-Metaplazie scuamoasa extinsa- - e ceva asociat cu cancerul?

11-05-2009
alin_1969
Nu este medic/terapeut
alin_1969
Sotia mea a avut, din nefericire, in urma cu 18 zile, o interupere de sarcina, impusa de 'oprirea in evolutie' a acesteia la aproximiativ 7 saptamini (sintagma folosita pe biletul de iesire din spital: "cui evacuator si hemostatic"). Examenul histopatologic realizat pe baza probelor colectate la interventie, pe care l-am aflat azi, este: "material fibrino-hematic incluzind fragmente de endometru cu glande in faza secretorie, placarde de celule deciduale cu focare de alterare fibrinoida si infiltrat granulocitar, vilozitati coriale mici cu edem stromal, mici fragmente de endocol cu metaplazie scuamoasa extinsa. Resturi placentare". Va rog sa imi 'descifrati' acest diagnostic, caci medicul, in afara unui rutinier "e in regula, veniti peste doua saptamini sa mai facem o lama" (adresat sotiei), nu a mai spus nimic. Am vibrat mai ales la termenul "metaplazie"., caci stiu ca tot ce e cu 'meta' poate fi... de rau. Nu i-am spus nimic sotiei despre nelinistile mele (mai cu seama ca ea nu a depasit deplin impasul prin care am trecut). Va rog, asadar, mult sa ma ajutati cu o clarificare, si, poate, un sfat. Multumesc mult. Alin G.
5 comentarii
0
12-05-2009, ora 19:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistit, metaplazie nu inseamna cancer.Semnifica modificarea unui tip de tesut in alt tip de tesut, ca masura de adaptare a epiteliului colului uterin.Aceasta transformare poate fi determinata si de un proces inflamator cronic ce intretine metaplazia si o transforma in metaplazie atipica care, ulterior, poate favoriza malignizarea.Deci nu este cancer.Medicul v-a sfatuit bine, trebuie periodic facut un frotiu citodiagnostic Papanicolau si tot ceea ce mai este necesar.Numai bine!
0
12-05-2009, ora 20:02
alin_1969
Nu este medic/terapeut
alin_1969
Multumesc din suflet!
0
27-08-2009, ora 01:10
RoxanaGheta
Nu este medic/terapeut
RoxanaGheta
mamei mele (48 de ani) i s-a facut in mai 2009 o histerectomie totala.rezultatul analizelor dupa operatie:adenocarcinom mucinos moderat diferentiat invaziv al colului uterin.stim ca este cancer.nu i s-a dat niciun stadiu.medicul radiolog a spus : "cred ca e stadiul I ".oncologul a spus ca e II sau III.medicul care a operat-o a fost socat cand a vazut rezultatul.nu se astepta(deci el nu a vazut nimic cu ochiul liber, iar un stadiu II sau III am inteles ca s-ar vedea cu chiul liber).mama face radioterapie ;e la a 12-a sedinta acum, desi au trecut 3 luni iar cel care a operat-o a spus ca acest tip de cancer nu prea raspunde la radioterapie.sunt disperata ! poate nu e grav si asa ar fi bine sa fie dar as vrea mai multe detalii si explicatii.cat de grav este?cum vom sti care este stadiul?ce mai este de facut? (ati putea sa-mi raspundeti -. Astept un raspuns neaparat.Ajutati-ma!Va multumesc!!!(am uitat sa mentionez k a facut si un tomograf si rezultatul este incert in sensul k au aprut niste mase solide neomogene (in zona cusaturii operatiei am inteles) care nu se stie de ce natura sunt(ori sunt recidive ori niste inflamatii potoperatorii); de aceea i s-a dat tratament cu raze (dar nu si citostatice) si reexaminare permanenta, inclusiv tomograf la 3-6 luni)
0
09-09-2009, ora 12:14
Dana78
Nu este medic/terapeut
Dana78
Te sftuiesc s încerci la Med Life, sunt sigur c vei primi rspunsurile la întrebrile taie...Caut pe google si vei constata dup investigatii si tratament c am avut dreptate...
Ca metode maturiste v-o recomand peAngela Haimovici, cdre are numai realizri in aceste afectiuni.Ii doresc mamei mult sntate-suntem de-o seam.
0
17-02-2014, ora 20:05
anomis777
Nu este medic/terapeut
anomis777
buna seara va rog din suflet sa-mi dati un sfat la papa nicolau mi-a iesit metaplazie scuamoasa acum si in urma cu 4 ani.trebuie sa ma ingrijorez? d-na doctor la care ma duc mi-a spus ca e ceva normal dar eu nu cred.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: