De aprox. 3 saptamani scaune moi, 1-3 pe zi

18-09-2008
ade_taf
Nu este medic/terapeut
ade_taf
Buna ziua! Tatal meu a avut aprox. 3 saptamani scaune moi, 1-3 pe zi. Niciodata in aceasta perioada nu a trecut de la diaree la constipatie. A fost la medic si in urma unui consult general si a unei ecografii nu s-a putut constata nimic anormal sau in neregula. A primit un tratament cu NORMIX si KREON 25000, in paralel luand si ceai din coaja de stejar si Bioent (ambele cumparate de la un mag. naturist), urmand si o dieta corespunzatoare. Daca in prima perioada scaunele au fost mai moi, acum sunt mai normale, nu mai multe de 2 pe zi, fara schimbari de culoare, dar acestea au, uneori, aspectul asemanator cu... balega animalelor (scuze pentru comparatie, alta mai buna n-am gasit!). Dureri nu are decat un usor discomfort in momentul...respectiv. Precizez ca se va interna si pentru alte investigatii, dar mai dureaza inca o sapt. deoarece medicul este plecat in concediu.
Ceea ce as dori sa stiu este daca ar trebui sa ma ingrijoreze situatia lui; imi este teama de ceea ce e mai rau, dar vreau totusi se cred ca totul va fi ok.
Sper ca amanuntele date sunt suficiente pentru a primi un raspuns. Multumesc!
7 comentarii
0
18-09-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Trebuie sa avem in vedere in special o diaree infectioasa(intrucit debutul este relativ acut de 3 saptamini) sau parazitara.Asadar o coprocultura si un ex coproparazitologic ar fi bine venite. Pana la venirea rezultatului lor, as administra un antibiotic cu actiune locala intra-intestinala, cum ar fi Ercefuryl 1 Cp la 6 h, care ar steriliza continutul intestinal fara efecte secundare sistemice importante(el nu se absoarbe ci "lucreaza" numai in intestin).
De asemenea, as administra un blocant central al tranzitului accelerat intestinal- cum ar fi Imodium(1 cp dupa fiecare scaun moale), pana la normalizarea scaunelor.
Nu am experienta cu Normix(e similar cu Ercefuryl- deci tot un antibiotic), deci nu pot sa spun nimic despre el, dar cu ercefuryl am obtinut rezultate f bune pt toate cazurile cu boala diareica acuta.
Kreonul contine fermenti pancreatici(s-a gindit medicul respectiv la o diaree prin lipsa enzimelor pancreatice)- nu pot sa il contrazic dar nu e ceva prea frecvent dupa opinia mea.
Nu cunosc deloc coaja de stejar si Bioent, nu am auzit de ele, poate imi spuneti ce efecte au.
Daca dupa un astfel de tratament diareea nu cedeaza, abia atunci trebuie investigat colonul(irigografie sau colonoscopie).
0
19-09-2008, ora 00:00
ade_taf
Nu este medic/terapeut
ade_taf
Multumesc din suflet pentru raspunsul d-voastra! Sper sa se rezolve problema tatalui meu. Multa sanatate!
0
26-09-2008, ora 00:00
ade_taf
Nu este medic/terapeut
ade_taf
Stimate dl. dr. Markus Sorin>
As dori, inca o data, sa va multumesc pentru cuvintele incurajatoare pe care le-ati transmis in raspunsul dvs. In urma colonoscopiei rezultatul a fost unul favorabil: (doar) colon iritabil, diareea find una infectioasa (la fel cum ati si presupus).
Faptul ca ati raspuns dilemei cu care ma confruntam este un lucru extraordinar, de aceea am tinut sa va multumesc!!!
Va doresc sanatate si numai bine!
Cu respect, Adela T
0
26-09-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Si eu va multumesc pentru feedback...de multe ori raspundem pe forum sau uneori si la cabinet, pacientul pleaca si apoi nu mai afli cum se mai simte...nu mai tine legatura. E un sentiment de satisfactie profesionala sa primesti raspuns si cand lucrurile merg bine, si cand ai avut dreptate...Va multumesc.
0
24-04-2011, ora 16:06
Iulius268
Nu este medic/terapeut
Iulius268
As dori si eu un sfat. Am avut scaune moi vre0 2-3 sapt, dupa care am facut tratament cu normix si mi-am revenit. Dupa o sapt, am avut iar sacun moale dupa ce am mancat o inghetata si de citeva zile tot am un discomfort abdominal, am senzatia ca trebe sa merg la toaleta, dureri abdominale, si tot aud sunete ciudate prin intestine. Am facut colonoscopie acum 4 ani si mi s-a spus ca am colon irirtabil. Acum urmez tratament cu duspatalin dar vad ca nu prea da rezultate. Ce ma deranjeaza este senzatia asta de nevoie de a merge la toaleta, durerile si sunetele ciudate pe care le tot aud in intestine. Daca ati pute sa ma ajutati cu un sfat, va multumesc.
