1) AVC; 2) dureri de cap

07-05-2007
someil
Nu este medic/terapeut
someil
va cer si eu sfatul in doua probleme.
1) Bunica mea a facut aVC hemoragic. Pareza pe dreapta. Acum e in spital. In urma tomografiei medicul a spus ca nu sunt sanse mari. Sanse de supravietuire sau de recuperare? Am citi ca in 80% din cazuri sunt fatale.m-am impacat cu ideea, are 84 de ani, dar as vrea sa stiu ce se poate intampla.
Va rog m-ar interesa:
- in cazul in care a supravietuit atacului, care este durata de viata avand in vedere ca mancanca putin ce-i drept si incearca sa vorbeasca
- este foarte agitata, mai ales noaptea, nu se prea poate comunica cu ea (inainte de AVC dadea semne de senilitate care acum s-au accentuat, nu mai cunoaste pe toata lumea) cred ca este sedata pentru ca tot timpul doreste sa se ridice din pat si sa plece. Cam ce conduita trebui sa adoptam noi familia in cazul asta.
- banuiesc ca nu se va mai putea deplasa
Va rog sa-mi spuneti cam ce este de facut, la ce sa ne asteptam.
2) a doua problema mama mea. De vreo 3 ani are perioade in care are dureri puternice de cap si, spune ea, stare generala proasta (ameteli, tremuraturi, greturi). Dupa ce a facut o serie de analize si investigatii i s-a spus ca e totul OK. A facut control endocrinologic, cardiologic, oftamlogic si altele. Analize de sange OK, tiroida OK, tensiunea oculara (nu stiu daca asta e termenul) OK. Ce nu a facut este o tomografie. Durerile apar mai ales cand se supara sau, spune ea, si din senin.
Ce poate fi sau ce analiza/control mai trebuie.
1 comentarii
0
28-09-2007, ora 00:00
ed40
Nu este medic/terapeut
ed40
nu sunt in masura sa ma bag, dar va recomand un RMN...e mai exemplificativ decat un tomograf...
toate cele bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.