medic psihiatru nu mi da voie sa mi mai fac nicio investigatie intrucat crede ca va deveni obsesie, iar medicul meu de familie este langa cabinetul ei si ma cunoaste... si clar nu mi-ar da o trimitere sa mi fac un astfel de examen, iar bani nu am :(
0
16-12-2011, ora 17:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Este cu absolut absurd ceea ce spui...cum sa faca un psihiatru asa ceva???
Cel mai important in aceasta suferinta este sa-ti faci toate investigatiile necesare pentru a te convinge ca nu este decat un sindrom care se acutizeaza la stres! Cu atat mai mult cu cat la tine deja este o obsesie, cu atat mai mult cu cat acuzi sangerari ce poate nu sunt de la hemoroizi interni sau externi (desi sunt destul sigura ca e vorba numai de SCI si hemoroizi).
Poate matusa ta stie ea ce stie...dar nu are dreptul nici ea si mai ales medicul de familie sa iti refuze posibilitatea unei investigatii. Sigur nu e vorba si de altceva ce n-ai scris?
Parintii tai ce spun?
Asa, ca de la cineva care are oaresce studii in psihologie iti spun ca ai DREPTUL sa iti faci orice investigatie vrei, iar atitudinea matusii, daca e asta intr-adevar, este de neinteles. Daca ai posibilitatea mergi la un gastroenterolog macar.
0
16-12-2011, ora 17:34
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
parintii sunt de acord cu matusa...acum iau un tratament cu antidepresive..
0
16-12-2011, ora 17:58
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
am mers si la gastroenterolog si acelasi lucru a spus : colon iritabil.
0
16-12-2011, ora 19:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Foarte bine, urmeaza tratamentul asa cum e, nu-l intrerupe, s-ar putea sa ai surpriza placuta sa constati ca si problemele cu colonul se vor ameliora sau chiar disparea.
Mai astepta cateva luni, incearca sa nu te mai gandesti la cancer, oricum din simptomele tale nu e. Si daca tot te obsedeaza, asta trebuie sa-i spui medicului de familie sau parintilor, ca daca faci aceasta ultima investigatie si totul e bine, te vei linisti, chiar nu mai ai motive sa crezi ca ai ceva grav.
Putem tine legatura.
Numai Bine!
0
16-12-2011, ora 19:36
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
spuneati ca putem tine legatura, ati trecut prin ceva asemanator? SCI ?
0
16-12-2011, ora 20:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Exact si identica situatia.
Si am informatii de actualitate in domeniu. De asta iti spun sa urmezi tratamentul, sa incerci sa ignori gandurile astea negre si apoi se pot diferentia celelalte cauze posibile ale SCI. Sa-mi mai scrii daca vrei.
Fii puternica si ai sa vezi ca starea psihica influenteaza enorm in bine si functia colonului.
0
18-12-2011, ora 13:33
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Eu urmez intocmai tratamentul. Am incercat intai coaxil dar nu a functionat, iar acum iau cipralex de 3 zile, astept sa vad daca da rezultate. De asemenea, mi s-a recomandat si cate o pastiluta - 2 de Ibutin pe zi. Ma simt putin mai bine in ceea ce priveste burtica de 2 zile, mai am crampe dar de 2 3 ori pe zi si tin cam 5 minute. Ma deranjaza foarte tare ca ma simt obosita, ametita...
0
18-12-2011, ora 17:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cum se manifesta la tine SCI? Predominant spre diaree, sau spre constipatie? Cum e scaunul?
In rest, urmeaza tratamentul, sa nu-l intrerupi, iti va fi mai bine in fiecare zi.
0
18-12-2011, ora 18:19
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Pai cu diaree.

Am avut la un momentdat o perioada in care o data pe saptamana aveam obligatoriu diaree sau daca nu 2-3-4 scaune pe zi, nu diareice, moi, formate.
In rest, in ultima perioada am scaune normale, 1 pe zi, la ora fixa, dimineata, cand trebuie sa alerg la toaleta din cauza crampelor. Mai rar, insa diaree. am avut un episod diareic chiar acum 2 zile care s-a rezolvat cu 2 imodium, iar azi de dimineata am avut un scaun normal.
0
18-12-2011, ora 20:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E bine, inseamna ca ai un SCI ce se poate vindeca usor, ai o forma usoara.
Nu mai lua imodium, mai bine iei Normix, o jumatate, nu se asimileaza aproape deloc in organism, are efect numai in intestin. Dar cel mai bine iti reglezi tranzitul prin dieta, mai ales ca ai simptome asa usoare. Adica eviti lactate in acele zile si legume, fructe crude.
Ma bucur ca esti mai bine, o sa treaca si astea.
Incearca sa iesi in fiecare zi din casa, sa comunici cu prietenii tai, sa comunici cu parintii tai, sa ai mereu in minte ca organismul are o mare capacitate de a se regenera.
Mai astept vesti de la tine.
0
18-12-2011, ora 21:28
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Multumesc frumos!

Dumneavoastra ati avut ameteli?
0
18-12-2011, ora 22:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cand eram dupa o criza urata, mai aveam, la tine probabil e adaptarea la medicatie.
Sa bei suficiente lichide.
0
19-12-2011, ora 11:33
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Eu sunt aproape in fiecare zi ametita, indiferent daca iau pastile sau nu...
0
19-12-2011, ora 13:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ai rabdare o perioada ca sa isi intre in normalitate organismul, esti in periaoda de revenire. Uneori asa se intampla. Ai grija sa ai un program cat mai normal.
0
19-12-2011, ora 17:33
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Din pacate, programul nu este foarte sanatos, de cand iau cipralex ul am 2 nopti nedormite la activ.. Ultima aseara cand eram atat de amerita incat simteam ca se invarte casa cu mine...:(
0
19-12-2011, ora 18:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Spune-i psihiatrului care te trateaza de ametelile astea. Poate fi avantaj ca e tocmai matusa ta. Dar psihoterapie faci? Sau numai medicatie si atat? Este importanta si consilierea, dialogul intre tine si un terapeut.
0
19-12-2011, ora 19:04
mada_lina_19
Nu este medic/terapeut
mada_lina_19
Nu mai fac psihoterapie, am facut o tura. M-a ajutat in ceea ce priveste atacurile de panica. Nu am mai avut absolut niciunul de cand am terminat psihoterapia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: