17 ani si boala inflamatorie pelvina

27-01-2016
ralucris
Nu este medic/terapeut
ralucris
Buna ziua. Am 17 ani si 10 luni si am boala inflamatorie pelvina.Acum o saptamana am avut dureri puternice abdominale mai ales in partea stanga, in zona ovarului, in ziua ovulatiei. Sunt activa sexual, am un singur partener si facem sex protejat. S a intamplat de cateva ori sa intretinem relatii sexuale fara prezervativ insa cu ejaculare in exterior, nu in vagin. Dupa ziua ovulatiei mi a venit a doua oara in luna aceasta, ciclul menstrual. Medicul a spus ca am racit la ovare puternic ceea ce este foarte posibil fiindca am stat in frig destul de mult timp si am resimtit frig si curent exact in zona aceasta. Am tratament cu Zinnat, No Spa, Algozone si un antiinflamator. Nu mai resimt durere deloc inca din prima zi cu Zinnat antibiotic.Beau ceai de coada soricelului zilnic si fac bai de sezut. Este un tratament bun? Pot scapa de aceasta neplacere ? Ce as putea sa fac sa treaca mai repede, sunt foarte panicata. Simt doar disconfort si balonare in momentul de fata, fara dureri. Multumesc frumos !
2 comentarii
0
28-01-2016, ora 12:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si partenerul trebuie sa primeasca tratament daca ati avut relatii sexuale in ultimele 60 de zile de la imbolnavire. In perioada tratamentului relatiile sunt interzise.
Tineti legatura cu medicul ginecolog si tratati constiincios aceasta boala deoarece poate duce la infertilitate.
0
28-01-2016, ora 21:10
ralucris
Nu este medic/terapeut
ralucris
Multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  •