-iritatie-, niste broboane albe pe penis

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
la baza capului este un fel de "iritatie", niste broboane albe! e ok?
este prima data pt mine si nu stiu cu cine sa vb!
Multumesc!
2 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Cred ca este o infectie virala. Virusul incriminat este numit Human Papillloma Virus sau, pe scurt, HPV.
Infectia se manifesta prin aparitia unor leziuni carnoase - veruci - in zonele genitale - vulva, penis, perineu, anus - de culoare gri, roz sau rosu viu, de consistenta moale. Ce inseamna veruci ?... Cand spui "veruca" te referi la o excrescenta (ridicatura, umflatura) pe piele, un neg. Forma cea mai raspandita este cea de conopida, de unde si expresia de "excrescente conopidiforme", dar ele pot fi si plane sau, daca degenereaza, sa ia forma unor creste de cocos.
La barbati verucile pot apare pe pielea penisului, pe preput, pe gland, pe fren si in zona perianala dar si in interiorul uretrei. Manifestarile, atunci cand apar, sunt reprezentate prin scurgere uretrala si, eventual, dureri in timpul urinarii.
Principala cale de transmitere a acestei infectii este contactul sexual neprotejat - vaginal, anal sau oral. Se poate transmite (si) prin simplul contact al pielii din zona pubiana.
ar trebui ca prietenul tau sa mearga la un medic urolog pentru diagnostic si tratament, iar tu sa iti faci un control ginecologic.
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Sigur nu e vorba de modul in care i s-au cicatrizat ranile barbatului in urma "dezvirginarii"?
uita-te la poza asta si zi-mi daca prietenul tau are acelasi lucru ca si mine.eu am acum 24 de ani si mi-a aparut pe cand aveam 10 ani. raspunde-mi pe adresa de e-mail :-*
http://www.raulbmro.as.ro/10.JPG


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: