Anormalitate pe partea stanga a cocoasei de limfocite si posibila prezenta a trombocitelor coagulate

02-04-2008
ciprianciobanu1
Nu este medic/terapeut
ciprianciobanu1
Buna ziua.
Rog pe cineva sa-mi explice ce inseamna "anormalitate pe partea stanga a cocoasei de limfocite si o posibila prezenta a trombocitelor coagulate, trombocitelor mari, a celulelor rosii nucleate, a celulelor rosii insolubile, proteine, resturi de lipide sau zgomot de natura electrica. (urmat de 3 grafice privind leucocitele, eritrocitele si trombocitele)". Remarca (observatia) de mai sus apare in finalul buletinului meu de analize. Buletinul constata si depasirea limitelor maxime pentru hemoglobina (165) si procentul celulelor de dimensiuni medii (11.7).
Multumesc anticipat.
Cu stima, Ciprian Ciobanu
2 comentarii
0
02-04-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Este vorba de o semnalizare a aparatului care a intalnit o oarecare dificultate in numararea celulelor.
Enumerarea ce urmeaza (trombocite coagulate, trombocitele mari, celule rosii nucleate.etc) sunt cauze posibile ce ar putea interveni in buna citire a probei de examinat.
Asadar poate fi vorba de aparat sau de natura probei de sange.
Daca celelalte valori ale hemoleucogramei sunt in limite normale nu cred ca e vorba de vreo problema.
Pentru mai multa siguranta puteti face un frotiu din sange capilar (deget) care va putea exclude eventuale anomalii celulare (daca ar exista...).
Numai bine!
0
02-04-2008, ora 00:00
ciprianciobanu1
Nu este medic/terapeut
ciprianciobanu1
Va multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.