0
14-01-2012, ora 14:46
Bogdan.37.
Nu este medic/terapeut
Bogdan.37.
Buna! Sunt Bogdan, am 37 de ani si am probleme digestive. Problemele de sanatate au inceput acum 4 ani cand am descoperit o fistula dupa care am fost operat de hemoroizi si de fistula. Mentionez ca am fumat o perioada de 10 ani, dupa care m-am lasat. In fiecare zi ies dimineata cu scaunul, in general moale. (Uneori diaree dar niciodata tare). Am esofagita de reflux GR2 (parca), am facut mai multe controale gastro...printre care si endoscopie. Dupa mai multe tratamente date ca urmare a acestor controale ( ineficiente pentru mine...medicamente cum ar fi: Nexium, Omeran, cu toata schema lor pentru esofagita )am ramas sa iau in momentul de fata Controloc de 40 in fiecare dimineata. La un moment dat am avut valorile crescute TGP si TGO (ceva de genul) si am facut analiza la ficat, inclusiv virusii hepatici. Analizele au iesit ca am steatoza hepatica si mai iau uneori Lagosa si Esentiale. Am facut inclusiv fibroscanul pentru ficat unde am avut valoarea in jur de 7. De asemenea am facut nenumatate ecografii abdominale, fara un dignostic concret. In urma cu 2 ani am fost operat de hernie inghinala dreapa tocmai pentru a elimina orice problema de sanatate si influenta asupra intestinelor. In momentul de fata ies zilnic cu scaunul, dimineata, foarte moale si uneori cu o senzatie de iritatie a intestinului, ajungand si de 4-5 ori sa ies. Probabil ca mi-am reactivat si hemoroizii de la starea diareica. In unele situatii cand ies cu scaunul imi amorteste piciorul drept..mai mult de la genunchi in jos. Alteori simt o amorteala in calcai la piciorul drept pe o portiune de 2-3 cm si asta numai cand simt colonul destul de plin si am nevoie sa ies la toaleta. Sunt des balonat, am gaze...Am incercat multe medicamente pentru diaree care nu si-au facut efectul decat foarte rar pe moment. Printre ele: ercefuryl, smecta, bioent, linex, bio-sun, carbune medicinal, ceai menta, ibutin.. Am nevoie de un sfat, de un tratament ceva..dar in nici un caz de a face o colonoscopie(ca urmare a operatiei de hemoroizi, restocopie nu vreau sa aud de colonoscopie). Astept raspuns.

Multumesc!
0
13-03-2019, ora 12:48
Radu N.
Nu este medic/terapeut
Radu N.
Buna ziua.
Am 52 de ani si niciodata nu am fost constipat si mai intodeauna aveam 1-2 scaune/zi de consistenta moale spre tare, dar normale si fara alte probleme.
De aproximativ 3 saptamani, am zilnic diaree.. Am aproximativ 2-3 scaune/zi dintre care primul, dimineata, este unul mai moale si restul sunt apoase, destul de tare. Initial, cand a inceput situatia asta, am avut si niste dureri in partea stanga, in partea de jos a abdomenului dar care au disparut imediat dupa 2-3 zile de tratament cu debridat si smecta.
Am ramas totusi cu aceste scaune moi apoase dar si cu ceva usoare crampe dimineata si gaze. Crampele si gazele dispar imediat dupa primul scaun. In paralel am pastrat si un regim alimentar strict, gen supe si paine prajita cu unt, branza sau cascaval, cu multe ceaiuri zilnice atat dimineata cat si seara (sunatoare, menta, tei cam 2 litrii/zi).
Am incercat prima oara tratament cu Enterol vreo 3 zile dar nu s-a intamplat nimic pozitiv.
Apoi am facut tratament cu Furazolidon (1 tb. la 6 ore) si Linex (2 cps. pe zi) si tot nimic..
Scaunele moi apoase au continuat ca si cum nu am luat nimic.
Acum iau de 5 zile, Ercefuryl (1 cps. la 6 ore) si Smikativ Flora (2 cps pe zi) si tot niciun progres.
Va rog tare mult, ma puteti sfatui ce problema am sau ce se intampla?
Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •