am din nou fibrom?

15-10-2014
alyna alina
Nu este medic/terapeut
alyna alina
Buna ziua!
In 2011 am fost diagnosticata cu fibrom...am facut 2 interventii(nu stiu cum se numesc in Romania, aici se numesc 'isteroscopii', adica incearca sa scoata fibromul ca la chiuretaj, fara sa taie), dar nu au reusit ptr ca era destul de mare(de 12 cm), apoi a urmat interventia clasica(taietura pe burta)...in 2012 am nascut prin cezariana un baietel...
De e luni, am inceput sa am ciclul neregulat(mai neregulat decat de obicei), adica sa il am chiar si de 2 ori pe luna...3-4 zile inainte imi curge maro, ptr ca mai apoi sa-mi curga din abundenta alte cateva 4-5 zile...in timpul actului sexual am inceput sangerez...putin...dar destul cat sa fie deranjant...
Ecografia o am programata abia pe 18 nov...pana atunci imi fuge mintea la tot felul de ganduri...cel mai negru e acela ca mi-a revenit fibromul...
Pot fi oare si alte motive?De exemplu viata sexuala?Care pana acum a fost absenta(sotul fiind plecat), acum am revenit pe fagasul cel buna ca sa spun asa...dar tot rar se intampla, sotul plecand si venind o data la sapatamana acasa...
Ma poate ajuta cineva?Imi poate ridica cineva moralul de la gandurile astea negre si triste care m-au cuprins?
Va multumesc!
6 comentarii
0
15-10-2014, ora 22:31
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ALINA o problema ar fi chiar lipsa regulata a actului sexual, sau lipsa lubrifierii, sau un act sexual grabit.Acele simptome sunt si in perioada din timpul saptamanii sau numai dupa weekend?
EU NU SUNT DOCTOR
Dar am observat aceasta problema de durere la sotiei atunci cand avem un act sexual dupa mai mult timp, si ea trece dupa o perioda de pauza de circa cateva zile fara contact sexual.
0
16-10-2014, ora 06:46
alyna alina
Nu este medic/terapeut
alyna alina
nu...in general doar dupa actul sexual apar scurgerile...
ieri am fost la medic ptr a face Papa Nicolau, si abia mia atins colul uterin ca am sangerat imediat...am avut doar un pic de scurgere si atat...
...deja imi fac mii de ganduri, stiind prin ce am trecut in 2011...
cum spuneam, pana pe 18 nov cand am programarea la medic ptr eco...pot sa scriu o carte cu toate gandurile mele...:)
0
07-11-2014, ora 12:42
Irinuca26
Nu este medic/terapeut
Irinuca26
Buna, si eu am avut aceasta problema, doar ca m-am operat laparoscopic, intr-adevar depinde operatia de marimea fibromului, insa medicii buni reusesc sa le indeparteze laparoscopic si cele mari. Sangerari eu n-am avut dupa, insa ti-l pot recomanda pe medicul la care m-am operat eu, dr. Silviu Istoc, a fost foarte amabil de prima data cand am mers sa ma consulte, plus ca are grija sa iti explice pas cu pas ce implica si nu mi-a mai fost asa teama sa fac interventia. Mai bine te duci la medic decat sa astepti si sa se complice. multa sanatate
0
07-11-2014, ora 13:17
alyna alina
Nu este medic/terapeut
alyna alina
multumesc ptr raspuns...numai ca la mine nu s a putut face ca la dvs, ptr ca este in interiorul uterului...deci interventia s-a facut clasic...va multumsc inca o data, dar eu sunt in Italia...nu mi foloseste numele medicului ptr ca daca Doamne Fereste o fi din nou, o sa fac o interventie tot aici...vedem ce imi vor spune pe data de 18...mult a fost, putin amai ramas...
0
07-11-2014, ora 17:18
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
INSANATOSIRE USOARA SI REPEDE
0
07-11-2014, ora 18:44
alyna alina
Nu este medic/terapeut
alyna alina
va multumesc! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •