Ruptura de menisc intern, Ruptura de LIA, genunchi stang LIG Colateral

05-02-2012
TriponMihai
Nu este medic/terapeut
TriponMihai
Rezultatul de la RMN: La nivelul compartimentului femurotibial intern se constata:ruptura complexa la nivelul cornului posterior al meniscului intern, cu fragment migrat usor posterior.Mica arie de hiposemnal T1, hipersemnal T2, la nivelul condilului femural extern, in osul subcondral, cu discreta subtire a cartilajului adiacent, cu aspect de condropatie gradul II.
La nivelul compartimentului femurotibial extern se constata:ruptura cu fragment extrudat la nivelul portiuni mediale a cornului posterior al meniscului extern. Anomalie de semnal de tip hipointens T1, hiperintens T2, la nivelul condilului femural extern, in portiunea sa anterioara, cu eroziuni ale osului subcondral si ingustarea a cartilajului adiacent, cu semnificatia de osteocondrita nedisecanta la acest nivel.Osteofit marginal la nivelul condilului femural extern.
Practic, posterior, medial si lateral, cartilajul femural si cel tibial se gasesc in contact.
Ruptura completa veche de ligament incrucisat anterior, in portiunea sa superioara.
Ligamentul incrucisat posterior prezinta un aspect ondulat secundar, fara discontinuitati.
Ligamentele colaterale sunt continue, fara anomalii de semnal
Fara anomalii la nivelul femuro-patelar.
Colectie lichidiana intr articulara in cantitate mica, vizibila la nivelul recesului suprapatelar si compartimentului lateral
Fara alte anomalii de structura osoasa sau de parti moi la nivelul segmentului explorat.


Momentan far recuperare (fiziokinetoterapie) si iau un supliment pe baza de glucozamina condroithin vitamina c zinc si mangan la cerinta doctorului ortoped.As vrea sa intreb ceva.Daca as folosi alfultop si adequan miar putea accelera vindecarea sau sa ma ajute sa ma vindec complet.A mai folosit careva alfultop si adequan ?
4 comentarii
0
05-02-2012, ora 21:56
TriponMihai
Nu este medic/terapeut
TriponMihai
Inaltimea mea este de 1.81 m, greautatea 74 kg si am 19 ani
0
05-02-2012, ora 21:58
TriponMihai
Nu este medic/terapeut
TriponMihai
a si am uitat sa specific uneori cand fac un anumit efort simt ca genunchiul imi fuge
0
06-01-2014, ora 02:29
Adrian Costache
Nu este medic/terapeut
Adrian Costache
In urma cu 15 ani, am suferit un accident la basket si mi s-a blocat genunchiul. Aveam 15 ani si stateam in provincie. Am fost dus la spital de catre parinti si operat de urgenta. Am inteles ca s-a scos tot meniscul, operatia facandu-se deschis, adica am o incizie de 10 cm. In timp m-am simtit bine, nu am mai facut sport foarte mult, decat ski, si acum la 30 de ani am o redoare dimineata cat ma scol. Am fost la dr Andrei Ioan Bogdan si mi-a recomandat un RMN, unde s-a vazut o imbatranire a cartilajului articular. Ulterior am fost supus unei interventii chirurgicale de transpant de menisc, pentru ca am inteles ca un nou menisc previne imbatranirea articulatiei. Acum, la 6 luni, ma simt foarte bine, dar voiam sa intreb daca a mai trecut cineva prin asta si cum a evoluat genunchiul in timp?
0
07-01-2014, ora 23:30
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Pentru Dnul Tripon Mihai:
Buna ziua. Leziunile de la nivelul genunchiului dstra sunt foarte complexe: aveti o leziune de menisc Iintern, gr. III - meniscul nefiind vascularizat decat la periferie, nu are potential de vindecare, de aceea orice tratament medicamentos este inutil. In timp o leziune de menisc neglijata va determina o afectare a cartilajului articular in compartimentul medial al genunchiului, practic va duce la aparitia artrozei. Dstra deja aveti o condromalacie(afectarea cartilajului articular), st II in zona. In concluzie leziune ade menisc trebuie tratata, iar tratamentul este doar artroscopic.
Aveti si ruptura completa LIA: unul din stabilizatorii cei mai importanti ai genunchiului, impreuna cu musculatura coapsei si meniscul intern. Practic doua din cele trei sisteme de stabilitate ale genunchiului le aveti lezate.
Indicatia dstra este absolut chirurgicala si consta in ligamentoplastie si meniscectomie partiala sau sutura de menisc in aceeasi etapa.
Numai bine!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de menisc - primul ajutor
  •